Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trawnik z rolki

Tekst Renata Domańska, Arkadiusz Janczak; zdjęcia Idea Ogród Studio Architektury Krajobrazu

Do domu zwykle wprowadzamy się wtedy, kiedy zostaną wykończone podłogi. Z ogrodem jest podobnie: korzysta się z niego dopiero wówczas, gdy glebę pokryje trawa. Można ją oczywiście posiać i cierpliwie czekać, aż urośnie. Jest jednak alternatywa - trawnik ?natychmiastowy?, z darni produkowanej na sprzedaż.

Rozkładanie darni na dobrze przygotowanym podłożu to prosta praca. Płaty darni rozwija się z rolki, wyciąga zawinięte źdźbła na styku poszczególnych płatów i następnie docina nożem wzdłuż krawężników oraz rabat,
Rozkładanie darni na dobrze przygotowanym podłożu to prosta praca. Płaty darni rozwija się z rolki, wyciąga zawinięte źdźbła na styku poszczególnych płatów i następnie docina nożem wzdłuż krawężników oraz rabat,
Fot. Idea Ogród Studio Architektury Krajobrazu
Trawnik z rolki może się wydawać fanaberią albo rozrzutnością. Ale jeśli uwzględnić czas, jakiego potrzeba, by po świeżo posianym trawniku można było chodzić, owa fanaberia zaczyna być nęcąca. Zwłaszcza jeśli w ogrodzie zostały już ułożone instalacje, nawierzchnie są utwardzone, posadzono rośliny ozdobne, a tu trzeba czekać co najmniej miesiąc, by wokół zrobiło się zielono. Ale nawet wtedy raczej nie powinno się urządzać ogrodowego przyjęcia ani pozwalać dzieciom bawić się na trawniku: najlepiej byłoby odczekać kolejny miesiąc, aby trawa wystarczająco się wzmocniła. Tymczasem na trawniku z rolki - choćby wczoraj ułożonym - można już dziś zrobić przyjęcie ogrodowe i w pełni korzystać z urządzonego ogrodu. I choć to będzie kosztowne, to przecież bez porównania łatwiejsze i oszczędzi wiele pracy...

Zakładanie trawnika z rolki

Przygotowanie podłoża we właściwy sposób to bardzo ważny warunek uzyskania ładnego trawnika - zarówno z siewu, jak i z rolki. Działka po budowie domu jest zwykle mocno zanieczyszczona i nierówna. Trzeba więc zacząć od przekopania gleby widłami, ale jeśli teren jest duży, najlepiej użyć do tego glebogryzarki. Potem ręcznie usuwa się wszystkie resztki budowlane, kamienie oraz chwasty. Jeżeli korzenie, kłącza i rozłogi chwastów zostaną starannie wybrane, to można nie stosować herbicydu. Kilkucentymetrowa warstwa darni bardzo skutecznie ogranicza rozwój niepożądanych roślin znajdujących się pod nią. Jeśli jednak jest planowane zwalczanie chwastów środkami chemicznymi, trzeba pamiętać o zachowaniu koniecznej ostrożności w czasie przeprowadzania zabiegu, a następnie odczekać 2-4 tygodnie, zanim przystąpi się do dalszej pracy. W tym czasie dobrze jest też ustalić, czy gleba w miejscu przeznaczonym na trawnik ma właściwy skład (odpowiednie proporcje części mineralnych i organicznych) oraz odczyn (pH powinno mieścić się w granicach 5,5-6,5). Jeśli okaże się, że gleba wymaga ulepszenia, trzeba wówczas dowieźć żyznej ziemi i wzbogacić podłoże wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Powierzchnię gruntu należy wyrównać. Ważne jest nie tylko zlikwidowanie nierówności, ale i utworzenie niewielkich spadków terenu, które zapewnią powierzchniowy spływ wody z trawnika podczas ulewnego deszczu. Na koniec przeprowadza się wałowanie całego terenu, aby ustabilizować grunt.

Rozkładanie darni najlepiej zaplanować na jeden dzień, bo przetrzymywanie jej w rolkach grozi przesuszeniem korzeni lub "zaparzeniem" źdźbeł i ich zżółknięciem. Jeżeli grunt jest dobrze przygotowany, to samo rozkładanie darni nie pochłania dużo czasu. Jeden sprawny pracownik może w ciągu dnia ułożyć 100 m2 trawnika z rolki.

Przed rozpoczęciem rozwijania darni podlane dzień wcześniej podłoże należy lekko wzruszyć grabiami. Poszczególne płaty powinny do siebie bardzo ściśle przylegać. Cały czas konieczne jest sprawdzanie, czy płaszczyzna trawnika jest równa, aby w razie potrzeby dosypać bądź usunąć trochę podłoża. Po rozłożeniu darni należy całość zwałować i obficie podlać. Dostrzeżone przerwy między płatami najlepiej wypełnić klinami z darni.

Po ułożonej darni można chodzić od razu, chociaż intensywne korzystanie z trawnika lepiej odłożyć na kilka dni. Początkowo trzeba koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu. Po tygodniu przeprowadza się pierwsze koszenie. Później należy stosować się do ogólnych zasad pielęgnacji trawnika. Niepotrzebne jest tylko nawożenie trawnika w pierwszym sezonie, ponieważ w trakcie uprawy darni na sprzedaż trawę bardzo intensywnie zasila się nawozami.

Co kupić: Darń z folii czy darń z gruntu

Trawnik z rolki to zwinięte jak dywan płaty darni o powierzchni jednego metra kwadratowego (najczęściej o wymiarach 0,5×2 m). Można wybierać między dwoma rodzajami darni - produkowanej na folii albo wycinanej z gruntu.

Darń z folii jest młoda, ma 2-3 miesiące. Źdźbła trawy są delikatne, o intensywnej barwie (ze względu na nawożenie). Produkuje się ją na podłożu torfowym grubości 2-3 cm. Ma dobrze wykształcony system korzeniowy, dzięki czemu szybko wrasta w glebę na nowym miejscu. Polecana jest przede wszystkim na trawnik ozdobny, jednak nadaje się również na przydomowy teren rekreacyjny.

Cena 1 m2: 10-15 zł.

Darń z gruntu przeznaczona do sprzedaży ma około 18 miesięcy. Jest mocna, gę-sta, silnie rozkrzewiona. Produkuje się ją na podłożu piaszczysto-gliniastym. Podczas wycinania darni system korzeniowy trawy zostaje częściowo uszkodzony, co z jednej strony pobudza korzenie do wzrostu, z drugiej - opóźnia dobre związanie się darni z podłożem.

Cena 1 m2: 5-7 zł.

Skomentuj:

Trawnik z rolki