Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego

Andrzej Źródłowski

Przy wymianie pokrycia rzadko kiedy więźba dachowa nie wymaga przynajmniej wzmocnienia, a wstępne krycie - częściowego usunięcia. Jedynie doświadczony konstruktor może doradzić, jak zwiększyć jej nośność, by można było ułożyć pokrycie cięższe od dotychczasowego.

wymiana pokrycia
Folie niskoparoprzepuszczalne - nawet te w dobrym stanie - warto zastąpić membraną dachową
Fot. Monier Braas
Po zdjęciu starego pokrycia dachowego widoczny jest ruszt z drewnianych łat i kontrłat oraz warstwa wstępnego krycia. To, czy można je zostawić, zależy od ich stanu.

Łaty i kontrłaty. Zazwyczaj kontrłaty można pozostawić (jeśli są w dobrym stanie), ale stare łaty trzeba usunąć. Nawet jeśli nie są zniszczone - co zdarza się rzadko - jest mało prawdopodobne, by ich rozstaw był odpowiedni pod nowe pokrycie. Być może stare łaty da się wykorzystać jedynie wtedy, gdy nowe pokrycie ma być wykonane z dachówek zakładkowych. Przy układaniu takich dachówek można je rozsuwać na odległość, na jaką pozwalają zamki. Wcześniej konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy rozstaw starych łat nie spowoduje konieczności zbyt dużego rozsunięcia dachówki i zmniejszenia zakładu ponad zalecany przez producenta. Wprawdzie przyspiesza to prace i zmniejsza zużycie dachówek, ale pogarsza szczelność pokrycia. Wykonanie nowych łat to koszt rzędu 4-12 zł/m2.

Papa na deskowaniu. Ten tradycyjny rodzaj wstępnego krycia najczęściej można spotkać w starych domach, ponieważ dopóki na rynku nie pojawiły się folie dachowe nie było innej metody zabezpieczenia poddasza przed ewentualnym przeciekaniem pokrycia.

Gdy poszycie i papa są w dobrym stanie - można je potraktować jako wstępne krycie dachu. Nie trzeba zrywać papy, wymieniać na nową czy też zastępować membraną dachową. Wystarczy ułożyć na papie nowe kontrłaty, a na nich łaty w rozstawie dopasowanym do pokrycia z blachy. Pozostawiając deskowanie, trzeba tylko pamiętać, że utrudni ono ocieplenie poddasza. Jeżeli zniszczona jest tylko papa - należy ją usunąć i ułożyć na deskowaniu membranę dachową (2-16 zł/m2), mocując ją kontrłatami.

Gdy spróchniałe lub zagrzybione jest poszycie z desek - powinno się je usunąć razem z papą. Zamiast deskowania i papy, na krokwiach układa się membranę dachową. Jeśli jednak nowe pokrycie wymaga nowego sztywnego poszycia (8-25 zł/m2), najlepiej wykonać je ze sklejki, płyt OSB lub mfp.

Folie dachowe. O tym, czy można je zostawić, przesądza głównie ich rodzaj: jeśli folia ma niską paroprzepuszczalność, najlepiej zastąpić ją membraną dachową.

Gdy dach był zabezpieczony membraną, należy sprawdzić, czy nie jest ona porwana, popękana lub krucha. Jeśli folia ma niewielkie rozdarcia, można je naprawić specjalną taśmą klejącą przeznaczoną właśnie do takich napraw. Większe ubytki wymagają wklejenia wstawek z nowej folii.

Więźba dachowa - wymiana czy naprawa?

Czasem przy wymianie pokrycia okazuje się, że problem dotyczy więźby dachowej. Zanim zostanie ułożone nowe pokrycie, trzeba ją wzmocnić lub naprawić przez:

- korygowanie geometrii - odkształcenia połaci można zlikwidować przez wyprostowanie wygiętych krokwi (na przykład za pomocą podnośników samochodowych) i ich usztywnienie przez przykręcenie z boków dodatkowych desek;

- wzmacnianie pojedynczych elementów - uszkodzone krokwie lub płatwie wzmacnia się po wyprostowaniu przez zamocowanie odpowiednich desek;

- wymianę - zniszczone (skorodowane biologicznie, na przykład zbutwiałe) elementy więźby wymienia się na nowe po montażowym podstemplowaniu dachu; jeśli elementy więźby dachowej są jedynie w nieznacznym stopniu zaatakowane przez owady, można spróbować je zniszczyć za pomocą środków chemicznych. Także wtedy, gdy na elementach więźby pojawiły się grzyby pleśniowe, wystarczy dokładnie je oczyścić i zabezpieczyć impregnatem;

- zwiększanie nośności więźby - można to osiągnąć przez zmianę jej rodzaju lub dodatkowe podparcie krokwi (na przykład za pomocą belek stalowych opartych na ścianach).

Materiał na nowe pokrycie dachu

Dużo łatwiej jest dobrać pokrycie na dach domu nowo budowanego niż remontowanego. Istniejąca konstrukcja dachu zwykle ogranicza wybór materiałów na pokrycie do tych, które nie będą jej nadmiernie obciążać. Zwykle wybierane są do tego dachówki i blachodachówki.

- Dachówki ceramiczne i cementowe. Ważą raczej sporo (40-60 kg/m2), więc jeszcze przed wymianą pokrycia trzeba się zdecydować na konkretny model. Trzeba też pamiętać, że dachy o nachyleniu połaci mniejszym niż 20 st. powinny mieć sztywne poszycie, co znacznie zwiększa obciążenie więźby.

Spośród dostępnych na rynku dachówek na dachy remontowane warto wybierać dachówki zakładkowe, których zamki umożliwiają rozsunięcie nawet do 8 cm. Dzięki temu łatwo dopasować je do połaci dachu.

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli specjalnie przeznaczonych do renowacji pokrycia. Ich zaletą jest mniejszy ciężar i liczba przypadająca na 1 m2 połaci.

- Blachodachówka. Ze względu na jej niewielki ciężar (3-6 kg/m2) to najbardziej polecany materiał na dachy remontowane. Dzięki różnego rodzaju powłokom lub posypkom oraz kształtom przetłoczeń są efektowne. Aby ułożenie takiego pokrycia było dodatkowo ekonomiczne, warto dobrać format blachodachówki do kształtu dachu. Na skomplikowanym sprawdzi się blacha w modułach, na prostym - w arkuszach ciętych na wymiar.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego