Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?

Rolety zewnętrzne muszą być zamocowane w warstwie nośnej, a nie w ociepleniu. Ich montaż przed ociepleniem i wykończeniem elewacji zwiększa ryzyko, że zostaną uszkodzone oraz utrudnia późniejsze prace.

Planuję docieplić dom z lat 70., montując również rolety zewnętrzne. Co należy zrobić najpierw - zamontować rolety czy mocować ocieplenie? Czy takie rolety faktycznie chronią przed zimnem i nadmiernym nagrzewaniem i czy trzeba jakoś szczególnie o nie dbać? Pyta: Aleksandra Węglarska, Gdynia

Rolety zewnętrzne w gotowym budynku

W użytkowanym domu z ocieplonymi i wykończonymi ścianami najlepiej zamontować rolety elewacyjne - są najtańsze, dlatego też dość często stosowane. Do wyboru są dwa rozwiązania: wersja standardowa lub podtynkowa. Najprostszym sposobem jest zastosowanie rolety standardowej, ponieważ nie wymaga to dużej ingerencji w ścianę. Tego typu (standardowe) kasety montuje się do muru nad oknem lub do ramy okiennej we wnęce. Mają one skrzynkę owalną lub ściętą pod kątem 45°, ponieważ mocowanie do ramy okiennej w pewnym stopniu zasłania okno i ogranicza ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia (skrzynki mają 15-18 cm wysokości).
W takich kasetach można wybrać rolety lewo- oraz prawoskrętne. W modelach lewoskrętnych prowadnice znajdują się blisko ramy okiennej. Roleta prawoskrętna po opuszczeniu będzie licować z powierzchnią ściany. Jej pancerz będzie znajdować się dalej niż w modelu lewoskrętnym i to może sprawić, że izolacja termiczna czy akustyczna będzie lepsza. Jeśli wybieramy rolety prawoskrętne, musimy liczyć się z montażem wzdłuż elewacji.

Ostatnie rozwiązanie - rolety podtynkowe - przeznaczone są głównie do domów nowo budowanych, ale też montuje się je w budynkach już istniejących, choć nieotynkowanych. Trzeba jednak wtedy podkuć nadproże.

Rolety do dużych okien

Planując zamontowanie w domu bardzo dużych okien, trzeba pamiętać, że w lecie będą one nie tylko źródłem naturalnego światła, ale i drogą przenikania promieniowania słonecznego. Wskutek tego po godzinie mocnego nasłonecznienia, temperatura w pomieszczeniu z takimi "wystawionymi na słońce" oknami może przewyższać nawet tę zewnętrzną. Problem pogłębia brak wymiany powietrza, gdyż w upalne letnie dni wentylacja grawitacyjna (czyli ta najczęściej spotykana w domach) przestaje działać. Takie okna najlepiej więc wyposażyć w skuteczne osłony przeciwsłoneczne, które zabezpieczą przed przenikaniem do pomieszczeń mocnego promieniowania słonecznego.

Ochronna rola rolet

Rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło zimą - ucieka ono nawet z dobrze izolowanych termicznie budynków, zwłaszcza przez okna i drzwi balkonowe. Zimą opuszczone rolety są barierą dla chłodu; między nimi a oknem powstaje warstwa powietrza (poduszka powietrzna), ograniczająca straty ciepła. Zmniejsza to zdecydowanie wypromieniowanie ciepła w bezchmurne noce.

Rolety chronią też przed przegrzewaniem się wnętrz: w gorące dni opuszczone rolety pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10° C. Stąd ich tak duża popularność na południu Europy.

Rolety zewnętrzne bez wątpienia zapewniają też bezpieczeństwo; widok opuszczonych masywnych osłon - jako dodatkowej przeszkody do pokonania - może zniechęcić potencjalnego intruza do podjęcia próby włamania. Dlatego warto wyposażyć dom nawet w zwykłe rolety zewnętrzne z PVC lub aluminium, zwłaszcza jeśli mają one dodatkowe rygle blokujące opuszczony płaszcz, co znacznie utrudnia odsłonięcie i dostęp do okna. Jeśli w istotny sposób chcemy podnieść poziom ochrony, możemy zainwestować w rolety zewnętrzne z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Mają one znacznie mocniejszy płaszcz, wzmocnione prowadnice boczne i rygle chroniące przed podważeniem.

Należy jednak pamiętać, że sama roleta nie zapewni nam ochrony przed włamaniem, a poza tym spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy jest opuszczona.

Jak dbać o rolety

Pielęgnacja rolet zewnętrznych jest prosta. Przede wszystkim polega na regularnym czyszczeniu z kurzu i pyłu osadzającego się na pancerzu, które podczas zwijania i rozwijania rolety przyczyniają się do niszczenia jej powierzchni. Do mycia rolet wystarczy woda z płynem do naczyń oraz miękka szmatka. Nie wolno używać proszku do czyszczenia ani żadnych środków żrących. Wykluczone są też ostre szczotki i skrobaczki. Ponadto elementy rolet zewnętrznych wykonanych z tworzyw sztucznych po umyciu warto przetrzeć środkiem antystatycznym, ograniczającym przyciąganie kurzu.

Paski i linki rolet obsługiwanych ręcznie czyści się podobnie jak płaszcz, czyli wodą z płynem. Jeśli są bardzo zabrudzone, można delikatnie wyczyścić je miękką szczoteczką do rąk. Lepiej jednak paski i linki czyścić systematycznie, nie dopuszczając do mocnych zabrudzeń.

Wyczyszczone uszczelki listew dolnych rolet należy posmarować preparatami konserwującymi gumę (np. do opon samochodowych czy uszczelek drzwiowych), a przed nadejściem zimy także chroniącymi przed zamarzaniem.

Co jakiś czas warto jednak zdać się na fachowca, zwłaszcza jeśli rolety są zdalnie sterowane. Specjalista sprawdzi też detale, funkcjonowanie rolety, mechanizmy, w które są wyposażone. Poza tym zarówno rolety elewacyjne, jak i naokienne czy podtynkowe mają skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud serwisant usunie za pomocą sprężonego powietrza. 

Zapisz się na NEWSLETTER . Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Więcej o:
Komentarze (2)
Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?
Zaloguj się
  • Ania Wolska

    0

    U nas też po dociepleniu. Rolety są z firmy Never i są bardzo dobrej jakości, mocne, porządnie wykonane. Według mnie mają same plusy, bo osłaniają, zaciemniają, ale stanowią też barierę termiczną no i zabezpieczenie przed złodziejem.

  • Arkadiusz Mieczyk

    0

    Ja akurat mam markizy Fakro, po dociepleniu, ale kaseta przymocowana jest do muru, solidnie. Ogólnie markizy również pełnią funkcje izolacyjną więc można powiedzieć, że ich montaż to też docieplanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX