Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?

Iwona Szczepaniak

Najlepszym wyborem jest zamówienie projektu indywidualnego. Bywa jednak, że nie mamy takiej możliwości. W takiej sytuacji pozostają projekty gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie do niego każdej dodatkowej zmiany będzie kosztować.

Dom w Buku
Dom w Buku
Wiz.: Domy Hybrydowe

Gdzie najlepiej szukać projektu domu energooszczędnego? Mamy do wyboru kilka możliwości. Bo chociaż domów energooszczędnych wciąż buduje się niewiele, to sama idea staje się coraz popularniejsza. Nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego projektu - nawet jeśli nie zamawiamy indywidualnego, lecz planujemy szukać wśród gotowych. Wiele pracowni ma w swej ofercie specjalne działy z projektami domów energooszczędnych. Dokumentacja zawiera wówczas szczegółowe informacje dotyczące detali budowlanych oraz rozwiązań instalacji. Oprócz takich domów ("od początku" energooszczędnych) znajdziemy też warianty projektów standardowych, z poprawionymi parametrami izolacyjności cieplnej przegród.

Jedną z ważniejszych zasad projektu domu energooszczędnego jest właściwe dobranie proporcji, czyli stosunek A/V (ilość przegród zewnętrznych do objętości budynku ma być jak najmniejsza). Należy się skupić na domach z dachami płaskimi, ewentualnie dwuspadowymi. Wszelkie załamania, wykusze, balkony, lukarny itd. pogarszają właściwości termoizolacyjne budynku - tworzą się tam geometryczne mostki termiczne. Zwiększa sie też ilość przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury.

O ile projekt indywidualny jest szyty na miarę wybranej działki, o tyle projekt gotowy trzeba do niej dopasować. Duże znaczenie dla kosztów jego późniejszej eksploatacji ma właściwe ustawienie na niej domu. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, powinny bowiem być usytuowane od południa, gdyż tam będą największe zyski ciepła i światła słonecznego (a więc najmniejsza potrzeba sztucznego ich doświetlenia i dogrzania). To właśnie z tej strony powinno znajdować się maksymalnie dużo przeszkleń. Natomiast od strony północnej i wschodniej okien nie powinno być wcale lub, jeśli jest to niemożliwe, ich powierzchnia powinna być minimalna.

Przy wyborze projektu gotowego warto zwrócić uwagę na izolacyjność przegród zewnętrznych. Zgodnie z polskimi przepisami, współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nowo budowanych domów powinien być poniżej 0,3 W/(m²K). Im mniej, tym lepiej. W budownictwie energooszczędnym zaleca się, aby współczynnik U było poniżej 0,20 W/(m²K), a najlepiej, aby nie przekraczało 0,15 W/(m²K).

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Ewa Kędziora, doradca inwestycyjny w biurze architektonicznym

Podstawowym aspektem wyboru projektu domu, niezależnie od standardu energooszczędnego, są nasze potrzeby oraz w dużej mierze warunki zabudowy na działce. Po czym poznać, że z projektu, który wybieramy, można wybudować dom energooszczędny? Podstawowym parametrem mówiącym o energooszczędności domu jest współczynnik EUco, który określa ilość "czystej" energii potrzebnej do ogrzewania budynku, niezależnie od rodzaju źródła ciepła. Wartość ta decyduje również o przyznaniu dopłaty NFOŚiGW do budowy domu energooszczędnego i stanowi o jakości architektonicznej obiektu.

OBEJRZYJ PROJEKTY CZTERECH DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Skomentuj:

Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?