Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Święto miłośników zieleni

Tekst Małgorzata Łączyńska

W dniach 25 i 26 sierpnia miłośnicy ogrodów z całej Polski będą mieli okazję obejrzeć w salach wystawowych Expo XXI w Warszawie, kolejną bo już piętnastą międzynarodową wystawę szkółkarską ?Zieleń to życie?. Tymczasem przypominamy jak wyglądała wystawa sprzed roku.

Przez trzy dni pod dachem hal wystawowych kwitły róże, wrzosy i powojniki, czerwieniły się owoce jarzębin i ozdobnych jabłoni, złociły się słoneczniki. Pachniały zioła. Spacerowaliśmy "w cieniu drzew", gdyż wiele stoisk udekorowano naprawdę dużymi ich okazami.

Dla oka i dla ucha

Imprezie towarzyszyły pokazy - florystyczne i formowania bonsai, a także wykłady i konferencja pod znaczącym tytułem "Zieleń terapią miasta". Specjaliści zastanawiali się, jak poprawić warunki życia w aglomeracjach ludziom i roślinom. Amatorzy dowiadywali się z wykładów, co sadzić na malutkiej działce i jak urządzić ciekawie ogródek, balkon czy taras. Zielona terapia jest dla każdego: i dla tych, co pielęgnują własne miejskie ogródki, i dla tych, co podlewają latem drzewko przed blokiem...

Medalowe nowości

Entuzjaści zieleni mogli obejrzeć na wystawie (a potem kupić na kiermaszu) rośliny nieczęsto spotykane w ogrodach: hibiskusy, hortensje dębolistne, peonie drzewiaste czy borówki amerykańskie. Mogli też podziwiać wyróżnione w konkursie roślinne nowości. W tym roku złotym medalem odznaczono kiścienie (Leucothe) 'Makijaż' ze szkółki Dendrofarma, srebrnymi - powojniki 'Mazury' i 'Mazowsze' ze szkółki Marczyński i Piotrowski, brązowymi - tawliny (Sorbaria sorbifolia) 'Sem' ze szkółki Szmit, świerki 'Dendrofarma Gold' ze szkółki Dendrofarma i modrzewie 'Jan' ze szkółki Puzoń.

Ogrodowe trendy

Wiele było na tegorocznej wystawie roślin o czerwonym ulistnieniu. Uwagę zwracały m.in. wspaniałe czarne bzy (Sambucus nigra) 'Black Lace' ze szkółki Szmit o pierzastych liściach koloru śliwki, czeremchy 'Shubert' ze szkółki Bór, czerwonolistne klony (Acer platanoides) 'Crimson Sentry' ze szkółki Kulas. Byliny intrygowały podobną barwą liści - tojeście, sadźce konopiaste, trawy ozdobne. Tych ostatnich zresztą na wystawie z roku na rok przybywa - widać zaczynamy je lubić.

Oglądaliśmy również moc formowanych drzew - iglastych i liściastych. Prezentowały je nie tylko firmy niemieckie czy holenderskie, ale też wielu naszych szkółkarzy.

Nie tylko rośliny

Bardzo podobało nam się stoisko firmy Bruk-Bet z nowatorską ofertą "postarzanych" betonowych nawierzchni. Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Zieleni i Architeków Krajobrazu użyło ich do wykończenia ogrodu pokazowego przed budynkiem Expo XXI. Elegancki miejski zakątek z rzeką róż 'Monica', czerwoną pęcherznicą 'Diabolo' i szarymi jarząbami szwedzkimi wyglądał tak, jakby był tam od zawsze.Informacje o nadchodzącej wystawie:

www.zielentozycie.pl »

Skomentuj:

Święto miłośników zieleni