Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie - gaz płynny

Aneta Demianowicz

Do stosowania gazu płynnego przekonują jego zalety użytkowe, nie zachęca jednak dość wysoka cena.

Kocioł z minizbiornikiem. Jest tylko nieznacznie większy od tradycyjnego kotła dwufunkcyjnego
Kocioł z minizbiornikiem. Jest tylko nieznacznie większy od tradycyjnego kotła dwufunkcyjnego
Fot.: SAUNIER DUVAL
Podobnie jak gaz z sieci, gaz płynny pozwala korzystać w domu z nowoczesnego, bezobsługowego systemu ogrzewania, którego sercem jest kocioł ogrzewający dom oraz wodę. Jego dodatkową zaletą jest również to, że w miejscu spalania gazu nie powstaje sadza.

W czym palić

Oferta kotłów jest szeroka. Do wyboru są urządzenia:

jedno- i dwufunkcyjne; ogrzewają wodę jedynie na potrzeby centralnego ogrzewania. Kotły dwufunkcyjne przystosowane są zarówno do ogrzewania jak i przygotowywania ciepłej wody. Aby ją podgrzać, nie muszą jak kotły jednofunkcyjne współpracować z zasobnikiem, ponieważ mają dodatkowy wymiennik, który podgrzewa wodę w czasie jej poboru. W sezonie grzewczym przygotowywanie ciepłej wody traktowane jest priorytetowo - po odkręceniu kurka z wodą cała moc wykorzystywana jest do jej podgrzania;

z otwartą i zamkniętą komorą spalania; pierwsze pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia, w zamkniętą komorą) proces spalania jest którym się znajdują. W drugich (z całkowicie odcięty od wnętrza domu, a powietrze pobierane za pomocą specjalnego przewodu bezpośrednio z zewnątrz;

kondensacyjne; odzyskują ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, dzięki czemu mają wysoką sprawność - nawet 107%. Kotły te wymagają zastosowania specjalnych, odpornych na działanie kondensatu kominów - ze stali lub kamionki kwasoodpornej. Jednak ze względu na wysoką cenę gazu opłaca się zainwestować w kocioł kondensacyjny.

Magazynowanie gazu

Gaz płynny trzeba przechowywać w specjalnym zbiorniku pod- lub naziemnym. Jego wielkość zależy od łącznej mocy znajdujących się w domu urządzeń grzewczych.

Dostawcy gazu zwykle zapewniają kompleksową obsługę związaną z wykonaniem instalacji zewnętrznej: przygotowują jej projekt, dostarczają i montują zbiornik z armaturą, wykonują zewnętrzną instalację i załatwiają jej odbiór przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Przeglądy techniczne, konserwacja zbiorników i całodobowy serwis są bezpłatne. Oferty wykonania instalacji zewnętrznych gazu płynnego i sposoby płatności są zróżnicowane, warto więc wybrać najdogodniejsze rozwiązanie.

Płatności

Za gaz płynny można płacić po każdym napełnieniu zbiornika. Wygodniejsze jest jednak regulowanie płatności według wskazań za bieżące jego zużycie w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Większość dostawców gazu oferuje do celów ogrzewania domu czysty propan lub mieszankę propanu i butanu. Pierwszy ze względu na niską temperaturę parowania (-42°C) może być przechowywany w zbiornikach naziemnych i podziemnych. Drugi z kolei jedynie w podziemnych.

Wady i zalety ogrzewania gazem płynnym

Zalety

- Uniwersalność - można nim ogrzewać wodę, dom i na nim gotować.

- Duży wybór urządzeń grzewczych.

- Niskie koszty przyłącza i zbiornika.

- Możliwość wyboru dostawcy.

- Krótki czas przyłączenia.

Wady

- Wysoka cena paliwa.

- Konieczność kontrolowania stanu zbiornika.

- Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do zamontowania zbiornika.

Ile to kosztuje:

- Kocioł z otwartą komorą spalania, jednofunkcyjny: od 2300 zł

- Kocioł z otwartą komorą spalania, dwufunkcyjny: od 2400 zł

- Kocioł z zamkniętą komorą spalania, jednofunkcyjny: od 2800 zł

- Kocioł z zamkniętą komorą spalania, dwufunkcyjny: od 3000 zł

- Kocioł kondensacyjny: od 4900 zł

* Podano ceny kotłów wiszących

Czytaj także

Gdy nie ma gazu - jakie ogrzewanie wybrać?Gdy nie ma gazu - drewno i peletyGdy nie ma gazu - olej opałowyGdy nie ma gazu - prądGdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalnaGdy nie ma gazu - ciepło z sieciGdy nie ma gazu - wygoda a ekonomia    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie - gaz płynny