Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów - różana rabata

Tekst: Małgorzata Wójcik, rysunki: Grażyna Rodziewicz

Romantyczna różana rabata - możemy ją założyć właściwie w każdym miejscu - wokół ławki, pod drzewem, przy ogrodzeniu. Dowiedz się, jak ją wykonać i które rośliny sprawdzą się najlepiej.

Głównymi bohaterkami tradycyjnych ogrodów romantycznych są róże - nie tylko na rabatach, ale także pergolach, płotach, gankach.
Głównymi bohaterkami tradycyjnych ogrodów romantycznych są róże - nie tylko na rabatach, ale także pergolach, płotach, gankach.
Rys. Grażyna Rodziewicz
Romantyczne ogrody modne w XIX wieku miały zrywać ze stylem barokowym, geometrycznym i sztucznym. Niezwykle ważne dla tego nurtu było naśladowanie natury. W takich założeniach część ogrodu pozostawiano w stanie naturalnym. Ważnym elementem tego stylu było nawiązanie do starożytności; w ogrodach romantycznych pożądane są więc takie elementy, jak sztuczne ruiny, rzeźby, wazy w stylu antycznym.

Romantyczny zakątek lub rabatę możemy założyć właściwie w każdym miejscu - wokół ławki, pod drzewem, przy ogrodzeniu. Całość powinna wyglądać malowniczo i naturalnie. Rośliny mogą się wzajemnie przeplatać, np. pnące róże z wielkokwiatowymi powojnikami, sielsko wyglądającymi peoniami, ostróżkami czy kosaćcami. Do kompozycji w takim stylu pasują także strzeliste dziewanny, naparstnice oraz malwy. Pozwólmy bluszczom swobodnie zwieszać się z kamiennych mis. Po altanie, trejażu lub ogrodzeniu może piąć się winobluszcz pięciolistkowy.

WARTO WIEDZIEĆ

Głównymi bohaterkami tradycyjnych ogrodów romantycznych są róże - nie tylko na rabatach, ale także pergolach, płotach, gankach. W Anglii róże sadzi się w towarzystwie bylin i roślin jednorocznych. Z krzewów i pnączy do różanych kompozycji pasują bukszpany, niskie odmiany jałowców, powojniki, winobluszcze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów - różana rabata