Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trawnik z rolki czyli jak założyć trawnik z rolki

Mariusz Jurkowski, KJ

Trawnik z rolki wydaje się, że wystarczy rozwinąć jak zwykły chodnik. Tymczasem przy jego zakładaniu obowiązują określone zasady - tylko wtedy efekt jest długotrwały.

Trawnik z rolki

Rozwijane trawniki - tak zwane z rolki - cieszą się coraz to większą popularnością. Trudno się temu dziwić. Dzięki tej metodzie zrujnowany budową teren w mig można pokryć soczyście zieloną, gęstą trawą.

Jednak nawet najdoskonalszą technologię łatwo zepsuć. Może się zdarzyć więc, że zamiast wymarzonego zielonego dywanu będziemy mieć kosztowny bubel - trawa zżółknie, darń wybrzuszy się, murawa zamiast być jednolicie zielona, upodobni się wyglądem do szachownicy. Jak tego uniknąć?

Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Trawnik z rolki można zakładać przez cały okres wegetacyjny trawy. Najlepszym terminem jest wrzesień i październik bo nie jest już tak gorąco jak latem i występują częste deszcze. Jeśli się spóźnicie z tym terminem jesienią to się nie odwlekajcie zakładania trawnika do wiosny. Trawa jest dość odporna na przymrozki. Lato ma tę zaletę że darń ma wówczas najsilniejszy system korzeniowy - nie można jednak zapominać wtedy o częstym podlewaniu.

Jeśli zdecydowaliśmy się już na rodzaj darni, zastanówmy się nad sposobem transportu i ewentualnym składowaniem.

W momencie zakupu zwróćmy uwagę, czy:

 • darń jest gęsta, niezachwaszczona i zdrowa, jednakowego koloru na całej powierzchni;
 • ziemia w strefie korzeni ma tę samą grubość, jest lekko wilgotna i się nie kruszy;
 • pas rozwiniętej darni podniesiony oburącz za jedną krawędź nie przerywa się, a tym bardziej nie rozpada na kawałki.

Często dla ułatwienia transportu producent zabezpiecza rolki darni na paletach, owijając je folią. Kiedy darń już zostanie do nas dostarczona, niezwłocznie zdejmijmy folię, gdyż trawa może się zaparzyć.

Jak dbać o trawnik z rolki? Jeśli nie możemy od razu rozłożyć darni w ogrodzie, składujmy rolki w cieniu, zwilżone wodą. Nie powinniśmy jednak przechowywać ich w ten sposób dłużej niż dwa dni, ponieważ bez dostępu powietrza źdźbła trawy zżółkną i zgniją.

Trawnik z rolki - koszt, grubość

Na rynku dostępna jest darń wytwarzana dwiema metodami:
 • Trawę wysiewa się bezpośrednio do gruntu na kilkuhektarowych farmach. Przez minimum półtora roku jest regularnie nawadniana, koszona i nawożona. Darń zdejmuje się dużymi maszynami ciągnikowymi, które tną ją najczęściej na prostokątne kawałki o wymiarach 40 x 200 cm lub 45,5 x 220 cm i grubości 2 cm (ciężar rolki wynosi 12-20 kg). Cena 5-8 zł/m2.

 • Trawa jest wysiewana na cienką warstwę torfowego podłoża na folii. Taka darń ma grubość około 3 cm i jest cięta na kawałki o wymiarach 50 x 200 cm (ciężar rolki wynosi ok. 15 kg). Kosztuje 8-12 zł/m2. Trawa wysiewana wprost do gruntu jest gęsta i bardzo dobrze wygląda, ale w czasie oddzielania jej od podłoża skracane są korzenie - nawet o połowę. Istnieje zatem ryzyko, że będzie się długo ukorzeniała, co może doprowadzić do jej żółknięcia. Natomiast trawa z folii - choć delikatniejsza z wyglądu - ma całe korzenie, dlatego lepiej wrasta w podłoże i nie przesycha na krawędziach. Jej jedyną wadą jest cena, prawie dwukrotnie wyższa od murawy z gruntu.

Zakładamy trawnik z rolki...

Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki?

Nieprawdą jest, że pod trawnik z rolki wystarczy byle jaka gleba. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym - pH 5,5-6,5.

Ziemię przygotowujemy podobnie jak pod zasiew trawy. Przede wszystkim trzeba idealnie wyrównać teren, pozbierać kamienie, kawałki korzeni, ewentualne liście i usunąć chwasty. Bezpośrednio przed układaniem darni wzruszamy ziemię grabiami na głębokość 2-3 cm, by stworzyć korzeniom lepsze warunki wzrostu.

Trawa z rolki - krok po kroku

Jak założyć trawnik z rolki? Krok po kroku

Pasy darni umieszczamy na przygotowanym podłożu ściśle jeden obok drugiego, naprzemianlegle, jak cegły w murze.

 • Najpierw rozkładamy darń w miejscu, gdzie trawnik ma być najdłuższy, tworząc równy pas. Następne rolki rozwijamy od połowy długości już ułożonych, tak by łączenia w sąsiadujących rzędach nie tworzyły jednej linii.

 • Każdy fragment darni przyciskamy dokładnie do podłoża, np. przy użyciu deski. Następnie całość dokładnie ubijamy wałem.

 • Wszystkie zewnętrzne (odsłonięte) krawędzie trawnika z rolki są narażone na przesychanie, dlatego trzeba je obsypać ziemią.

 • Bezwzględnym warunkiem przyjęcia się ułożonej darni jest codzienne, obfite jej podlewanie przez pierwszy tydzień, a później zraszanie, tak aby trawnik był stale wilgotny. W przeciwnym razie darń będzie się ściągała i powstaną duże szczeliny pomiędzy poszczególnymi pasami.

 • Po świeżo założonym trawniku nie należy chodzić przez 2-3 tygodnie, gdyż tyle trwa ukorzenianie traw.
 • Po raz pierwszy kosimy trawę, kiedy dobrze wrośnie w podłoże, a więc najwcześniej po trzech tygodniach od momentu jej ułożenia.

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

Pas darni po rozwinięciu musi pozostać w jednym kawałku i nie może się przerwać pod własnym ciężarem. Krusząca się ziemia i pękanie darni świadczą o przesuszeniu. Ta trawa się nie przyjmie i szybko zginie. Przesuszoną darń można jeszcze uratować. W tym celu na kilka minut zanurzamy całą rolkę w wodzie.

Pierwsze dni po rozłożeniu trawnika to najbardziej wrażliwy czas dla niego. Musimy dać mu czas na aklimatyzację - 2-3 tygodnie spokoju zanim zaczniemy go intensywnie używać.

Jak często podlewać trawnik z rolki?

W pielęgnacji najważniejsze jest obfite podlewanie rano lub wieczorem (w pierwszym tygodniu raz dziennie, a potem co 2-3 dni). Na początku trawnik z rolki wymaga dużo wody ok. 10-15 l na m2 tak by woda dotarła do systemu korzeniowego. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy wystarczająco podlaliśmy trawnik jest nadepnięcie na murawę. Jeśli woda się zbiera to dobrze.

Skomentuj:

Trawnik z rolki czyli jak założyć trawnik z rolki