Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród w pionie. Pomysły na rośliny na balkonie

Tekst: Małgorzata Wójcik

Kurcząca się powierzchnia wokół nas i zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że szukamy nowych możliwości sadzenia roślin. Alternatywą stają się zielone ściany.

Jasnoróżowy kolor tła wspaniale kontrastuje z ciemną zielenią.
Jasnoróżowy kolor tła wspaniale kontrastuje z ciemną zielenią.
Fot. My_inspiration / shutterstock.com

Lubimy, gdy wokół powstają piękne nowe budynki, wygodne nowe wiadukty i mosty, ogromne centra handlowe. Ale na nie składają się głównie szary beton, szkło, kamień, tworzywo sztuczne. Brakuje miejsca na zieleń. Pojedyncze drzewa i kwietniki nie spowodują, że w tej nowoczesnej przestrzeni będzie więcej tlenu, gdyż ich powierzchnia jest zbyt mała. A więc, jeśli nie w poziomie, trzeba sadzić w pionie!

Zielone ściany, coraz popularniejsze na zachodzie Europy z powodzeniem można budować w Polsce. Przy dużej powierzchni oczywiście potrzebny jest odpowiedni system nawadniania, czujniki mierzące poziom wilgotności podłoża oraz specjalne podłoże dla roślin. Jednak w skali ogrodu prywatnego, czy nawet balkonu ogród w pionie można stworzyć niewielkim nakładem pracy i dość małym kosztem. Wystarczy postawić stelaż i zawiesić na nim pojemniki dla roślin, a wnętrze tarasu lub balkonu zyska na urodzie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród w pionie. Pomysły na rośliny na balkonie