Nowa blachodachówka na starej papie
Kupiłem stary dom, którego dach jest stromy, obity deskami i pokryty papą. Chcę wymienić pokrycie na nowe. Czy jest sposób, aby to zrobić szybko i tanio? Antoni K.
Sposób na nowe pokrycie
Przy remoncie dachów z pełnym deskowaniem pokrytym papą możemy zastosować dwa rozwiązania. To, które z nich wybrać, zależy od stanu pokrycia dachu.
Demontaż starego pokrycia. Jeżeli deskowanie i papa są w złym stanie, należy je usunąć i sprawdzić stan więźby dachowej. Gdy jest to konieczne, należy ją wzmocnić lub wymienić pojedyncze elementy. Jeżeli więźba jest w dobrym stanie, można ułożyć wstępne krycie dachu, najlepiej z membrany dachowej. Rozpina się ją na krokwiach i mocuje do nich wstępnie zszywkami, a później kontrłatami. Do nich przytwierdza się łaty w rozstawie odpowiednim dla wybranej blachy dachowej. Następnie montuje się obróbki blacharskie i układa pokrycie. W tym rozwiązaniu oprócz kosztów zakupu materiału na dach i jego ułożenia trzeba jeszcze zapłacić za rozbiórkę starego pokrycia i jego wywiezienie.
Nowe pokrycie na starym. Gdy pokrycie z papy jest w dobrym stanie, nie warto jej zrywać; można je zostawić i ułożyć na nim blachodachówkę (oczywiście, jeśli pozwala na to stan więźby). Wybierając ten wariant nie trzeba płacić za rozbiórkę i wywóz materiałów. Dlatego opisujemy go dalej szczegółowo.
Uwaga! Trzeba wiedzieć, że decydując się na nowe pokrycie konieczna będzie wymiana systemu rynnowego. Przy pokryciach z blachodachówki stosuje się najczęściej elementy wykonane z stali powlekanej.
Układanie blachodachówki na papie
Przed ułożeniem nowego pokrycia należy przeprowadzić wszystkie niezbędne naprawy papy. Ewentualne purchle i pofałdowania można naciąć, przykleić i posmarować lepikiem. Wtedy do deskowania - najlepiej w miejscu krokwi - mocuje się ruszt z kontrłat i łat. Na nim układa się nowe pokrycie z blachodachówki.
Mocowanie. Arkusze należy układać prostopadle do linii okapu; powinny one wystawać poza jego krawędź około 4 cm. Arkusze łączy się zakładając jeden na drugi, zarówno na przetłoczeniu poprzecznym, jak i podłużnym. Przy ich łączeniu na długości zakład powinien wynosić minimum 15 cm.
W strefie okapu blachodachówkę mocuje się w co drugiej fali. Przy ścianach szczytowych i w narożach łączniki powinny być umieszczone w każdym module oraz na złączach bocznych i w kalenicy. Każdy arkusz należy też przymocować w środku (najlepiej do co drugiej łaty). Liczba wkrętów montażowych powinna wynosić minimum 6 szt./m2.
Warto przeczytać:
blachodachówka modułowa
Dachówka ceramiczna
- Więcej o: