Jak tanio urządzić ogród? 21 sposobów na tani ogród

red.
27.03.2017 11:11
A A A
Nie musisz wydawać pieniędzy na wodę do podlewania ogrodu - wystarczy, że zainwestujesz w zbiornik na deszczówkę

Nie musisz wydawać pieniędzy na wodę do podlewania ogrodu - wystarczy, że zainwestujesz w zbiornik na deszczówkę (Fot. Penny Mayes/CC BY-SA 2.0/www.geograph.org.uk)

Ogród urządzamy trochę tak, jakby był dodatkowym pokojem naszego domu. Jak to zrobić, żeby uniknąć dużych wydatków? Oto nasze sposoby na tani ogród.

Zaczynasz z kawałkiem ziemi porośniętej chwastami, a w głowie masz taras, altanę, piękne kwiaty, grządkę warzywną i efektowne oświetlenie. Zastanów się na początek, na czym zależy ci najbardziej i od czego chcesz zacząć.

Pokochaj pracę fizyczną. Możesz oczywiście wynająć wyspecjalizowaną ekipę, żeby przekopała twój ogródek, nawiozła dobrej ziemi i założyła system drenażu. Jednak jeśli chcesz oszczędzić, a przy okazji zadbać o formę, zabierz się do pracy samodzielnie. Nie radzisz sobie z takim wyzwaniem? Poszukaj w okolicy kogoś, kto chętnie wykona taką pracę – wolniej niż profesjonalna firma, ale równie skutecznie.

ZOBACZ PRAKTYCZNE POMYSŁY NA TANI OGRÓD >>

 1. Ogrodzenie ogródka zrób z siatki ocynkowanej. Jej żywotność to około 50 lat, a cena jest bezkonkurencyjna. Wystarczy, że zasłonisz ją szybko rosnącymi pnączami lub krzewami. Możesz też zrobić żywy żywopłot z wikliny.
 2. Do dekoracji ogrodu i uporządkowania jego przestrzeni wykorzystaj resztki po budowie domu, jeśli takimi dysponujesz. Do wytyczenia rabat przydadzą się cegły i pustaki, z desek możesz zrobić prostą ławkę.
 3. Poznaj swoją działkę. Zobacz, jaką glebą dysponujesz i jak twoją działkę oświetla słońce. Do tych warunków dobierz rośliny o odpowiednich wymaganiach – dobrane do warunków siedliskowych będą się dobrze rozrastały, a szanse na to, że zginą lub zostaną zaatakowane przez szkodniki, będą mniejsze.
 4. Oszczędzaj prąd. Zanim zabierzesz się do wykonania w ogrodzie instalacji elektrycznej i ustawienia designerskich i kosztownych lamp, zastanów się, czy nie lepsze będzie oświetlenie solarne, wykorzystujące energię słońca. Daje może mniej światła, ale może wyglądać równie dobrze, a ty nie zapłacić nawet złotówki za prąd.
 5. Zrób ścieżki ze żwiru lub po prostu porośnięte trawą.
 6. Nie kupuj wszystkich narzędzi ogrodowych, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Dogadaj się z grupką sąsiadów i kupcie wspólny zestaw, a przynajmniej wspólną kosiarkę, bo to największy wydatek.
 7. Rozejrzyj się po okolicy i zobacz, jakie rośliny dobrze tu rosną. Zastanów się, czy te same gatunki nie będą pięknie wyglądały u ciebie. Inwestuj w pewniaki!
 8. Zostaw trochę roślin, które już rosną w twoim ogrodzie – to, co dla jednych jest chwastem, dla innych kolorową łąką. Jeśli dobrze to zaplanujesz, w twoim ogródku zostanie piękna, naturalna rabata, przy której w ogóle nie będziesz musiał nic robić.
 9. Najlepszy czas na sadzenie drzewa był dwadzieścia lat temu – to stara zasada, którą warto sobie przypomnieć, kiedy na naszej działce jest już jakieś drzewo. Z przykrością zdarzało mi się patrzeć, jak sąsiedzi i znajomi wycinali drzewa i krzewy rosnące na posesji tylko dlatego, że nie pasowały do ich wizji ogrodu - a następnie wydawali duże pieniądze na nowe nasadzenia. Doceń drzewo, które już masz na działce. Jeśli jest zdrowe i duże, to raczej do niego dostosuj swoją wizję ogrodu. Jest za wysokie, rośnie w złym według ciebie miejscu? Może wystarczy je tylko przyciąć (sprawdź tylko, czy to gatunek, który dobrze znosi cięcie i wykonaj je w odpowiedni sposób i we właściwym czasie). Wycinka to ostateczność.
 10. Kupuj młode, nieduże rośliny, najlepiej z gołym korzeniem – są o wiele tańsze, a w dodatku młode sadzonki łatwiej się przyjmują. Ogród to przyjemność na lata i na pewno z przyjemnością będziesz patrzyć, jak rok po roku rośliny się rozrastają.
 11. Inwestuj w byliny. Dobrze pielęgnowane, potrafią przetrwać w ogrodzie nawet dziesięć lat.
 12. Wysiewaj rośliny z nasion, uprawiaj własne sadzonki. Na nasiona i cebule wydasz mniej, niż na duże już rośliny w pojemnikach ze sklepu ogrodniczego. Rozmnażaj własne rośliny!
 13. Wymieniaj się sadzonkami i nasionami ze znajomymi. Wiele osób chętnie podzieli się swoimi roślinami.
 14. Kupuj rośliny w szkółkach ogrodniczych, a nie w sklepie ogrodniczym. Tańsze będą także zakupy w internecie.
 15. Załóż kompostownik. Nie tylko wykorzystać organiczne resztki ze swojej kuchni i pozostałości po przycinaniu roślin czy koszeniu trawnika, ale zyskasz wspaniały i darmowy nawóz.
 16. Zbieraj deszczówkę. Zamiast płacić za wodę potrzebną do podlewania ogrodu, zbieraj w odpowiednim pojemniku deszczówkę. Podlewaj nią ogródek wtedy, gdy tego potrzebuje.
 17. Rób samodzielnie naturalne środki ochrony roślin. Np. wywar z pokrzywy skutecznie odstrasza wiele szkodników, kawałki czosnku zniechęcają nornice wyjadające cebulki kwiatowe, a rozsypanych fusów po kawie nie lubią ślimaki.
 18. Zagrabione liście albo szyszki wykorzystaj jako ściółkę, chroniącą przed rozwojem chwastów i ucieczką wilgoci z gleby. Nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na korę!
 19. Jeśli marzy ci się oczko wodne, najtaniej będzie wykopać zbiornik, a następnie uszczelnić go folią.
 20. Jeśli nie wyobrażasz sobie ogrodu bez altany, wybierz taką, którą można złożyć z gotowych elementów.
 21. Zrezygnuj z murowanego tarasu – koszty jego wykonania, razem z warstwami podkładowymi i nawierzchnią, są bardzo wysokie. Poszukaj rozwiązań alternatywnych – luźno rozstawionych płyt kamiennych lub chodnikowych, drewnianych palet. Zadaszeniem tarasu może być rozpinana, nieprzemakalna plandeka albo rusztowanie dla pnących się roślin.

Urlopowe podlewanie

Zobacz także
 • Jeśli gotowy balsam rozpuścisz w większej ilości wody, otrzymasz mgiełkę. Jak zrobić naturalny balsam po opalaniu? Świetny przepis!
 • Wyspecjalizowane serwisy internetowe kojarzące obie strony - kierowcę i pasażera Jak tanio podróżować? Sposoby na tanie podróżowanie
 • Jak oszczędzać gaz podczas gotowania? Jak oszczędzać gaz podczas gotowania?

smartips na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX