Jak prawidłowo nawozić warzywa by zwiększyć plony?
Uprawie warzyw w ogrodzie lub na działce często przyświeca hasło: zdrowe, bo własne. Pamiętajmy, że ich wartość w dużej mierze zależy od tego, czym i kiedy je nawozimy.
Jaki nawóz pod warzywa ?
Ogrodnik chciałby zebrać ze swoich grządek jak największy plon i doskonale wie, że w tym celu musi wzmocnić rośliny odpowiednią odżywką. Często gnębią go jednak wątpliwości - czy sztucznie nawożone warzywa nie przyniosą więcej szkody niż pożytku?
Z pewnością nie, jeżeli tylko będzie przestrzegał dawek zalecanych dla poszczególnych gatunków, a także terminów ich podawania. Nawozy mineralne - granulowane lub płynne - sprawdzą się tam, gdzie podłoże ma dobre właściwości, to znaczy jest dostatecznie przepuszczalne dla wody i powietrza, a przy tym magazynuje składniki mineralne w formie dostępnej dla korzeni.
W przypadku gorszej gleby, np. nadmiernie piaszczystej albo zbyt ciężkiej, lepiej korzystać wyłącznie z nawozów naturalnych (np. oborników granulowanych) lub mineralno-organicznych, żeby przy okazji poprawić strukturę podłoża.
Czym nawozić siewki i rozsadę?
Wczesną wiosną na grządce przeznaczonej dla warzyw warto rozsypać tzw. nawóz wieloskładnikowy do ogrodu i zmieszać go z glebą (uwaga: jeżeli podłoże zasililiśmy jesienią, np. obornikiem, wiosną już tego nie robimy). Po 2 tygodniach wysiewamy w tym miejscu nasiona. Siewki po raz pierwszy nawozimy zwykle po miesiącu od chwili, gdy ukażą się nad ziemią.Gdy zamierzamy przygotować rozsadę w skrzynkach ustawionych w domu na parapecie lub w tunelu foliowym, to przed wysiewem nasion możemy dodać do podłoża tzw. nawóz długo działający do warzyw albo do ogrodu, w dawce o połowę mniejszej od zalecanej na opakowaniu.
Jeżeli nie wzbogaciliśmy ziemi przed siewem, warto zasilić przepikowane i podrośnięte siewki, stosując wyżej wymienione nawozy albo podlewając rośliny podwójnie rozcieńczonym roztworem płynnej odżywki.
Jak nawozić rośliny w gruncie?
Gdy przygotowana własnoręcznie rozsada podrośnie (lub kupiliśmy gotową), przesadzamy ją z doniczek do gruntu albo do tunelu foliowego. Przed sadzeniem podłoże możemy zaprawić kompostem, granulowanym obornikiem lub podlać rośliny roztworem tzw. nawozu startowego.
Warzywom o krótkim okresie wegetacji, takim jak rzodkiewka i sałata, takie jedno nawożenie wystarczy. Natomiast warzywa o dłuższym okresie wegetacji, np. selery lub pomidory, po 2 tygodniach zaczynamy regularnie dokarmiać co 10-14 dni nawozem granulowanym bądź w płynie, przeznaczonym do zasilania warzyw albo roślin ogrodowych. Odżywki mineralne po raz ostatni stosujemy nie później niż pod koniec czerwca. Potem możemy zasilać rośliny
kompostem. Zamiast wymienionych kilku zabiegów można przeprowadzić jeden na początku wegetacji warzyw - rozsypujemy wtedy nawóz granulowany o długotrwałym działaniu, z którego składniki uwalniają się powoli, przez kilka miesięcy.
Oddzielny przypadek to warzywa o szczególnych wymaganiach, jak np. pomidory i papryka. Najlepiej zasilać je tzw. nawozami dedykowanymi (specjalnie dla nich). Dla warzyw wybierajmy nawozy bezchlorkowe, jak Azofoska. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zalecanych dawek preparatów, gdyż przenawożone warzywa gorzej się przechowują, zarówno świeże, jak i w przetworach, i w rezultacie mogą być szkodliwe.
Jak przygotować ziemię pod warzywa?
O wzbogacenie gleby w składniki mineralne oraz próchnicę możemy zadbać już na rok przed planowanym siewem czy sadzeniem warzyw.
W tym celu stosujemy nawozy zielone. Późnym latem lub wczesną jesienią przekopujemy zagonek opustoszały po zbiorze warzyw czy wyrwaniu zaschniętych kwiatów, a następnie wysiewamy tu jako poplon nasiona żyta ozimego, łubinu, wyki albo mieszankę nasion różnych gatunków. Gdy rośliny podrosną, przekopujemy je (gatunki jednoroczne jesienią, a ozime wczesną wiosną) na głębokość ok. 20 cm. W glebie ich części ulegną stopniowemu rozkładowi i wzbogacą ją zarówno w próchnicę, jak i w związki mineralne (uwaga: nawozy zielone można też zastosować na wiosnę, jeśli zagonek jest pusty).
Obornik świeży lub przefermentowany rozkładamy na nieobsadzonej grządce późną jesienią, po czym przekopujemy go z glebą, pozostawiając na zimę w ostrej skibie, tj. bez grabienia.
Natomiast dobrze rozłożony kompost możemy rozsypać na zagonkach
przeznaczonych pod warzywa wiosną tuż przed posadzeniem rozsady lub wysianiem nasion. Jest to także dobra pora na zastosowanie obornika granulowanego (np. końskiego, owczego itp.).
- Więcej o:
- nawożenie
Jaki nawóz wybrać do drzew, krzewów, kwiatów czy warzyw? Najlepsze nawozy do roślin. Nawozy uniwersalne i dedykowane
Jak zrobić naturalny nawóz z żywokostu? Krok po korku
Jak uzyskać samodzielnie naturalny nawóz dla roślin?
Nawożenie roślin ozdobnych. Jaki nawóz wybrać?
Jaki wybrać nawóz?
Jak wiosną nawozimy iglaki
Nawóz do tui - jaki wybrać?
Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) - uprawa i podlewanie