Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pielęgnować rośliny na balkonie?

Alicja Gawryś

Nawet najbardziej odporne rośliny sezonowe będą się lepiej rozwijać, gdy o nie zadbamy. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ukwiecić Twój balkon.

18333785 https bi
SHUTTERSTOCK
Zanim wysadzić rośliny do skrzynek

Podłoże: W skrzynkach i donicach wymieniamy ziemię corocznie. Zazwyczaj używamy podłoża lekkiego oraz przepuszczalnego dla wody i powietrza. Ziemia do kwiatów powinna być żyzna, jednak dostępne na rynku mieszanki tworzone są zwykle na bazie torfu wysokiego, który trzyma wilgoć, ale jest ubogi w składniki pokarmowe. Dlatego posadzone w nich rośliny trzeba regularnie nawozić.

Sadzenie: Rozsadę umieszczamy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas. Poziom ziemi w skrzynce powinien sięgać ok. 2 cm poniżej jej brzegu. Sadząc kilka okazów w jednym pojemniku, zachowujemy odstępy, by umożliwić roślinom rozrost. Podlewamy je i na kilka godzin ustawiamy w cieniu.

Nawożenie: Czasem producenci wzbogacają ziemię w nawóz o długotrwałym działaniu, który wystarczy kwiatom na cały sezon. Jeśli podłoże nie było wzbogacone, rośliny zaczynamy zasilać po 2-3 tygodniach od posadzenia. Stosujemy odżywki dla roślin kwitnących lub balkonowych. Dostępne są też specjalne dla pelargonii, surfinii, begonii.

14 roślin na balkon. Zobacz co posadzić w skrzynkach balkonowych...

balkonowe, roślinyFot. ShutterstockJakie rośliny sadzić na miejsca słoneczne

Najwięcej słońca dociera do kwiatów na balkonach i tarasach o ekspozycji południowej oraz południowo-zachodniej. Tutaj najlepsze warunki do rozwoju mają gatunki z natury światłolubne, a jednocześnie dobrze znoszące upały (np. pelargonia, smagliczka, uczep). I choć potrafią przez jakiś czas tolerować niedostatek wody, w takich miejscach musimy szczególnie dbać o ich podlewanie. Rośliny te zazwyczaj silnie rosną i obficie kwitną, a to oznacza, że potrzebują regularnego dokarmiania, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla gatunków balkonowych. Jeśli dodatkowo balkon jest wysoko położony i w związku z tym dosyć wietrzny, najlepiej posadzić rośliny niskie i o zwartym pokroju, a przy tym dość odporne na złamanie (np. aksamitki, żeniszek, smagliczkę czy portulakę).

Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym

rośliny na balkon południowyFot. Shutterstock

Rośliny na cienisty balkon

Na balkonach wschodnich bądź usytuowanych od południa, lecz przesłoniętych nieco gałęziami drzew, światła nie brakuje, lecz jest ono rozproszone. Takie stanowiska odpowiadają niektórym ładnym i obficie kwitnącym roślinom, które nie tracą urody aż do jesieni. W półcienistych miejscach doskonale sprawdzają się też gatunki o dekoracyjnych liściach, jak np. koleus. Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym Rośliny na balkon północnyFot. ShutterstockSkomentuj:

Jak pielęgnować rośliny na balkonie?