Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż rolet zewnętrznych w gotowym domu

Michał Mikołajski

Rok temu zakończyłam budowę domu jednorodzinnego - wtedy nie planowałam rolet zewnętrznych. Teraz jednak zdecydowałam się na ich montaż. Chcę zamontować rolety nie tylko w oknach od południa, ale na wszystkich (by zimą ograniczyć ucieczkę ciepła). Jakie są sposoby montażu rolet zewnętrznych w już istniejącym domu? Zależy mi, żeby ingerencja w elewację lub ramę okna była jak najmniejsza. Marzena R, Opole

Rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami i zbyt jasnym światłem dziennym. Oprócz tego zimą umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu, a w czasie upałów zapewniają w nim przyjemny chłód.
Rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami i zbyt jasnym światłem dziennym. Oprócz tego zimą umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu, a w czasie upałów zapewniają w nim przyjemny chłód.
Fot. Anwis
Rolety można zamontować w dowolnym momencie, jednak im wcześniej się na nie zdecydujemy, tym lepiej. Od tego, kiedy postanowimy wyposażyć dom w rolety zewnętrzne, zależeć będzie wybór kasety roletowej, jaką można bezproblemowo zainstalować.

W użytkowanym budynku możemy zamontować rolety z kasetami adaptacyjnymi (elewacyjnymi). To najtańszy i często stosowany system. Kasety (z PVC lub aluminium) mogą być montowane do:

- muru nad oknem - nie przysłaniają światła okna, ale zaburzają wygląd elewacji

- do ramy okna we wnęce okiennej - skrzynki wchodzą wówczas w światło okna, więc rozwiązanie to jest polecane tylko przy skrzydłach o dużej powierzchni szyb.

Uwaga! Do takich kaset są do wyboru rolety lewo- i prawoskrętne. W modelach lewoskrętnych prowadnice montuje się tuż przy ramie okiennej - możemy wówczas zastosować skrzynki ze ściętym lub zaokrąglonym narożem, które zabierają nieco mniej światła. W roletach prawoskrętnych listwy mocowane są wzdłuż elewacji - roleta po opuszczeniu licuje z powierzchnią ściany. Dzięki temu pancerz rolety jest bardziej oddalony od szyby niż w modelach lewoskrętnych, co daje lepszą izolację termiczną i akustyczną. Wariant ten możemy zastosować, gdy zewnętrzna głębokość ościeża jest większa lub równa szerokości kasety.

Rolety zewnętrzne od południa czy z każdej strony

Wiele osób planuje zamontować rolety tylko w oknach od południa, uznając, że strona północna, jako mniej nasłoneczniona, nie potrzebuje takiej ochrony.

Nie jest to dobry pomysł, ponieważ rolet zewnętrznych nie należy traktować jedynie jako osłon przeciwsłonecznych; to jedna z ich funkcji, niekoniecznie najistotniejsza (do samej ochrony przed nasłonecznieniem wystarczy zamontować rolety wewnętrzne, co jest i tańsze, i mniej skomplikowane).

Oprócz tego rolety zewnętrzne pełnią wiele innych, pożytecznych funkcji, na przykład:

- chronią okna przed zniszczeniem - deszcz, grad, śnieg oraz palące promienie słońca niszczą strukturę materiałów okiennych (zwłaszcza drewna). Dzięki roletom trwałość skrzydeł wydłuża się;

- zatrzymują ciepło zimą - ucieka ono nawet z dobrze izolowanych termicznie budynków, zwłaszcza przez okna i drzwi balkonowe. Zimą opuszczone rolety stanowią barierę dla chłodu; między nimi a oknem powstaje warstwa powietrza (poduszka powietrzna), ograniczająca straty ciepła; zmniejsza to zdecydowanie wypromieniowanie ciepła w bezchmurne noce.

- chronią przed przegrzewaniem się wnętrz - w gorące letnie dni opuszczone rolety pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10°C. Potwierdzeniem przydatności rolet zewnętrznych do ochrony przed upałem jest ich powszechne stosowanie w krajach śródziemnomorskich.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż rolet zewnętrznych w gotowym domu