Ogrzewanie - co wybrać gdy nie ma gazu
Gdy mamy dostęp do gazu ziemnego, najczęściej jest on źródłem ciepła w domu. Jaki zaś wybór mają ci, którzy nie mogą się do niego podłączyć?
Jeśli mamy dostęp do sieci gazowej, najczęściej podłączamy się do niej i instalujemy w domu kocioł gazowy. Trudniej jednak dokonać wyboru, jeśli do sieci podłączyć się nie da, lub koszt wykonania przyłącza okazuje się zbyt wysoki.
Wybór paliw jest naprawdę spory. Gdyby brać pod uwagę jedynie niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, większość właścicieli domów powinna decydować się na palenie węglem albo drewnem. Jednak ważnymi czynnikami wpływającymi na ostateczny wybór są również wygoda i bezpieczeństwo. Dopiero na samym końcu zastanawiamy się nad dodatkowymi wydatkami i problemami, na przykład dostępnością serwisu czy kosztami automatyki.
Wybór źródła ciepła jest zatem kompromisem między ceną, wygodą i bezpieczeństwem. Jednak to nie koniec z podejmowaniem ważnych decyzji. Trzeba jeszcze wybrać urządzenie grzewcze, na przykład kominek, kocioł lub pompę ciepła, a to zadanie do najłatwiejszych nie należy. Oferta urządzeń jest ogromna - począwszy od najprostszych i najtańszych, po te mocno zaawansowane technicznie. Dodatkowo, wybierając przykładowo kocioł na paliwa stałe, warto pamiętać, że musi on znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, podczas gdy wiszący kocioł gazowy da się zamontować w kuchni lub łazience.
Wybierając sposób ogrzewania domu, trzeba jeszcze brać pod uwagę sposób przygotowywania w naszym domu ciepłej wody.
O szczegółach czytaj w:
Gdy nie ma gazu - drewno i pelety
Gdy nie ma gazu - olej opałowy
Gdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalna
Gdy nie ma gazu - ciepło z sieci
Gdy nie ma gazu - wygoda a ekonomia
- Więcej o:
Ogrzewanie podłogowe - czy warto mieć ciepłą podłogę?
Kocioł na węgiel i drewno
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?