Dom w standardzie pasywnym

03.03.2017 08:18
Dom w standardzie pasywnym.

Dom w standardzie pasywnym. Fot. Bartosz Makowski

Ten dom udowadnia, że wchodzimy w naszym kraju w etap budownictwa jednorodzinnego, w którym dba się nie tylko o estetykę architektury, lecz także rygorystycznie poszukuje energooszczędności.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (30)
Dom w standardzie pasywnym
Zaloguj się
 • shamanx

  Oceniono 8 razy 8

  I co z tego, że jest piękny projekt, wspaniały pomysł i pasywność na papierze, skoro wykonawcy i tak wiedzą lepiej jak murować, montować stolarkę okienną, kłaść styropian itd.. Za nic mają zalecenia producenta. Stały tekst na budowie to: "Panie! zawsze tak robimy i jest dobrze!".. Najtrudniej jest więc nie znaleźć porządny projekt, tylko znaleźć ekipę, która rozumie dlaczego należy coś robić inaczej niż robiło się jeszcze parę lat temu.

 • rikol

  Oceniono 2 razy 2

  We Francji nowe budownictwo socjalne jest pasywne właśnie. SZkoda, że w Polsce, gdzie jest dużo zimniej, energooszczędność budynków nie jest priorytetem.

 • antoniferdynand

  Oceniono 6 razy 2

  Nie czytałem szczegółowo ale się wypowiem;-)
  Patrząc na ten budynek można dojść do przekonania, że praktycznie każdy budynek o określonej energooszczędności da się przekształcić w pasywny - zapychając dach fotowoltaniką i dodając pompę cieplną (nawet powietrze-woda), względnie uzupełniając dosyć modną rekuperacją. Przy dotacji rzędu 50 tys. zł da się zbudować określoną plantację fotowoltaniczną i dodać pompę, co nie powinno istotnie podwyższyć nakładów własnych. Poza tym nie jesteśmy narażeni na mieszkanie w "termosie" w którym układ ścian, okien itp. jest ściśle podporządkowany nie naszym potrzebom i oczekiwaniom ale uwarunkowaniom zewnętrznym.

 • nekaj

  Oceniono 1 raz 1

  ja już chyba nie dam rady zbudować tego trzeciego domu, dla siebie, ale pewnie byłby pasywny
  co do tego - nie podoba mi się wyeksponowany garaż - rozumiem, ze miało nie być bryły garażu, ale jednak zadaszona przestrzeń - wyszedł salon samochodowy - zwłaszcza przy podświetleniu głównym elementem przyciągającym wzrok jest czerwone auto w garażu, pięknie wyeksponowane - chyba nie o to chodziło
  wnętrze jeszcze dość puste, ale widać niepokojącą tendencję do zagracania niepasującymi elementami - bujany fotel z plastikowym rattanem? do brutalistycznych półek? półki w rogach, ścięte? mało jest miejsca? donice z kwiatami w jadalni od sasa do lasa?
  dom jest spójny wewnątrz i na zewnątrz - drodzy mieszkańcy, nie zepsujcie koncepcji😊

 • aaa aaa

  Oceniono 9 razy 1

  "Szczelność powietrzna: ns0/0,22 h-1"
  n50 a nie ns0 durne pismaki za 9,99 zl miesiecznie
  i to i to jest wężykiem ale tu sie pisze dla fachowcow a nie dla pindulek z tipsami

 • tygrysio_misio

  0

  Podoba mi się pomysł z wiatą garażową, ale dlaczego z tej strony budynku?
  Te drabinki byłyby idealne dla jakiś pnących roślin. Byłoby ładnie, ale od południa?

  Czy południowa strona domu nie powinna być jak najbardziej odsłonięta? A tu część ściany będzie zawsze w cieniu wiaty. Ja bym ją zrobiła od północnej strony, tam gdzie mało okien jest i smrody z samochodu najmniej wadzą. Tam gdzie nie ma tarasu. Tam gdzie dach wiaty nie blokowałby dostępu do nagrzewania domu zimą. No i zrobiłabym to prostopadle do wjazdu, oszczędzając miejsce na zbędny podjazd i zostawiając miejsce przed tarasem na krzaki owocowe i kwiaty.

  I cieszy mnie, że ktoś poza mną chciał mieć ziemiankę, bo myślałam, że tylko ja jestem taka "nienowoczesna"... Marzy mi się ziemniaka, bo to idealne miejsce do przetrzymywania warzyw i owoców oraz różnych słoików z przetworami. A jako prawnuczka faceta, który cały ogród zasadził drzewami i krzakami owocowymi przejęłam przekonanie, że nie ma to jak własne owoce przez całe lato i ciasto z własnych słoików z powidłami :-)

 • Joachim Pelko

  Oceniono 25 razy -17

  dom pasywny to jednak wciąż jeszcze niemały wydatek. nie ma sie co oszukiwać - jakość kosztuje. przecież to nie tylko ocieplenie ale i bardzo solidna stolarka otworowa. wezmy przyklad bramy garazowej. tu juz trzeba zainwestować w cos naprawde solidnego.
  ostatnio hormann wypuscil absolutną nowość, mercedesa bramowego: LPU 67 Thermo czyli segmentowe bramy garażowe o grubości 67 mm - zbudowane z rozdzielonych termicznie paneli o grubości 67 mm. Nowość w stosunku do innych? W odróżnieniu od rozwiązań, jakie mamy w tej chwili na rynku - grubość paneli zachowana jest tu na całej ich szerokości, a blacha zewnętrzna i wewnętrzna nie stykają się ze sobą.
  W efekcie mamy dużo lepszą izolacyjność cieplną niż przy tych bramach, których panele mają zróżnicowaną grubość, czyli są "częściowo pocienione" ;). izolacyjność cieplna bramy LPU 67 Thermo o wymiarach 5,0 x 2,125 metra wynosi 0,91 W/(m2K), a pojedynczego segmentu - 0,31 W/(m2K). I to jest propozycja nie do odrzucenia przy domu pasywnym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX