Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak się pozbyć szczurów i myszy z domu (Mus musculus)

red.,

Jesienią, gdy robi się chłodno szczury i myszy ruszają do naszych domów. Mogą się pojawić także w miejskich mieszkaniach. Jak się pozbyć szczurów i myszy?

Myszy w domu

Jak rozpoznać, że myszy lub szczury pojawiły się w naszym domu? Nocą usłyszymy hałasy i szelesty, zaczniemy znajdować odchody, w ścianach i warstwie ocieplenia pojawią się dziury, a nasze produkty spożywcze będą ponadgryzane. Czasem też zapewne zobaczymy samo zwierzątko. Im szybciej zadziałamy, tym lepiej, bo gryzonie rozmnażają się wyjątkowo szybko, zakładają gniazda niszcząc ocieplenie i inne elementy budynku i zanieczyszczają nasze spiżarnie.

Jak się pozbyć szkodników: część 1 - myszy

Co odstrasza myszy w domu?

Domowe gryzonie można odstraszać zapachami – miętą, cytryną, czosnkiem. Nie lubią oleandru, rumianku, wilczomlecza, świeżych liści pomidorów. Możemy też rozkładać trujący wrotycz (którego myszy nie zjedzą, ale będą go omijać) albo np. spryskać powierzchnie lakierem do włosów. Niestety same zapachy nie wystarczą – mogą najwyżej ograniczyć pojawianie się myszy i szczurów w określonych miejscach.

Cztery sposoby na gryzonie

Myszy w domu - choroby

Myszy uważane są za domowe szkodniki. Może je często spotkać w pobliżu domostw ponieważ często szukają tam schronienia jak i pożywienia. Potrafią również wyrządzić spore szkody. I tu kilka przykładów:

  •  wygryzły mi dziurę w pamiątkowym kożuchu, który przywiozłem sobie ze Spitsbergenu, bo chyba potrzebowały miękkiego materiału na gniazdo. Z podobnych powodów zamieniły w sito jedną z ulubionych koszulek Nurii.
  • Pogryzły też opiekacz do tostów, bo zapewne pachniał pieczywem.
  • Wreszcie ich najlepszym wyczynem było ponadgryzanie co kilkanaście centymetrów 500 m kabla używanego do łączenia monitorów z kamerami, za pomocą których obserwowaliśmy zwierzęta. Co z tego, że kabel leżał na strychu i z pewnością niczym smacznym nie był.
  • Padł ich łupem, a ja przeklinałem wszystkie myszy świata, gdy uszkodzone miejsca musiałem obklejać taśmą izolacyjną.
  • Inny nieprzyjemny aspekt to mysie desperatki. Nie ma nic przyjemnego w wyławianiu martwych myszy z zupy, w której się topią, bo wskoczyć potrafią, ale wyjść już nie - albo z michy z wodą dla psiaków (tylko raz udało nam się jedną taką uratować, i to w ostatniej chwili, bo ledwo już pływała).
  • Ostatni mysi akt rozpaczy był taki, że biedaczka utopiła się w doskonałej hiszpańskiej oliwie po tym, jak wcisnęła się do metalowego kanisterka przez wygryziony uprzednio plastikowy korek.

Dobierając się do naszych zapasów w piwniczkach przenoszą pasożyty i bakterie które mogę być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak zwalczyć myszy w domu?

Świetnym rozwiązaniem na myszy i szczury będzie kot. Już sama jego obecność sprawia, że gryzonie tylko w ostateczności wybierają ten konkretny budynek czy mieszkanie. Jednak jeśli są zdeterminowane, kot kanapowiec nie pomoże. Niektóre koty jedynie z zainteresowaniem przysłuchują się hałasom produkowanym przez myszy, nie są jednak w stanie złapać gryzonia. Natomiast jeśli kot jest łowny, zdecydowanie poradzi sobie z myszami. To samo dotyczy niektórych psów – np. terierów, spanieli, a także jamników.

Psy i koty jedynie ograniczą liczebność gryzoni. W naszych domach jest wiele zakamarków, w których mogą ukrywać się myszy i szczury – a nasz domowy ulubieniec ma szansę na złapanie szkodników jedynie wtedy, kiedy wymkną się po jedzenie do naszych kuchni.

Trzeba też pamiętać, że dorosły duży szczur to bardzo poważny i niebezpieczny przeciwnik dla kota. Jeśli w domu są szczury, zdecydowanie lepiej wezwać ekipę deratyzacyjną.

Pułapki na myszy i szczury

Wybierając pułapkę, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mysz lub szczura tylko złapać, czy od razu zabić. Możemy wybrać zatrzaskujące się pułapki, w których łamany jest kręgosłup zwierzęcia – taka śmierć jest szybka. Możemy też wybrać pułapkę żywołowną, w formie zamykającego się pudełka. Po złapaniu mysz będzie można gdzieś wypuścić.

Istnieją też tzw. stacje deratyzacyjne, które zatrzaskują się dopiero wtedy, gdy w ich wnętrzu zbierze się większa liczba gryzoni. Nie są żywołowne, zwierzęta w nich giną.

Trutki na myszy i szczury

Trutki to szczególnie skuteczny sposób na domowe szkodniki. Pastę lub granulat wykłada się w miejscach, gdzie myszy i szczury są aktywne. Gryzonie zazwyczaj nie umierają od razu, a w ciągu 4-8 dni – dzięki temu inne zwierzęta nie są ostrzegane, że pokarm jest zatruty i nadal go jedzą. Dobrze wybrać trutki mumifikujące, które sprawią, że martwy zwierzak nie będzie się rozkładał, a tylko się zasuszy.

Z trutkami trzeba uważać – nie będą bezpieczne, jeśli w domu mamy małe dzieci albo inne zwierzęta. Nawet jeśli kot czy pies sam nie spróbuje trutki, może zjeść zatrutego gryzonia.

Elektroniczne odstraszacze

Istnieją elektroniczne urządzenia, które emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi, a drażniące dla gryzoni. Zaawansowane technicznie urządzenia zmieniają częstotliwość tak, żeby myszy i szczury nie mogły się do nich przyzwyczaić. Dźwięki mają być bezpieczne i niesłyszalne dla ludzi, a także większości zwierząt domowych. Na pewno nie możemy ich stosować, jeśli hodujemy myszki albo chomiki.

 

Myszy polne w domu

Jednak u mnie bardzo rzadko pojawiają się tradycyjne myszki domowe - te całkiem małe i szare, które znacie ze swoich domów. Po roku obfitującym w żołędzie atakują mnie za to w wielkich ilościach myszy leśne. To bardzo waleczne stwory, które świetnie się wspinają i skaczą. Podobno w Puszczy znajdowano je w koronach drzew, czyli na wysokości 30-40 m. Myszy wchodzą tam, żeby plądrować gniazda ptaków. Ucieczka na drzewo jest też metodą unikania drapieżników. Zresztą myszy leśne nie tylko to robią na wysokościach. Często zanim wejdą do domów, siedzą w budkach lęgowych, w których gromadzą sobie orzechy lub żołędzie.

Adam Wajrak
Mysz domowa
Mysz domowa
Fot. Shutterstock/MattiaATH

Mysz polna, czy domowa?

Jak mieszka się w domu to warto nauczyć rozróżniać swoich gości . Myszy leśne mają szaro-rude futerko z brzuszkiem i duże uszy. Są  niemal dwa razy większe od domowych, . Ważą do 60 g. Myszy polne są bardziej rude i mają szara pręgę na grzebiecie. Domowe myszki znane z kreskówek są najmniejsze z całego towarzystwa, a ich umaszczenie jest jednobarwnie szare. Myszy mają ogony o długości 7-9 cm.

Skomentuj:

Jak się pozbyć szczurów i myszy z domu (Mus musculus)