Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów - rabata w stylu śródziemnomorskim

Tekst: Małgorzata Wójcik,

Egzotyczne rośliny, kwiaty o intensywnym aromacie, pergole - zobacz jak przygotować rabatę w śródziemnomorskim stylu, by zachwycała swoim niepowtarzalnym klimatem

Do ogrodów w stylu śródziemnomorskim poleca się rośliny znoszące okresy suszy.
Do ogrodów w stylu śródziemnomorskim poleca się rośliny znoszące okresy suszy.
Rys. Grażyna Rodziewicz
Żwirowa nawierzchnia, kamienne płyty i kolorowe mozaiki. Rabaty w stylu śródziemnomorskim najlepiej prezentują się w miejscach, gdzie słońce praży od wczesnego ranka do późnego popołudnia. Ich kompozycja powinna być swobodna. Ma sprawiać wrażenie, że rośliny zostały posadzone przypadkowo. Dominującymi barwami są biel, błękit, róż, czerwień i pomarańcz.

Śródziemnomorski ogród kojarzy się z egzotycznymi roślinami, kwiatami o intensywnym aromacie, pergolami, po których wspinają się bujne i kwitnące obficie pnącza. Nie powinno tu zabraknąć donic (glinianych lub kamiennych) z agawami, oleandrami czy araukariami wystawianymi na zewnątrz na lato. Żeby w ogrodzie unosił się przyjemny aromat, wśród kwiatów ozdobnych warto posadzić zioła, takie jak tymianek, oregano, szałwia, rozmaryn.

Pod roślinami rozłóżmy warstwę żwiru. Szare tło pięknie wyeksponuje kształty roślin. Na pochyłym terenie ładnie wyglądać będą murki oporowe. Pomiędzy kamieniami na pewno znajdzie się miejsce dla kęp sucholubnych macierzanek i rojników.

WARTO WIEDZIEĆ

Do ogrodów w stylu śródziemnomorskim poleca się rośliny znoszące okresy suszy. Z gatunków wysokich są to np. dyptam, juka, chabry, krwawniki, trytoma, lawenda, rozchodnik okazały; z uprawianych w donicach: agawa, pelargonia, oleander, cytrusy; z niskich, na murki oporowe: macierzanki, rojniki, zawciąg, z pnączy: winorośl, glicynia.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Projekty ogrodów - rabata w stylu śródziemnomorskim