Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

10 najlepszych róż do pojemników

Ewa Jarmulak, www.ptrosa.pl

Jednymi z najbardziej lubianych kwiatów ogrodowych są róże. Duża liczba odmian pozwala na stworzenie niekończących się aranżacji z innymi roślinami.  Ponadto, ciągłe kwitnienie od czerwca do listopada skłania nas do udekorowania nimi naszych miejsc wypoczynku. Wiele róż może również dobrze rosnąć w doniczkach, o ile zapewnimy im odpowiednią opiekę. Wybór jest ogromny, od kompaktowych róż o kryjącym i rabatowym wzroście, przez większe róże krzaczaste, aż do róż pnących.

Róża 'Schone koblenzerin'
Róża 'Schone koblenzerin'
Fot. Ewa Jarmulak

Jakie warunki należy spełnić przy sadzeniu róż w doniczkach?

Stanowisko

Podczas sadzenia róż w doniczkach należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie stanowisko. Należy wybrać miejsce, które jest nasłonecznione przez co najmniej 5-6 godzin dziennie. Idealne będzie wystawienie doniczki na południowo-wschodnią stronę z lekkim ocienieniem po południu. Taki układ zapewni, że kwiaty będą dłużej utrzymywały się na krzewie i nie będą narażone na przegrzanie w upalne popołudnia.

Donice

Kolejnym ważnym elementem są donice. Należy zakupić jak największą donicę, która zmieści się w dostępnym miejscu. Ważne jest, aby korzenie miały wystarczającą przestrzeń do swobodnego rozrastania się, a ziemia w donicy utrzymywała wilgoć przez jak najdłuższy czas. Dla najmniejszych róż miniaturowych i okrywowych donica powinna mieć przynajmniej 30 cm wysokości i szerokości. Dla wyższych odmian rabatowych i krzaczastych donica powinna mieć odpowiednio 40-50 cm, a dla pnących róż 60 cm lub więcej.

Ważne jest również odpowiednie nawożenie i regularne podlewanie róż w doniczkach, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu i kwitnienia. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów i pielęgnacji rośliny, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Przestrzeganie tych warunków pomoże w uzyskaniu pięknych i zdrowych róż w doniczkach.

Podłoże

W celu zapewnienia odpowiednich warunków dla roślin kwitnących, korzystamy z mieszanki ziemi, gliny, kompostu i obornika (np. obornika granulowanego) jako podłoża. Staramy się unikać wyłącznie torfowych substratów, które szybko wysychają i mogą przemarzać zimą.

Podlewanie i nawożenie

Regularne podlewanie i nawożenie są niezbędne dla obfitego kwitnienia róż. Róże potrzebują głównie azotu, fosforu, potasu oraz mikroelementów. Wygodnym rozwiązaniem jest domieszanie do gleby nawozów otoczkowanych, które działają przez długi czas. W ten sposób podlewamy rośliny samą wodą, a nawóz uwalnia się stopniowo przez cały sezon. Alternatywnie, możemy używać nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Rozpuszczamy nawóz w konewce i nawozimy róże raz w tygodniu. Aby poprawić jakość gleby, warto stosować również ekologiczne preparaty zawierające pozytywne mikroorganizmy, które pomagają różom w zwalczaniu szkodników.

Cięcie

Aby zapewnić powtarzające się kwitnienie róż przez cały sezon, musimy regularnie przycinać je po każdym kwitnieniu. Usuwamy przekwitłe kwiatostany wraz z dwoma liśćmi poniżej.

Szkodniki i choroby

Jeśli nasze róże są umieszczone w ciepłych miejscach blisko gorących ścian, szkodniki takie jak skoczki i mszyce mogą się tam rozmnażać. Dlatego regularnie sprawdzamy stan naszych roślin i stosujemy środki ochrony. Istnieje wiele ekologicznych sposobów na odstraszanie szkodników, na przykład opryskiwanie krzewów wywarem z czosnku lub roztworem sody. Środki zawierające miedź, siarkę lub mączkę skalną są skuteczne w ochronie liści róż przed chorobami takimi jak mączniak i plamistość.

10 najlepszych odmian róż do pojemników

Oto lista dziesięciu polecanych odmian róż do pojemników, które kwitną od czerwca do mrozów:

  1. 'Schöne Koblenzerin®' (Kordes, 2011) - ta gęsta odmiana róż rozrasta się dobrze i osiąga wysokość 60-70 cm. Jej kwiaty dwubarwne są zebrane w duże bukiety. Liście są ciemnozielone i niezwykle zdrowe. Otrzymała nagrodę ADR!
  2. 'Red Leonardo da Vinci®' (Meilland, 2005) - jest jedną z najlepszych odmian o pełnych, trwałych, czerwonych kwiatach. Wyróżnia się dobrą kondycją i obfitym kwitnieniem. Tworzy gęste krzewy o wysokości 60-70 cm. Otrzymała nagrodę ADR!
  3. 'Heidetraum®' (Noack, 1989) - to niższa róża okrywowa, która dobrze rozrasta się i kwitnie do mrozów. Jej kwiaty w ciemnym różu ukazują się w dużych bukietach. Liście są zdrowe i błyszczące. Otrzymała nagrodę ADR!
  4. 'Mary Ann®' (Tantau, 2012) - ta nostalgiczna róża rabatowa. Najładniejsze są jej bardzo pełne kwiaty, które rozwijają się stopniowo w kwiatostanach złożonych z kilku kwiatów. W początkowej fazie pąki są miedziano czerwone, w trakcie rozkwitania ukazują pełny środek brzoskwiniowo herbacianego koloru. Róża Marry Ann tworzy gęste,  mocne krzewy o ładnym ciemnozielonym, błyszczącym ulistnieniu. Jest krzewem średniej wielkości, dorasta do 80-100 cm wysokości. Ta delikatnie pachnąca róża nadaje się zarówno na rabaty mieszane, do sadzenia w większych grupach jak również do uprawy w pojemnikach na tarasie. Można z niej ściąć kwiaty, które ozdobią salon. Jest odporna na choroby grzybowe.
  5. 'Eyes for You®' (James, 2008) - to mieszaniec z grupy Hultemii. Ta lubiana, kompaktowa odmiana róży ma kwiaty z charakterystycznym "oczkiem".
  6. 'Aspirin-Rose®' (Tantau, 1998) - jest ulubioną odmianą o białych kwiatach, które ukazują się w dużych bukietach. Jest odporna na choroby i niekorzystne warunki.
  7. 'Pashmina®' (Kordes, 1999) - to kompaktowa odmiana róż o trwałych i uroczych, pomponowych kwiatach. Osiąga wysokość i szerokość około 50 cm.
  8. 'Pastella®' (Tantau, 2004) - to róża rabatowa, która ciągle kwitnie i ma trwałe kwiaty oraz zdrowe liście. Osiąga wysokość 70-80 cm. Otrzymała nagrodę ADR!
  9. 'Czesław Miłosz' (Rojewski, 2012) - to nowa, polska odmiana róża o dwukolorowych i bardzo trwałych kwiatach. Dorasta do 50-60 cm. Wyróżnia się dobrą kondycją i odpornością na mróz. W 2020 roku nagrodzona brązowym medalem w Baden-Baden. Jurorzy uznali, że wnosi nowe, wcześniej nie istniejące wartości do świata róż miniaturowych. Nadto 'Czesław Miłosz' otrzymał; srebrnym medal w Rzymie w grupach róż rabatowo-miniaturowych, oraz certyfikat jakości w Nyon w Szwajcarii. 
  10. 'Eva® Starlet' (Tantau, 2013) - to niska odmiana pnąca z serii Mini-Climber, która ma różowe, bardzo trwałe kwiaty. Osiąga wysokość około 1,8 m.

Te odmiany róż będą pięknym dodatkiem do Twoich pojemników, a ich kwitnienie utrzyma się przez długie miesiące, od czerwca aż do mrozów.

Skomentuj:

10 najlepszych róż do pojemników