Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Arboretum w Kórniku k. Poznania

red.

Skarby Kórnika

28.10.2003 KORNIK KOLO POZNANIA ZAMEK Z ARBORETUM PARK KORNICKIE KORNICKI JESIEN ZIELEN OGROD JEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE
Fot. Lukasz Cynalewski / AG
Arboretum w Kórniku k. Poznania jest jednym z najbogatszych parków dendrologicznych w Europie. Powstało na początku XIX stulecia dzięki Tytusowi Działyńskiemu, który do dzieła chciał podejść w sposób nowatorski. Sprowadzał drzewa z zagranicy, żeby zbadać ich odporność w naszych warunkach klimatycznych. Najstarsze okazy w parku pamiętają czasy założyciela i liczą po 200-300 lat. Arboretum rozciąga się wokół neogotyckiego Zamku Kórnickiego. Alejki parku utrzymanego w swobodnym stylu angielskim wiją się wśród starodrzewu, za każdym zakrętem odkrywając kórnickie skarby - rozłożyste dęby, magnolie (jedne z najstarszych egzemplarzy w Polsce), wiekowe platany i miłorzęby, piękne kompozycje z gatunków iglastych. Nad stawem rozrósł się ogromny cypryśnik błotny z korzeniami wystającymi ponad ziemię. Pełno tutaj egzotycznych rarytasów, takich jak maklura z owocami niczym ogromne jabłka, dawidia o kwiatach jak białe kokardy, piękne derenie i halezje. Kórnik szczyci się również dużą kolekcją różaneczników i azalii, bzów lilaków oraz ozdobnych jabłoni. Najlepiej zwiedzać go wiosną, kiedy wszystko kwitnie.

Instytut Dendrologii PAN, Kórnik, ul. Parkowa 5

Czynne: maj-czerwiec w godz. 10-19, w pozostałym okresie 10-18. Bilety: 15 kwietnia - 15 maja: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, w pozostałym okresie normalny 4 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny 11 zł, www.idpan.poznan.pl/.Czytaj także:

Ogrody fabrykantów w Łodzi

Arboretum w Bolestraszycach

Ogrody tarasowe zamku w Książu

    Więcej o:

Skomentuj:

Arboretum w Kórniku k. Poznania