Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w stylu vintage

Aldona Zakrzewska

Czas dodaje zielonym salonom uroku. Wystarczy choć jeden detal pokryty patyną. Dzięki niemu czas się zatrzyma...

Do stylu romantycznego pasują kute stylizowane detale
Do stylu romantycznego pasują kute stylizowane detale

Wędrówka w czasie to temat od dawna obecny w sztuce ogrodowej. Na przykład w ogrodach japońskich wszelkie elementy kompozycji (m.in. kamienne latarenki, omszałe głazy, kaskady), choć przeważnie nowe, wyglądają jak wiekowe. Również w ogrodach europejskich (zwłaszcza sentymentalnych i romantycznych) pojawiały się świątynie dumania, sztuczne ruiny i inne "starożytne" monumenty. Wszystko po to, by choć na chwilę zatrzymać czas, stworzyć nastrój do kontemplacji. Aż kusi, by podobny wątek wprowadzić do naszych ogrodów.

Modna rdza

Właściciele ogrodów, którym nie zależy zanadto na trwałości metalu, mogą poddać się bardzo modnemu ostatnio trendowi i rdzą wcale się nie przejmować. We współczesnej sztuce ogrodowej panuje bowiem moda na rzeźby, donice, latarnie, fragmenty ogrodzeń i inne elementy pokryte patyną czasu - czyli rdzą lub odpryskującą farbą.

Kiedyś rdzę usuwano, była znakiem zaniedbania. Dzisiaj staje się modnym elementem wykończeniowym. Oczywiście w odpowiednich ilościach i zestawieniach. Idealnie wygląda zwłaszcza w nowoczesnym ogrodzie, np. w duecie ze szkłem, z tworzywem sztucznym czy betonem.

Rdzę można... zamówić w specjalistycznej firmie. Wystarczy zdecydować się na Corten (stal w kolorze rdzy) - modny ostatnio materiał wykończeniowy odporny na warunki atmosferyczne.

Wiekowe, choć nowe

W małym ogrodzie wystarczy kilka akcentów dodających mu lat, np. stylizowana altanka, kuta arkada dla róż czy pergola z cegły. Świetną metodą jest puszczenie po nich pnączy - nic tak jak one nie postarza ogrodu. Do stylu vintage pasują posadzki z cegły, polnych kamieni, postarzanych betonowych kostek i płyt, ścienne "antyczne" mozaiki, wiekowe pompy i wszelkie starocia wygrzebane na pchlim targu, np. konewka, drewniany cebrzyk. Styl vintage podkreślą też meble oraz inne przedmioty - stare lub stylizowane (o kształtach z epoki) postarzone specjalnym malowaniem, z tzw. przecierką.

NASTROJOWE DETALE Z TERAKOTY - są do kupienia w sklepach ogrodniczych.Fot.

 

Czy wiesz, że...

 

Do stylu wiejskiego pasują sztachety, beczki, ceberki, do śródziemnomorskiego - mozaiki, amfory, do romantycznego - kute stylizowane detale.

 

Zobacz galerię detali ogrodowych w stylu vintage

 

Zdjęcia detali ogrodowych w stylu vintageFot. montaż

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w stylu vintage