Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów: tajemniczy ogród traw

Eliza Różowicz;

Na niedużej działce w podwarszawskim osiedlu domków jednorodzinnych udało się stworzyć nastrojowy ogród, prawie jak z książki Frances H. Burnett

Projekt tajemniczego ogrodu traw
Projekt tajemniczego ogrodu traw
Infografika: Karolina Duś
Działka ma powierzchnię zaledwie 300 m kw. Jej właściciele to małżeństwo w średnim wieku z prawie dorosłym synem. Ogród miał być bezproblemowy, zmieniający się wraz z porami roku. Ważne było także to, by sprawiał wrażenie większego, niż jest, i współgrał z elewacją budynku w kolorze nasyconego ciemnego różu.

WŚRÓD FAL

W narożnikach działki zastałam murowane donice o falistych liniach, które trzeba było włączyć do projektu. Zdecydowałam się powtórzyć faliste linie w obrysie nowych zakątków ogrodu. Łagodne kształty optycznie powiększają przestrzeń.

Musiałam też wymyślić sposób oddzielenia tarasu. Żeby go nie zacieniać, zaproponowałam postawienie ścianki z luksferów - nieodcinającej od światła, ale zapewniającej intymność.

WŚRÓD TRAW

Trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni było obsadzenie ogrodu dużą ilością traw ozdobnych. Są tu m.in. miskanty chińskie 'Zebrinus' i 'Silberfeder' oraz rozplenica japońska. Zwiewne sylwetki tych wysokich roślin tworzą naturalne kotary przesłaniające nowe zakątki ogrodu i dodające mu tajemniczości. Znajdziemy tutaj również kolekcje niższych traw : kostrzewy popielatej, turzyc muskegońskiej (Carex muskingumensis), Buchanana i ptasie łapki (Carex ornithopoda) oraz kosmatki śnieżnej. Zastosowanie traw wprowadza nastrój tajemniczości i spokoju - szum źdźbeł na wietrze działa kojąco.

PRZEDOGRÓDEK

Nietypowy wąski przedogródek wysypany jasnym żwirem znajduje się od wschodniej strony. Posadzono w nim strzyżone bukszpany oraz kolekcję wrzosów. Wiosną barwnymi akcentami są kępy krokusów i przebiśniegów. Bramkę akcentuje wysoki miskant chiński.

Tędy przechodzimy do najważniejszej części ogrodu znajdującej się za budynkiem. W narożnikach zaprojektowałam skalniaki z macierzanką, lawendą, jałowcami płożącymi oraz kosówką, na niedużych klombach przy ścianie domu - goździki i astry nowobelgijskie. Jest tu także żwirowa wyspa z jukami i kostrzewą. Przy ścianie z luksferów rosną klony palmowe o czerwonych liściach.

DZIKO OD PÓŁNOCY

Wąski pas ziemi od północnej strony budynku ma bardziej swobodny charakter. Wśród kęp wysokich miskantów znalazł się m.in. zakątek z kolekcją azalii japońskich i różaneczników, a dalej ogród cienia z cisami, berberysami, laurowiśnią, turzycami Buchanana i hortensją.

Na niedużej działce udało się stworzyć ogród urozmaicony i zaskakujący. Dzięki zastosowaniu płynnych linii i falujących przesłon z traw wydaje się większy.

Plan nasadzeń

1| klon palmowy 'Atropurpureum'

2| słoneczna rabata: jałowce, cytrynowa macierzanka, lawenda wąskolistna, kostrzewa popielata

3| cis pospolity 'Fastigiata Robusta'

4 | berberys Thunberga 'Crimson Pygmy'

5 | kwasolubny zakątek: azalia japońska 'Rubinetta' rododendrony 'Nova Zembla' i 'Karibia', wiciokrzew Henry'ego

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów: tajemniczy ogród traw