Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sezon grzewczy, czyli jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

Autor: Katarzyna Trzcielińska, Portal Budowlany.pl

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezwonny, niewidoczny i śmiertelnie trujący gaz. Powstaje, gdy brakuje niezbędnego dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające substancje organiczne, na przykład: olej, węgiel, drewno lub gaz ziemny.

7466181 https bi
Fot. portal Budowlany.pl
Brak dopływu powietrza spowodowany jest najczęściej szczelnie zamkniętymi oknami i kratkami wentylacyjnymi, co ma chronić przed zimnem i zapewnić zmniejszenie zużycia opału, a bardzo często jest powodem tragedii. Równie niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia są niesprawne urządzenia gazowe, piece, a także kominki. Zasadnicze znaczenie dla ich prawidłowego działania ma stan techniczny przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Niedrożny przewód dymowy lub spalinowy powoduje wzrost ilości tlenku węgla, a przy niskich temperaturach, gdy ciężkie, zimne powietrze opada na dół, może dojść do zjawiska ciągu wstecznego, czyli do sytuacji, w której dym zamiast wydostawać się kominem na zewnątrz - pompowany jest do mieszkania. Powodem większości tragedii są niesprawne urządzenia (np.: piecyki typu "junkers"), niedrożne przewody kominowe, zbyt szczelne okna, czy też zasłonięte kratki wentylacyjne.

Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?

Oto katalog niezbędnych czynności, które warto podjąć w celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla:

•  przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdźmy stan techniczny wszystkich urządzeń grzewczych, zarówno tych do ogrzewania mieszkania, jak i wody,

•  co najmniej raz w roku dokonajmy przeglądu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę tą powierzmy osobom posiadającym niezbędne uprawnienia budowlane lub kwalifikacje.

•  zadbajmy o jak największy dopływ powietrza do łazienek, kuchni oraz innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym, ciekłym lub stałym,

•  nie zamykajmy kratek wentylacyjnych i otworów napływowych powietrza, a także otworów w drzwiach łazienek,

•  nie uszczelniajmy okien,

•  nie ogrzewajmy mieszkań kuchenkami gazowymi,

•  zaopatrzmy się w czujniki tlenku węgla,

•  wymieńmy niesprawne urządzenia grzewcze oraz elementy przewodów kominowych - na nowe dopuszczone do stosowania w budownictwie i oznaczone przez producenta znakiem CE (produkt bezpieczny, nie zagrażający życiu!),

•  nie majstrujmy przy urządzeniach grzewczych i instalacjach sami, korzystajmy jedynie z usług specjalistów,

•  pamiętajmy!!!! Nudności lub zawroty głowy, to pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla, dlatego nigdy ich nie lekceważmy.

Zobacz wideo o czadzie!    Więcej o:

Skomentuj:

Sezon grzewczy, czyli jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla