Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie - drewno i pelety

Aneta Demianowicz

Popularność drewna jako paliwa wzrosła dzięki nowoczesnym kotłom na paliwa stałe, oraz kominkom z rozprowadzeniem gorącego powietrza i z płaszczem wodnym.

ogrzewanie domu,pelety,pellety,pelets,kocioł na paliwa stałe,kocioł na pelety
Pelety z zasobnika na paliwo dozowane są automatycznie
Fot.: KLIMOSZ
Drewno opałowe i pelety produkowane z drewna to paliwa odnawialne, których spalanie praktycznie nie zwiększa zanieczyszczenia środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Do atmosfery przedostaje się wtedy tyle CO2, ile drzewa pochłaniają podczas swego wzrostu.

W czym palić

 • Kotły na pelety. Najwyższą efektywność mają tylko te kotły, które są przystosowane do spalania jedynie pelet. Wszystkie mają zbiorniki paliwa ze szczelną pokrywą, z którego jest ono samoczynnie dozowane w odpowiedniej ilości do palnika retortowego lub zasypowego. Kotły te wyposażone są w automatykę zapewniającą kontrolę i regulację spalania, choćby sterującą ilością powietrza do spalania i częstotliwością podawania paliwa. Automatyka steruje też pracą pompy obiegowej centralnego ogrzewania i umożliwia współpracę kotła z zasobnikiem ciepłej wody.

 • Kominki. Oprócz takich, które ogrzewają tylko pomieszczenie, w którym się znajdują, istnieją także kominki:

  - z systemem dystrybucji gorącego powietrza - ogrzane powietrze dociera do poszczególnych pomieszczeń za pomocą systemu izolowanych kanałów zakończonych kratkami wylotowymi;

  - z płaszczem wodnym - wyglądają jak zwykły wkład kominkowy, ale działają jak kocioł. Zazwyczaj współpracują z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną również z innego źródła, na przykład kotła gazowego. Dostarczają ciepło do grzejników lub ogrzewania podłogowego i przygotowują ciepłą wodę. Załadunek drewna starcza na ok. 8 godzin palenia. Automatyka sterująca pracą takiego układu sama wybiera źródło ciepła - kiedy grzeje kominek, drugie urządzenie jest wyłączane, a gdy temperatura wody w instalacji spada, włącza się kocioł.

 • Kotły zgazowujące drewno. Dużą zaletą kotłów zgazowujących drewno jest pełna automatyzacja spalania, a wadą - możliwość palenia w nich tylko drewnem. Drewno musi być dobrze wysuszone, bo spalanie mokrego jest nie tylko mało efektywne, ale stanowi też zagrożenie dla kotła.

  Sprawność kotłów zgazowujących drewno wynosi ok. 90%, a jeden załadunek drewna pali się od kilku do kilkunastu godzin.

  Kotły te polecane są dla tych, którzy mają wystarczająco dużo miejsca na składowania drewna.

  Ciepła woda

  Kotły na drewno i pelety to urządzenia jednofunkcyjne. Aby mogły podgrzewać wodę do mycia, trzeba przy nich zainstalować zasobnik ciepłej wody z wbudowaną grzałką elektryczną. Kocioł będzie podgrzewał wodę w sezonie grzewczym, a poza nim ciepłą wodę przygotuje grzałka. Jeśli kupimy kocioł na pelety z automatycznym podajnikiem paliwa, to może on również podgrzewać wodę latem, pracując na minimalnej mocy.

  Płatności

  Drewno bez większych problemów można kupić w pobliskim nadleśnictwie lub tartaku. Sprzedaje się je na metry sześcienne lub przestrzenne (to ok. 0,7 m3). Pelety sprzedawane są luzem, w big-bagach o wadze 1-1,2 t lub w 25-kilogramowych workach.

  Wady i zalety ogrzewania drewnem i peletami

 • Zalety

  - Wydzielanie podczas spalania drewna tyle CO2, ile drzewo pochłania, rosnąc.

  - Możliwość automatycznego dozowania pelet.

  - Małe ilości popiołu, który można wykorzystać jako kompost.

 • Wady

  - Konieczność zapewnienia miejsca na opał.

 • - Stosunkowo duży koszt urządzeń z podajnikami.

  - Paląc w kominku - konieczność dostarczania do salonu dużych ilości drewna.

  Ile to kosztuje

  Cena peletów dostarczanych w workach zależy od wielkości zamówienia. Wynosi ona przy zakupie:

  - 1-5 t: 699 zł/t

  - 6-12 t: 675 zł/t

  - 13-24 t: 660 zł/t

  Dostawa pelet do odbiorcy odbywa się zazwyczaj bezpłatnie (do 25 km). Powyżej tej odległości - za dodatkową dopłatą.

  1 metr przestrzenny drewna: 130 zł  Czytaj także

  Gdy nie ma gazu - jakie ogrzewanie wybrać?  Gdy nie ma gazu - gaz płynny  Gdy nie ma gazu - olej opałowy  Gdy nie ma gazu - prąd  Gdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalna  Gdy nie ma gazu - ciepło z sieci  Gdy nie ma gazu - wygoda a ekonomia   Więcej o:

  Skomentuj:

  Ogrzewanie - drewno i pelety