Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie - węgiel

Aneta Demianowicz

Ogrzewanie domu węglem ciągle jest popularne. Teraz jednak, dzięki nowoczesnym kotłom, w mniejszym stopniu zadymiamy sąsiadów.

Kocioł zasypowy na paliwa stałe
Kocioł zasypowy na paliwa stałe
Fot.: KLIMOSZ
Tak jak kilkanaście lat temu kotłownie węglowe przerabiało się na gazowe lub olejowe, tak obecnie wraca moda na paliwa stałe. Bo choć gaz czy olej zapewniają bezobsługową pracę, to ogrzewanie nimi kosztuje znacznie więcej niż węglem lub drewnem.

W czym palić

Obecnie producenci kotłów na paliwa stałe dostosowują urządzenia do jednego, konkretnego rodzaju paliwa. Zastąpienie go innym jest możliwe, ale zmniejsza sprawność kotła i zwiększa emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

  • Kotły z podajnikiem - polecane są dla osób jednocześnie ceniących wygodę obsługi i niskie koszty eksploatacyjne, oraz dbających o ekologię. Są najefektowniejszymi urządzeniami spalającymi węgiel. Pełny załadunek zasobnika wystarcza na 3-7 dni palenia. Zaletą takich kotłów jest także to, że nie trzeba ich całkowicie wygaszać, jeśli chcemy usunąć z nich żużel i popiół. Ich sprawność wynosi 85%, wartość ta jest więc niewiele niższa od sprawności konwencjonalnych kotłów gazowych.

  • Kotły z wentylatorem są idealne dla tych, którzy szukają kotłów uniwersalnych, przeznaczonych do spalania różnych paliw stałych i wymagających obsługi 2-3 razy na dobę. Są nowocześniejszymi i sprawniejszymi kotłami od opisanych niżej, bo powietrze do spalania dostarczane jest przez wentylator, którego pracą steruje mikroprocesor. Dzięki temu kotły mogą współpracować z termostatami pokojowymi. Ich sprawność wynosi ok. 80%, a czas palenia jednego załadunku węgla - 36 godzin.

  • Kotły z górnym spalaniem polecane są jako główne źródło ciepła dla użytkowników, którzy nie obawiają się codziennego rozpalania i mogą 2-3 razy dziennie dołożyć paliwo. Komora zasypowa jest jednocześnie komorą spalania. Sprawność wynosi ok. 75%. Czas palenia jednego załadunku węgla - ok. 8 godzin.

  • Kotły z dolnym spalaniem polecane są dla tych wszystkich osób, które nie planują inwestować w urządzenia z rozbudowaną automatyką, a jednocześnie chcą mieć zagwarantowaną niekłopotliwą obsługę kotła.

    Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej. Spala się i rozżarza nie cała objętość paliwa, tylko ta znajdująca się w dolnej części. Sprawność wynosi do 80%. Czas palenia jednego załadunku węgla - ok. 18 godzin.

    Czym palić

    Na wartość opałową węgla wpływa wiele czynników, na przykład to, jaką ma wielkość ziaren, klasę i z jakiej kopalni pochodzi. Im wyższa wartość opałowa, tym lepszej jakości jest węgiel. Do spalania w kotłach małej mocy najczęściej przeznaczone są orzech, groszek i miał.

    Najlepszym okresem na zakup węgla jest wiosna (najczęściej na przełomie marca i kwietnia). O tej porze roku można dostać lepsze jego gatunki poniższych cenach, które później rosną - najpierw w sierpniu, a potem późną jesienią.

    Ciepła woda

    Jeśli dom ogrzewamy kotłem węglowym, ciepłą wodę da się przygotować tak samo, jak przy ogrzewaniu drewnem. Wykorzystuje się do tego celu zestaw kocioł+zasobnik z wbudowaną grzałką elektryczną, która przygotuje ciepłą wodę, gdy w kotle nie będziemy palić.

    Wady i zalety ogrzewania węglem

  • Zalety

    - Stosunkowo niska cena węgla w porównaniu z innymi paliwami.

  • Wady

    - Zatruwanie środowiska dwutlenkiem węgla lub tlenkiem siarki.

    - Kłopotliwe dozowanie paliwa.

    - Wymóg stałej obsługi i nadzoru kotła.

  • - Konieczność zapewnienia miejsca na składowanie węgla i popiołu.

    Ile to kosztuje

    Węgiel kamienny (orientacyjna cena za tonę):

    - groszek: 642 zł

    - orzech: 664 zł

    - miał: 428 zł



    Czytaj także

    Gdy nie ma gazu - jakie ogrzewanie wybrać?



    Gdy nie ma gazu - drewno i pelety



    Gdy nie ma gazu - gaz płynny



    Gdy nie ma gazu - olej opałowy



    Gdy nie ma gazu - prąd



    Gdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalna



    Gdy nie ma gazu - ciepło z sieci



    Gdy nie ma gazu - wygoda a ekonomia



      Więcej o:

    Skomentuj:

    Ogrzewanie - węgiel