Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów: elegancja i minimalizm

MAŁGORZATA WÓJCIK

Ten harmonijny układ ogrodu, idealnie dostosowany do charakteru budynku, powstał na dużej przestrzeni przy wykorzystaniu jedynie dziewięciu gatunków roślin.

Projekt ogrodu: elegancja i minimalizm
Projekt ogrodu: elegancja i minimalizm
Infografika: Karolina Duś
Zgodnie z życzeniem właściciela ogród miał być integralną częścią domu, który również projektowałam. Ponieważ teren posesji znajdował się 2 m poniżej poziomu drogi, na całej powierzchni trzeba było dosypać ziemi.

Inwestorowi zależało, aby ogród był elegancki, minimalistyczny, a oprócz tego niepowtarzalny. Z roślin wybrałam bukszpan w formie kulistej, grab oraz brzozę pożyteczną. Kompozycji wdzięku dodał winobluszcz pnący się po betonowym ogrodzeniu.

WIDOK OGRODU OD FRONTU

Kule bukszpanów zapraszają do wnętrza ogrodu. Na tle miskantu 'Gracillimus' wyglądają bardzo dostojnie. To zwiewne, delikatne tło uwydatnia ich urodę. Duże znaczenie ma także gra koloru i różnica wysokości poszczególnych gatunków roślin. Zieleń miesza się z rudym kolorem liści traw i barwą cegieł na elewacji.

PRZY ŚCIANIE

Przy samej elewacji na dużej powierzchni posadziłam turzyce Buchanana o ciekawie pofałdowanych liściach. Całości dopełnia rosnący wokół tarasu miskant 'Herman Musel', który dzięki swoim włosowatym kwiatostanom dodaje kompozycji lekkości. Taras stał się idealnym miejscem, gdzie można się wyciszyć.

ZAGAJNIK W TLE

Grupę większych drzew posadziłam w dwóch nierównych szpalerach przy ogrodzeniu. Ich zadaniem było zacienienie mocno nasłonecznionego tarasu znajdującego się od południowej strony budynku. Aby nie wprowadzać chaosu, wybrałam tylko dwa rodzaje drzew - brzozy i graby.

Całość otoczyłam prostą linią żywopłotu, który oddziela przestrzeń ogrodu od sąsiadów. Pośrodku powstał rozległy, równy trawnik - stworzony także z myślą o dwójce dzieci.

PLAN NASADZEŃ

1. sosna górska 'Pumilio'

2.brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

3.grab pospolity

4.grab pospolity 'Purpurea'

5.miskant chiński 'Herman Mussel'

6.turzyca Buchanana

7.miskant 'Gracillimus'

8.bukszpan wieczniezielony, forma kulista

9. winobluszcz trójklapowy

AUTOR PROJEKTU: EWA PODCZASZY

Podczaszy Pracownia Architektury

www.podczaszy-pa.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów: elegancja i minimalizm