Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie ścian fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać.

sponsorowany

Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła do gruntu. Ich betonowa konstrukcja wzmocniona stalowym zbrojeniem bardzo dobrze przewodzi ciepło powodując duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku na styku podłogi i ściany. W budynkach o złej izolacji cieplnej lub jej braku w okolicach listwy przypodłogowej wewnątrz budynku może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie pleśń.

Grafitowy styropian
Grafitowy styropian
Termo Organika

Prace budowlane związane z wykonaniem ocieplenia fundamentów powinny być bardzo rzetelni zrobione, gdyż ewentualne poprawki mogą okazać się niemożliwe lub bardzo drogie w wykonaniu. Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanego styropianu, ponieważ nie wszystkie styropiany nadają się do ocieplania fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu typu fundament o obniżonej chłonności wody: SILVER fundament (styropian niebieski) lub specjalne odmiany styropianu grafitowego do izolacji fundamentów: TERMONIUM  fundament  lub TERMONIUM PLUS fundament, firmy Termo Organika, które najlepiej sprawują się w warunkach ekstremalnych, gdzie panuje duże zawilgocenie i nacisk gruntu.

Termonium
Termonium
Termo Organika

Etap prac ziemnych to zazwyczaj nieodwracalny proces, ponieważ  po zasypaniu wykopów, zaczyna się wstępne porządkowanie wokół budynku i w praktyce nikt nie  wraca do tego co już zostało zrobione. W praktyce czas na skontrolowanie poprawności wykonanych prac w obrębię ścian fundamentowych jest tylko przed zasypaniem wykopów i wyrównaniem terenu.

Obecnie we wszystkich  nowych projektach domów powinny być zawarte detale dotyczące ocieplenia ścian fundamentowych. By osiągnąć poziom budynku energooszczędnego, ocieplenie ścian fundamentów  jest konieczne.                                                                                               

Jak poprawnie wykonać prace ociepleniowe ścian fundamentowych.


Izolację w postaci specjalnych płyt styropianowych typu fundament firmy Termo Organika zaleca się mocować do ściany fundamentowej  przy pomocy kleju poliuretanowego, który w krótkim czasie zaledwie kilkunastu minut tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową i ścianą fundamentową. Zaletą zastosowania kleju poliuretanowego Termo Organika TO-KPU jest przede wszystkim  szybkość wykonywanych prac, co wiąże się z mniejszymi kosztami robocizny. Należy pamiętać, że przed zamocowaniem płyt styropianowych, powierzchnia ścian fundamentów powinna zostać zabezpieczona warstwą izolacji przeciwwodnej wykonanej przy użyciu masy bitumicznej (wodorozcieńczalnej), która jest dopuszczona do kontaktu ze styropianem.  Po przyklejeniu płyt można przystąpić do kolejnego etapu prac jakim jest obłożenie ocieplonych ścian fundamentowych folią kubełkową (lub grubą folią budowlaną)  i obsypaniu otoczenia fundamentów gruntem. Powyżej poziomu gruntu na powierzchni  płyt styropianowych, które będą stanowić ocieplenie cokołu, należy wykonać warstwę zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w kleju uniwersalnym) i wykończyć tynkiem mozaikowym lub inną okładziną elewacyjną. W przypadku okładzin kamiennych w zależności od ciężaru zaleca się  przymocować płyty łącznikami mechanicznymi. Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być połączone z ociepleniem ścian zewnętrznych, które należy wykonać w dowolnie wybranym wariancie materiałowym i kolorystycznych, ale w ramach kompletnego systemu ociepleń, objętego aprobatą techniczną.

Wybierając styropian do ocieplenia fundamentów warto dokładnie sprawdzić poszczególne parametry deklarowane przez producentów. Aby jednak być pewnym ich zgodności ze stanem faktycznym wybierajmy produkty z rekomendacją, co zwiększa ich wiarygodność.

Izolacja ścian fundamentów - Najczęściej popełniane błędy przy ociepleniu ścian  fundamentowych:


·         Stosowanie nieodpowiednich płyt styropianowych – do izolacji fundamentu stosuję się specjalne płyty styropianowe o dużej odporności na zawilgocenie. Zastosowanie zwykłych płyt może zmniejszyć izolacyjność w wyniku ich zawilgocenia.

·         Mocowanie płyt na kleju cementowym – płyty powinny być mocowane przy pomocy kleju poliuretanowego, który nie powoduje uszkodzenia warstwy hydroizolacji pionowej.

·         Wykonywanie warstwy zbrojonej siatką na styropianie w gruncie – płyty poniżej poziomu gruntu powinno się zabezpieczyć folią kubełkową lub budowlaną. Wykonywanie warstwy zbrojonej siatką powoduje podrożenie inwestycji nie dając w zamian żadnych korzyści.

·         Zbyt płytkie posadowienie izolacji – mocowanie płyt styropianowych powinno być wykonane aż do posadowienia budynku (ławy fundamentowe), by zapewnić lepszą ochronę cieplną i uniknąć skutków spowodowanych wymrażaniem gruntu w okresie zimowym

·         Stosowanie łączników mechanicznych poniżej poziomu gruntu – powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji i zawilgocenie ścian fundamentowych.

Skomentuj:

Ocieplenie ścian fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać.