Czerwony dach
Pokrycia w różnych odcieniach czerwieni uważane są za najbardziej tradycyjne. Nic więc dziwnego, że niezależnie od zmieniających się mód, królują na dachach.
Trendy w modzie czy architekturze stale się zmieniają, ale tradycyjne i klasyczne wzorce od lat mają swoich zagorzałych zwolenników. Jeśli chodzi o dachy, wybiorą oni – niezależnie od obecnej mody na odcienie szarości – pokrycia czerwone. Nawiązują one do stosowanych od dawna dachówek ceramicznych, dla których naturalną barwą był ceglasty. Obecnie mamy dużo większe możliwości wyboru odcieni – od naturalnego jasnoczerwonego z odcieniami pomarańczu, przez ceglastoczerwony, czerwony, wiśniowy, ciemnoczerwony, bordowy, aż po burgund.
ZOBACZ GALERIĘ CZERWONYCH DACHÓW >>
W projektach domów zwykle proponuje się dachy w barwach neutralnych, by łatwiej było wkomponować dom w otoczenie. Architekci pozostawiają ostateczny wybór kolorów pokrycia inwestorom. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ obecnie producenci oferują olbrzymi wybór kolorów dachówek ceramicznych i cementowych oraz blach.
Kolor dachu a przepisy
Kolor dachu to nie zawsze wolny wybór inwestora. W niektórych gminach barwę pokrycia narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (nie dotyczy to kolorystyki elewacji, sugerowane jest jedynie utrzymanie jej w kolorach pastelowych). Kolor dachu może także podyktować konserwator zabytków, jeśli nieruchomość znajduje się pod jego ochroną.
Zanim więc zdecydujemy się na konkretne pokrycie, spójrzmy poza własną działkę, na domy sąsiadów. Często bowiem osiedla domów jednorodzinnych mają podobne zabudowania i tylko projekty domów z takim pokryciem mogą być złożone w urzędzie. Wymagania dotyczące koloru dachu wynikają z potrzeby zachowania ładu w danej okolicy, dbania o jego harmonię kolorystyczną lub unikalny charakter danego miejsca. Z tego powodu czasami pokrycie inne niż tradycyjnie czerwone nie wchodzi w grę.
Przepisy jednak nie określają dokładnie odcienia czerwonego, ponieważ uzyskanie jednolitej kolorystyki byłoby trudne ze względu na różnorodność barw materiałów oferowanych przez producentów. Zazwyczaj podawana jest więc paleta dopuszczalnych kolorów.
Nawet wtedy, gdy przepisy nie wymuszają na nas decyzji o czerwonym pokryciu, ale większość domów ma dach utrzymany w tej kolorystyce, lepiej nie wybierajmy takiego, które będzie się wyróżniać na tle innych (na przykład zielonego lub niebieskiego). Lepiej będzie wyglądać dom pasujący do otoczenia niż na siłę oryginalny.
Dachówki ceramiczne i cementowe
Dachówki ceramiczne. Można uznać, że ich kolor jest z góry narzucony, ponieważ produkuje się je z naturalnego materiału, jakim jest glina. Odcień zależy od jej złoża i związanej z tym zawartości związków żelaza, które w trakcie wypalania nadają dachówce określoną barwę. Większość z dachówek ceramicznych ma kolor naturalny – przeważnie ceglastoczerwony. Barwę tę producenci określają jako czerwień naturalną.
Dachówki naturalne nie muszą być jednak tylko ceglastoczerwone. Uzyskanie innego efektu kolorystycznego niż pozwala na to naturalny skład chemiczny gliny wymaga innych metod barwienia. Intensywniejsze odcienie czerwieni – miedziany, czerwień winną, antik płomieniowany – osiąga się przez angobowanie i glazurowanie.
W kolorze czerwonym dostępny jest niemal każdy model dachówek ceramicznych.
Najsilniejsze regionalne korzenie i najbardziej tradycyjny kształt mają karpiówki. Bardzo często są one także stosowane podczas remontu zabytkowych dachów.
W sprzedaży są także nowoczesne dachówki w czerwonych kolorach. Gładki profil dachówek prostokątnych pozwala na oryginalne połączenie klasycznego odcienia z nowoczesną formą.
Dachówki cementowe. Aby nadać im czerwony kolor, barwi się je w masie naturalnymi pigmentami. Większość z modeli ma falisty, asymetryczny profil, bardzo popularny na polskich dachach. Są jednak i takie, które łączą zalety zakładkowych dachówek profilowanych z klasycznym kształtem karpiówki.
Blachodachówki
Blacha stalowa ma naturalnie szary odcień. Inną barwę – poza warstwami ochronnymi – nadają jej powłoki lakieru. Każdy z producentów ma własną paletę kilkunastu podstawowych barw, dostępnych w różnych stopniach połysku (standard, satyna, mat). Spośród nich najczęściej wybierane są barwy tradycyjnie kojarzące się z dachem – a więc odcienie czerwieni. Większość dostępnych na rynku modeli jest oferowana przynajmniej w jednym z nich (na przykład ceglastym, ceglastoczerwonym), a niektóre nawet w dwóch lub trzech (także na przykład czerwony, wiśniowy, brugund, terracota, cloudy anticato). Mogą być gładkie i błyszczące, bez połysku i lekko chropowate, ze strukturą wytłaczaną lub wyciskaną (podobną do skórki pomarańczy), metaliczne. Dzięki zaawansowanej technologii renomowani producenci ograniczyli do minimum różnice w kolorystyce pokrycia.
Jeśli zależy nam na innym niestandardowym kolorze czerwieni, nie ma problemu z jego uzyskaniem. Niektóre firmy oferują możliwość zamówienia blachodachówki w dowolnym kolorze. Co więcej, mają one opracowany specjalny system, który dobiera kolory na zasadzie podobieństw lub kontrastów. To ważne, ponieważ oświetlenie i wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie sprawia, że w zależności od sąsiedztwa wyglądają one inaczej. Kolor czerwonego dachu może wydawać się bardziej intensywny przy białej fasadzie, jednak często blednie przy elewacji pastelowej.
Blacha płaska
To dobra propozycja do osób ceniących ponadczasową i minimalistyczną architekturę. Blacha płaska pozwoli przełamać monotonię czerwonych dachów w okolicy, krytych dachówkami i blachodachówkami. Jeśli chodzi o formę, to czerwoną blachę płaską możemy kupić w postaci paneli zatrzaskowych i arkuszy łączonych na rąbek stojący. Są one bardzo plastycznym materiałem. Zależnie od zamierzonego efektu można sprawić, że dach będzie tłem dla elewacji lub będzie przyciągał uwagę.
- Blacha ze stali powlekanej. Tu mamy największy wybór kolorów. Blacha ta jest dostępna nie tylko w naturalnym dla blachy grafitowym kolorze, ale także w czerwieni. Wybór standardowych odcieni jest tu jednak mniejszy niż w blachodachówkach. To głównie ceglasty i czerwony. Kolor z upływem czasu nie powinien ulegać zmianie, może się co najwyżej nieco przybrudzić lub porosnąć mchem.
- Blacha cynkowo-tytanowa. Raczej nie występuje w kolorze czerwonym. Naturalna patyna ma barwę jasnoszarą, niebieskoszarą lub grafitową. Są jednak blachy fabrycznie patynowane na kolor czerwony. Uzyskuje się to poprzez dodanie w tym procesie mineralnych pigmentów. Kolorowe wykończenie zachowuje naturalną fakturę patynowanego cynku.
ZOBACZ GALERIĘ CZERWONYCH DACHÓW >>
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
Dach prefabrykowany: warto czy nie warto?
Wymiana eternitu na blachodachówkę
Dach z blachy: kiedy warto się na niego zdecydować?
Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
Dachówki ceramiczne – trwałe pokrycie dachowe na lata