Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa blachodachówka na starej papie

Michał Jabłonkowski

Kupiłem stary dom, którego dach jest stromy, obity deskami i pokryty papą. Chcę wymienić pokrycie na nowe. Czy jest sposób, aby to zrobić szybko i tanio? Antoni K.

blachodachówka, dach, układanie blachodachówki, montaż blachodachówki
Blachodachówkę można ułożyć na starym pokryciu z papy, gdy dach jest w dobrym stanie technciznym
Fot. Ruukki Polska
Przed rozpoczęciem remontu dachu trzeba ocenić jego stan. Może się bowiem okazać, że prace nie ograniczą się jedynie do wymiany samego pokrycia. Trzeba będzie dodatkowo naprawić lub wzmocnić więźbę albo też wymienić niektóre jej elementy. Dodatkowo nowy materiał na dach nie powinien być zbyt ciężki. Najlepiej więc pokrycie wykonać z blachodachówki. Jej masa wynosi zaledwie około 5 kg/m2.

Sposób na nowe pokrycie

Przy remoncie dachów z pełnym deskowaniem pokrytym papą możemy zastosować dwa rozwiązania. To, które z nich wybrać, zależy od stanu pokrycia dachu.

Demontaż starego pokrycia. Jeżeli deskowanie i papa są w złym stanie, należy je usunąć i sprawdzić stan więźby dachowej. Gdy jest to konieczne, należy ją wzmocnić lub wymienić pojedyncze elementy. Jeżeli więźba jest w dobrym stanie, można ułożyć wstępne krycie dachu, najlepiej z membrany dachowej. Rozpina się ją na krokwiach i mocuje do nich wstępnie zszywkami, a później kontrłatami. Do nich przytwierdza się łaty w rozstawie odpowiednim dla wybranej blachy dachowej. Następnie montuje się obróbki blacharskie i układa pokrycie. W tym rozwiązaniu oprócz kosztów zakupu materiału na dach i jego ułożenia trzeba jeszcze zapłacić za rozbiórkę starego pokrycia i jego wywiezienie.

Nowe pokrycie na starym. Gdy pokrycie z papy jest w dobrym stanie, nie warto jej zrywać; można je zostawić i ułożyć na nim blachodachówkę (oczywiście, jeśli pozwala na to stan więźby). Wybierając ten wariant nie trzeba płacić za rozbiórkę i wywóz materiałów. Dlatego opisujemy go dalej szczegółowo.

Uwaga! Trzeba wiedzieć, że decydując się na nowe pokrycie konieczna będzie wymiana systemu rynnowego. Przy pokryciach z blachodachówki stosuje się najczęściej elementy wykonane z stali powlekanej.

Układanie blachodachówki na papie

Przed ułożeniem nowego pokrycia należy przeprowadzić wszystkie niezbędne naprawy papy. Ewentualne purchle i pofałdowania można naciąć, przykleić i posmarować lepikiem. Wtedy do deskowania - najlepiej w miejscu krokwi - mocuje się ruszt z kontrłat i łat. Na nim układa się nowe pokrycie z blachodachówki.

Mocowanie. Arkusze należy układać prostopadle do linii okapu; powinny one wystawać poza jego krawędź około 4 cm. Arkusze łączy się zakładając jeden na drugi, zarówno na przetłoczeniu poprzecznym, jak i podłużnym. Przy ich łączeniu na długości zakład powinien wynosić minimum 15 cm.

W strefie okapu blachodachówkę mocuje się w co drugiej fali. Przy ścianach szczytowych i w narożach łączniki powinny być umieszczone w każdym module oraz na złączach bocznych i w kalenicy. Każdy arkusz należy też przymocować w środku (najlepiej do co drugiej łaty). Liczba wkrętów montażowych powinna wynosić minimum 6 szt./m2.

Warto przeczytać:
blachodachówka modułowa
Dachówka ceramiczna

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa blachodachówka na starej papie