Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oryginalne rozwiązania - ogród otoczony metalową siatką

Aldona Zakrzewska

Zwykła metalowa siatka z wolna staje się narzędziem kreowania ogrodowej przestrzeni - trwałym, nowoczesnym i niebanalnym.

ORYGINALNE OGRODZENIE z paneli ze stalowej siatki i gabionowych koszy pełnych kamieni.
ORYGINALNE OGRODZENIE z paneli ze stalowej siatki i gabionowych koszy pełnych kamieni.
Fot. Producent
Lista pomysłów na wykorzystanie metalowej siatki w ogrodzie jest wprost nieograniczona. Oprócz popularnego ogrodzenia z siatki rozpiętej pomiędzy słupkami można z niej na przykład "upleść" gabion (stalowy kosz wypełniany kamieniami lub innymi materiałami), który świetnie spisze się w roli niebanalnego płotu, murka umacniającego skarpę czy osłony miejsca do wypoczynku.

Z siatki można również tworzyć inne elementy małej architektury ogrodowej i efektowne detale, np. meble, osłonę studni czy kompostownika, podpórki dla roślin. Ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu, ponieważ siatkę bez trudu można przyciąć do pożądanej wielkości i wymodelować z niej to, co chcemy. Jest bowiem elastyczna, a przy tym trwała: "upleciona" z odpornego na korozję drutu ocynkowanego albo dodatkowo powleczonego PVC.

Świecący gabion? To możliwe! Konstrukcja z siatki wypełniona kamieniami może służyć nie tylko za słupek ogrodzenia, lecz również za... ogrodową lampę. Wystarczy jego górną część wypełnić bryłkami niebieskawego szkła i umieścić między nimi elektryczne lampki.

MURKI I MEBLE

Kosze ze zgrzewanej siatki sprawdzą się w wielu rolach. Mogą stanowić elewację domu - wystarczy obłożyć jego ściany solidnie umocowanymi płaskimi koszami, a potem puścić po nich pnącza. Buduje się z nich schody, mostki, osłony śmietników, studni, elementy pergol i altan. W większych koszach wypełnionych kamieniami i ziemią można urządzać klomby i skalniaki, a mniejsze traktować jako osłonki na donice. W kącikach do relaksu coraz częściej stawia się gabionowe meble i grille, których dużą zaletą jest stabilność nawet podczas wichury oraz prosty montaż. Producenci dostarczają bowiem kosze ułożone płasko na palecie, przeważnie w zestawach z elementami niezbędnymi do montażu. Wystarczy je rozłożyć w upatrzonym miejscu, umocować w ziemi lub do muru i wypełnić wybranym materiałem. A kiedy przestaną być potrzebne lub po prostu nam się znudzą, łatwo je zdemontować lub wypełnić innym materiałem.

PLECIONE OGRODZENIA

Ogrodzenie z siatki jest ażurowe, warto więc stosować je tam, gdzie nie chcemy przesłaniać widoku lub gdy zależy nam na wyeksponowaniu zadbanego otoczenia domu. W przeciwieństwie do litych paneli drewnianych, betonowych czy ogrodzeń murowanych nie zacienia ono ogrodowych rabat. Najprostszym rozwiązaniem jest siatka rozpięta na metalowych słupkach. W ofercie wielu specjalistycznych firm są systemy ogrodzeń z siatki z cienkiego drutu o dużych prostokątnych oczkach sprzedawanej z rolki oraz panele z prętów o przekroju okrągłym przypominające siatkę. Takie ogrodzenia są lekkie, dlatego nie muszą mieć podmurówki ani pełnego fundamentu (wystarczy punktowy, stabilizujący słupki). Efektowne ogrodzenie można też stworzyć z gabionów wypełnionych kamieniami. Dobre efekty daje połączenie ich z siatką. Gabiony stanowią barierę nie tylko wizualną, lecz również akustyczną (tłumią dźwięki).

JEDEN PANEL - WIELE MOŻLIWOŚCI

Ogrodzenie z siatki nie musi być banalne. Wystarczy zdecydować się na panel Zenturo firmy Betafence (fot. 1), który stwarza możliwość samodzielnego zaprojektowania oryginalnego, a przy tym taniego ogrodzenia. Panel ten wykonany jest z podwójnego ocynkowanego drutu w powłoce PVC, który zapewnia konstrukcji sztywność i stabilność. Wolne przestrzenie pomiędzy drutami można wypełnić na różne sposoby, m.in. specjalną taśmą - litą (fot. 2, 6) lub perforowaną (fot. 8) - albo prostokątnymi lub kwadratowymi elementami z tworzywa, tzw. pikselami (fot. 3, 5). Wypełnieniem mogą być też deski lub listewki - powstanie rodzaj drewnianego płotu (fot. 4).

Czy wiesz, że... Stalowy drut ocynkowany ogniowo lub zabezpieczony cynkowo-aluminiową powłoką antykorozyjną i dodatkowo powleczony PCV może przetrwać nawet 120 lat!Z PANELU WYPEŁNIONEGO LISTWAMI, deskami lub innymi drewnianymi elementami można stworzyć szczelne ogrodzenie lub przesłonę, które dodadzą ogrodowemu wnętrzu kameralności. Ta propozycja z pewnością przypadnie do gustu amatorom swojskich klimatów.

EFEKTOWNE ROZWIĄZANIE - panel ogrodzenia ozdobiony geometrycznym motywem z kwadratowych i prostokątnych pikseli. Jeśli motyw ten będzie się powtarzał na każdym panelu, powstanie rytmiczna całość. Takie ogrodzenie może mieć charakter reprezentacyjny i bronić wstępu na teren posesji, np. od frontu.

PANEL WYPEŁNIONy PERFOROWANYMI TAŚMAMI - w ten sposób powstało pół-ażurowe ogrodzenie, zapewniające odrobinę kameralności, a zarazem nieprzesłaniające ładnych widoków. Takie rozwiązanie najbardziej pasuje do nowoczesnych, a nawet minimalistycznych ogrodowych wnętrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oryginalne rozwiązania - ogród otoczony metalową siatką