Róże do pojemników - radzi Rosarium
Jakie róże wybrać do pojemników i jakich zasad przestrzegać przy ich pielęgnacji – radzi Szkółka Róż Rosarium.
Niespotykana różnorodność odmian w obrębie rodzaju Rosa, pozwala na posadzenie krzewów różanych nawet na bardzo niewielkiej powierzchni (np. przy domku szeregowym) lub do pojemników, którymi możemy udekorować balkon, taras, patio czy kawiarniany ogródek. Odmian nadających się do donic można wybrać naprawdę sporo. Istotne jest, aby były to róże niezbyt silnie rosnące, odporne na choroby i jak najdłużej kwitnące. Dodatkowym atutem jest oczywiście zapach. Bardzo dekoracyjnie prezentują się w donicach róże pienne (sztamowe). Jeżeli chodzi o róże pnące, to niemiecka firma Rosen Tantau wprowadziła na rynek serię wartych polecenia, miniaturowych odmian pnących przeznaczonych do donic – Starlet®- Rosen.
Pojemnik dla róży
Wybierając pojemnik powinniśmy pamiętać, że róże korzenią się głęboko, a więc wysokość donicy nie powinna być mniejsza niż 40-45 cm, a w przypadku silniej rosnących odmian możliwie jak największa. Materiał z jakiego zrobione są donice nie ma istotnego znaczenia – może to być ceramika, tworzywo, drewno lub beton, najważniejsze, aby pojemnik ładnie komponował się z otoczeniem.
Wymagania róży w donicy
Wymagania krzewów w donicach nie różnią się zasadniczo od tych posadzonych w gruncie, jednak dla utrzymania ich w dobrej kondycji, ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad.
Na dnie pojemnika powinna znaleźć się warstwa lekkiego drenażu, np. z keramzytu oraz otwory pozwalające na odpływ nadmiaru wody podczas podlewania.
Podłoże dla róż powinno być lekkie, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe, warto więc przy sadzeniu dodać do niego wieloskładnikowy nawóz mineralny o przedłużonym działaniu typu substral oraz nieco obornika granulowanego bydlęcego. W kolejnych latach należy pamiętać o regularnym zasilaniu krzewów nawozami wieloskładnikowym z mikroelementami. Można też stosować nawozy organiczne np. Agrohumus. Wczesną wiosną , korzystnie jest poluzować i wymienić wierzchnią warstwę ziemi w donicy.
Niezwykle ważne dla roślin w pojemnikach jest regularne nawadnianie. Dopuszczenie do przesuszenia bryły korzeniowej, zwłaszcza w upalny dzień, może mieć opłakane skutki. Częstotliwość podlewania zależy od pogody, ale dawka wody powinna być solidna, aby dobrze nasączyć całą bryłę korzeniową.
Na zimę, najlepiej przenieść donice do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 5°C. Kilkustopniowy mróz, a także skąpe oświetlenie nie zaszkodzi krzewom znajdującym się w stanie spoczynku. W tym czasie, ograniczamy także podlewanie, poprzestając na niewielkiej ilości wody, jeżeli temperatura wzrasta powyżej 5°C. Pojemniki wystawiamy na zewnątrz, kiedy tylko pozwoli na to aura i minie niebezpieczeństwo silniejszych mrozów. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest to robić początkowo tylko w dzień, aby krzewy się zahartowały.
W przypadku większych pojemników i gazonów, kiedy nie ma możliwości schowania ich na zimę do pomieszczenia, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć donicę płytami styropianu lub balotami ze słomy, a pędy owinąć matami trzcinowymi, słomianymi, stroiszem iglastym lub w ostateczności włókniną.
Odmiany róż do pojemników
Lola®
Róża o słodkim zapachu i kolorze kwiatów przypominającym dojrzałe wiśnie. Jej niewątpliwą zaletą jest zdolność do samooczyszczania i podwyższona zdrowotność. Dorasta do 2 m.
Eva®
Niebywale efektowna i zdrowa odmiana, o czysto różowych i bardzo trwałych kwiatach, pojawiających się przez cały sezon. Dorasta do 1,8 m.
Melina®
Niewielka odmiana pnąca o pięknym zapachu i fioletowym kolorze, przypominającym róże historyczne. Niezwykle odporna na choroby grzybowe, rośnie do 2 m.
Carmen®
Przyciągająca uwagę róża pnąca o drobnych pomarańczowych, bardzo trwałych kwiatkach. Kwitnie nieprzerwanie do jesieni. Może osiągnąć wysokość ponad 2 m.
Alina®
Wyjątkowo delikatna, a jednocześnie pełna wigoru róża pnąca o porcelanowo kremowych, kwiatach pojawiających się na łodygach w formie niewielkich bukietów. Dorasta do 2 m.
Lizzy®
Kwiaty w słonecznym, bursztynowym odcieniu to wyróżniająca cecha tej docenionej na wielu konkursach odmiany pnącej. Osiąga wysokość 1,8 m.
Nathalie®
Karminowoczerwona piękność wśród niewielkich róż pnących. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i bardzo gęstym ulistnieniem, dorasta do 1,8 m.
Róże pienne
Najefektowniejsze róże pienne (szczepione na pniu) to odmiany o kaskadowej budowie korony i zwisających pędach. Dobrym przykładem są odmiany: ‘Super Dorothy’ i ‘Super Excelsa’. Idealnie wkomponowują się w niewielkie przestrzenie małych ogrodów.
Róże okrywowe i rabatowe
Grupa odmian o niewielkich wymaganiach, dobrej zdrowotności i małych rozmiarach.
Bienenweide Weiss® – jedna z niezastąpionych odmian z serii róż miododajnych firmy Rosen Tantau. Kwitnie nieprzerwanie do mrozów, idealnie dopasowuje się do innych roślin na niewielkich rabatach.
Amulett® – intensywnie kwitnąca przez cały sezon róża rabatowa o niewielkich rozmiarach. Świetnie znosi pełne słońce oraz inne niekorzystne warunki pogodowe.
Inka® – oryginalna róża o rozetkowatych, pełnych i samoczyszczących się kwiatach i błyszczących liściach. Utrzymuje stały miodowy kolor niezależnie od pogody.
- Więcej o:
- róże
Jak powinna być odpowiednia donica dla róż?
Najpiękniejsze róże do pojemników – poleca SŁARO
Róże do pojemników – poleca ROZA-SOBIESZEK
Sadzenie róż na balkonie i tarasie - krok po kroku
Róże do pojemników - radzi Rosarium
Jakie róże na taras i balkon? Radzi Rozarium
Jakie róże są najlepsze do uprawy w donicach na balkonie i na tarasie? Ekspert RosaĆwik dzieli się swoimi poradami
10 najlepszych róż do pojemników