Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wspólnie z dziećmi

Magda Narkiewicz

Znalezienie zajęcia w ogrodzie odpowiedniego dla małego dziecka wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Maluch nie jest w stanie ani spulchnić, ani zagrabić rabat, a i z odróżnianiem chwastów ma kłopoty. Jeśli spostrzeże, że jego praca nie przynosi rezultatu i jest ponownie wykonywana przez dorosłych, zniechęca się i traci nią zainteresowanie. Jak więc rozbudzić w dzieciach zamiłowanie do ogrodnictwa?

Właśnie teraz, zanim zacznie się nawał wiosennych prac, możemy razem z dzieckiem zacząć przygotowania do sezonu. Maluchy mogą wysiać nasiona lub wykonać ogrodowe ozdoby. Trzeba tylko zgromadzić odpowiedni materiał, a przy trudniejszych czynnościach służyć im pomocą. I oczywiście jak najczęściej chwalić dzieci za wykonaną pracę.

Siejemy kwiatki i jarzynki

Robienie rozsady to doskonałe zajęcie dla dziecka. Przygotujmy mu plastikowe pojemniki po jajkach, takie z bezbarwną przykrywką - będą służyły jako miniszklarenki - oraz torf i nasiona. Najmłodszym dzieciom sprawimy frajdę, kupując nasiona ze specjalnej serii, np. Tęczowa Planeta z zabawnymi rysunkami ekoludków na opakowaniach. Każdy ludek ma imię, jest Edytka aksamitka, rzeżucha Zezuch, Olo Fasolo, Zbynio Dynio. Maluch sam może wykonać wszystkie czynności związane z wysiewem: wsypać wilgotny torf na spód pojemnika, w każdej przegródce umieścić kilka nasion i przysypać je podłożem, podlać za pomocą spryskiwacza i zasłonić plastikowym daszkiem. Gdy siewki wzejdą, zapewne chętnie będzie je poił i karmił, a w maju, gdy urosną, przeniesie roślinki na rabatę lub do balkonowej skrzynki. Oczywiście wszystko to powinien robić pod naszą dyskretną kontrolą.

Robimy wiszące ludki

Z małych ceramicznych doniczek można zrobić ozdoby, które udekorują ogród lub balkon. Potrzebne będą też drewniane meblowe gałki z bolcem pasującym do otworów w doniczkach, haczyk, rafia (dostępna w sklepach ogrodniczych), szybko schnący klej, guziki. Ze związanych kawałków rafii robimy spódniczki, spodenki, rączki i czuprynki. Przez otwór przeciągamy kawałek rafii ze spodenek lub spódniczki i przywiązujemy go do haczyka wkręconego w główkę. Wkładamy bolec gałki do otworu, przyklejamy guziki.

Podpisujemy drzewka

Prosimy dziecko o pomalowanie farbami akrylowymi owoców wyciętych ze sklejki.

Piszemy na nich nazwę odmiany i zawieszamy na drzewach w ogrodzie.

Skomentuj:

Wspólnie z dziećmi