Projektowanie domu

 • Zakres zmian nieistotnych jest de facto bardzo szeroki. To otwiera przed inwestorami możliwość dostosowania projektu budynku do zmieniających się potrzeb domowników.

  Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?

  Decyzja zapadła - budujemy dom z projektu gotowego! Warto jednak pamiętać, że rzadko zdarza się, że projekt pudełkowy trafi idealnie w nasze gusta. Na szczęście możemy co nieco w nim zmienić.

 • Przyjazny projekt domu

  Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy

  Dla wielu dom to pierwsza i ostatnia inwestycja w życiu. Dlatego tak istotny jest jego odpowiedni projekt. Ważne, aby był on dobrze przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Tylko wtedy możemy liczyć na satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci wymarzonego domu, przyjaznego zarówno dla nas, jak i środowiska.

 • Gotowe projekty

  Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?

  Szukając wymarzonego projektu domu, możemy trafić do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dlaczego tam? Otóż na stronie urzędu właśnie znajdziemy nieruchomości, które można wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, wystarczy jedynie zgłoszenie.

 • Dom piętrowy

  Dwa poziomy, czyli dom piętrowy

  Jaki powinien być Twój dom? Przytulny, ponadczasowy, zachwycający w każdym detalu… A dokładniej? Nowoczesny? Czy może o bryle bardziej tradycyjnej? Parterowy, z poddaszem, a może jednak piętrowy? Odpowiedź na te pytania może być naprawdę trudna. Przecież budowa domu to zwykle inwestycja jedna w życiu i chcemy mieć pewność co do naszych wyborów.

 • Nowoczesne projekty domów mają spełniać marzenia. Architekci dbają o to, aby współczesny dom jednorodzinny był postrzegany nie tylko przez pryzmat kuchni i salonu. Pomieszczenia typu pokój relaksacyjny, sauna, domowa biblioteka czy taras tylko nam w tym pomagają. Warto o nie zadbać. Warto o nich pomarzyć…

  Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu

  W swoim domu musimy się czuć spokojnie i bezpiecznie, a najlepiej gdybyśmy do tego czuli się wygodnie. Żyjemy w czasach, gdy coraz częściej pracujemy w domu, robimy zakupy online, spotykamy się z przyjaciółmi na domowych kolacjach. Możemy obserwować, jak zmienia się i dostosowuje do wymogu czasów organizacja przestrzeni we współczesnych domach jednorodzinnych.

 • Elewacja frontowa, dom na dzisiejsze czasy

  Elewacje domów - zdjęcia

  Szukasz pomysłu na elewację domu - zobacz zdjęcia

 • Everett/DCBL36 - piętrowy + poddasze użytkowe

  Ciekaw projekty domów bliźniaków wybrane przez architektów

  Budowa domu w zabudowie bliźniaczej może być dobrą alternatywą dla domów wolno stojących. Projekty domów bliźniaków to propozycja m.in. na wąskie działki. Jest to również idealna oferta dla rodzin dużych, wielopokoleniowych. Ponadto budowa segmentu bliźniaka jest zwykle rozwiązaniem korzystnym dla kieszeni.

 • Projekt: MOKAA_architekci https://mokaa.pl/. Powierzchnia użytkowa domu: 400 m2. Powierzchnia działki: 0,5 ha. Mieszkańcy: dwie osoby dorosłe

  Dom optymalny

  Działka w malowniczej lokalizacji to już połowa sukcesu – trzeba jednak jeszcze umiejętnie wpisać w nią dom jednorodzinny i to taki dopasowany do potrzeb. Tak, jak w tym przypadku.

 • Architekci od zawsze starali się, aby budynki, które projektują, nie tylko spełniały swoją funkcję, ale dbali też o ich estetykę. Dlatego dokładali starań, aby budowane obiekty były ładne, przyciągały wzrok i cieszyły oko. Osiągali ten cel na różne sposoby, jednym z nich była dbałość o szczegół.

  Detal architektoniczny w nowoczesnym domu

  Kiedy myślimy o detalu w architekturze, najczęściej staje nam przed oczami bogato zdobiona balustrada balkonu, rzeźbione roślinne ornamenty na elewacji czy ozdobne łuki przy oknach i drzwiach. I tak architekci podchodzili do detalu w architekturze przez setki lat. Jednak obserwując współczesne budownictwo, widzimy, jak architektura odeszła od inspiracji dawnymi epokami. Skupiła się raczej na pięknie samej konstrukcji budynku.

 • Ekologiczny i ekonomiczny dom

  Dom na miarę czasów – ekologiczny i ekonomiczny

  Nowoczesny dom jest przyjazny środowisku – decydują o tym właściwy projekt, pochodzenie i dobór materiałów oraz odpowiednia technologia budowy. Ważna jest też energooszczędność, którą uzyskuje się m.in. dzięki dobrej izolacji, wpływającej na zużycie minimalnej ilości energii czy produkcji własnej energii z wykorzystaniem promieni słonecznych.

 • Garderoba, spiżarnia, pralnia, kotłownia - to pomieszczenia gospodarcze bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonalną przestrzeń w domu

  Pomieszczenia gospodarcze w domu

  Zabałaganiona przestrzeń niejednego z nas potrafi wpędzić w zły nastrój. Kiedy usiłując znaleźć konkretną rzecz, zdajesz sobie sprawę, że nic nie jest tam, gdzie być powinno – to znak, że czas najwyższy na zaprowadzenie porządku.

 • Dodatkowy pokój z własną łazienką, ulokowany na parterze i sąsiadujący z częścią dzienną - sprawia, że druga (wyższa) kondygnacja może zostać zagospodarowana z pewnym opóźnieniem (wykończona w II etapie) lub czasowo wyłączona z eksploatacji, ponieważ możba w miarę wygodnie mieszkać na jednym poziomie domu. Taki zapas można po jako zabezpieczenie emerytalne - z czasem codzienne, regularne korzystanie ze schodów... traci na atrakcyjności, a dorastające lub dorosłe dzieci docenią powiększenie dystansu między własnymi pokojami a 'rewirem rodzicielskim', tzn. chętnie obejmą w posiadanie cały górny poziom domu. Z kolei po opuszczeniu przez nie rodzinnej siedziby piętro czy poddasze może funkcjonować 'na pół gwizdka' - z zakręconymi do minimum grzejnikami, pokrowcami na meblach itp. - w oczekiwaniu na wakacyjne i świąteczne wizyty i międzypokoleniową integrację.

  Projekt domu z zapasowym pokojem na parterze

  Taki osobny, zapasowy pokój (na parterze albo górnej kondygnacji) to bardzo przydatna przestrzeń. Nawet jeśli na początku nie ma jasno określonego przeznaczenia, gwarantuje gospodarstwu domowemu pewną elastyczność, swobodę, ponieważ może spełniać różne funkcje.

 • 22173027 https bi

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

  Dom z wejściem od południa to to problematyczne rozwiązanie dla osób, które lubią południowe światło. Dlatego, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego projektu domu z wejściem od południa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych błędów i dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 • regały na książki

  Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe

  Nie każde pomieszczenie jest prostym pudełkiem o czterech ścianach, czasem jego przestrzeń urozmaicają wnęki. Jeśli dobrze je wykorzystamy, może się okazać, że mają wiele zalet.

 • garaż,dom jednorodzinny

  Garaż w domu czy koło domu?

  Garaż stał się nieodłącznym elementem współczesnego domu jednorodzinnego. Co więcej - dziś nie zaleca się wznoszenia garażu mniejszego niż na dwa samochody. Jednak mimo wszystko jego potężna bryła nie powinna dominować nad samym domem.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM I OGROD PRYWATNY PANSTWA TARLOWSKICH , NZ RABATY Z OZDOBNYMI TRAWAMI FOT. LESZEK JAMPOLSKI PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - LADNY OGROD 1/2008 - 4 2008

  Dom skromny, ale wygodny: jak osiągnąć taki efekt

  Na czym zaoszczędzić, a w co zainwestować, by - za rozsądną kwotę - stać się właścicielem wygodnego, a jednocześnie niedrogiego i łatwego w utrzymaniu domu?

 • Dom jednorodzinny

  O czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

  Architekci mówią, że pracując z klientami nad projektem ich przyszłego domu, bez trudu rozpoznają tych, którzy do tej pory mieszkali w budynkach wielorodzinnych. Można ich poznać po tym, że nie znają istotnych aspektów życia w domu jednorodzinnym. Zatem - o czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

 • Na bliźniaka potrzeba mniej ziemi niż na dom wolno stojący i trochę mniej materiałów budowlanych.

  Domy bliźniaki: budowanie w duecie

  Domy w zabudowie bliźniaczej nie dają wprawdzie tyle wolności co domy jednorodzinne, ale są pozbawione mankamentów charakterystycznych dla szeregówek.

 • Schowek na strychu to dobre miejsce na rzeczy używane sporadycznie: walizki, narty itp.

  Schowki

  Tym razem kilka słów o najbardziej lekceważonej przestrzeni we współczesnym domu, czyli o pomieszczeniu gospodarczym. Zauważam bowiem, że powoli zanika ono w nowych projektach domów. Tak jakby mieszkańcy przestali już korzystać z różnych schowków, graciarni, spiżarni, warsztatów itp.

 • Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia

  Domowa garderoba

  Oczywiście jest wiele ważniejszych elementów domu, niż szafy i garderoby, ale niewątpliwie miejsce na ubrania też trzeba starannie zaplanować. Liczę na pomoc specjalistów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Aleksandra Janowska, Gdynia

 • Jak w każdym pomieszczeniu zaleca się jednorodność stylistyczną. W tym wypadku wątkiem przewodnim jest wystrój dalekiego orientu

  Sypialnia: jak ją urządzić?

  W sypialni spędzamy około 1/3 życia. Głównie po to, żeby odpocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Są też i inne funkcje sypialni, ale pominiemy je jako nieistotne dla tematu niniejszego tekstu. A temat ten brzmi: jak powinna wyglądać sypialnia główna w domu i jak ją urządzić? Będzie więc mowa o sypialni rodziców.

 • 20922258 https bi

  Dobre miejsca na schowki

  Wygodnie - znaczy pod ręką! To znacznie ważniejsze niż dodawanie kolejnych metrów do powierzchni domu. Na nic zdadzą się rozmaite schowki, jeśli nie powiążemy ich z miejscami, w których będziemy potem wykorzystywać przechowywane rzeczy.

 • Zaletą tego domu jest prosta, zwarta bryła i tradycyjne materiały wykończeniowe, co umożliwia szybką realizację oraz rozsądek w wydawaniu pieniędzy na budowę i eksploatację. Aby dodać wejściu elegancji, fragment elewacji wykończono płytami z piaskowca

  Dom energooszczędny [cz. 6] - jakim sposobem prowadzić budowę?

  Do wyboru mamy trzy sposoby: system gospodarczy, z kilkoma wybranymi firmami lub z generalnym wykonawcą.

 • Dom w Buku

  Dom energooszczędny [cz. 5] - jak szukać wykonawców?

  Zatrudnianie niewykwalifikowanych pracowników często prowadzi do sytuacji, w której na etapie wykonawstwa budynek zmienia się z energooszczędnego w... energochłonny.

 • Dom w Buku

  Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?

  Najlepszym wyborem jest zamówienie projektu indywidualnego. Bywa jednak, że nie mamy takiej możliwości. W takiej sytuacji pozostają projekty gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie do niego każdej dodatkowej zmiany będzie kosztować.

 • Dom energooszczędny powinien mieć prostą, zwartą bryłę, z dużymi przeszkleniami zorientowanymi na południe

  Dom energooszczędny [cz. 2] - jak przygotować się do budowy?

  Choć parametry domów energooszczędnych są jasno określone, nie oznacza to, że każdy wygląda tak samo. Technologia, materiały i sposób prowadzenia budowy też mogą być inne.

 • dom energooszczędny, energooszczędność, dom jednorodzinny

  Dom energooszczędny [cz. 1.] - co to jest?

  W Polsce powstaje coraz więcej domów energooszczędnych. Choć ich parametry są jasno określone, nie oznacza to, że każdy wygląda tak samo. Technologia, materiały i sposób prowadzenia budowy też mogą być inne.

 • Dom Nikita Bliźniak

  Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad

  Budowa domu wbrew pozorom wcale nie musi zrujnować rodzinnego budżetu. Oto pięć podpowiedzi, które pozwolą inwestorom na w miarę tanie budowanie.

 • wejście do domu

  Wejście do domu: funkcjonalnie zaprojektowane

  Wejście do domu służy do powitań i pożegnań. Przemierzane wiele razy dziennie przez domowników - szybko staje się przestrzenią prawie przez nich niezauważaną. Goście jednak zawsze będą je postrzegać jako ważny, wizualny symbol domu. Dla własnej wygody więc i dla uzyskania korzystnego wrażenia w oczach innych - warto mu poświęcić chwilę namysłu przy planowaniu domu.

 • sypialnia, kominek

  Jak urządzić sypialnię doskonałą?

  Zaplanowanie miejsca na sypialnię jest bardzo istotne. Od jej lokalizacji będzie zależeć jakość snu i wypoczynku. Ponieważ sypialnia jest tym specjalnym pomieszczeniem, które łączy w sobie funkcje relaksu, snu, komfortu i intymności, podczas rozplanowywania funkcji w domu należy się jej sporo uwagi.