Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oryginalne doniczki i kwietniki (20 pomysłów)

mapind

Roślina rozrosła się, musisz ją przesadzić, a nie masz ładnej doniczki? A może chcesz ożywić wnętrze oryginalnymi pojemnikami na kwiaty? Nie kupuj nowych doniczek i kwietników, z łatwością zrobisz je z tego, co masz pod ręką. Oto nasza ściągawka.

doniczki
Niewielkie rośliny mogą z powodzeniem rosnąć w szufladach sekretarzyka. Przed wsypaniem ziemi, drewno zaimpregnuj.
Fot. www.mycraftilyeverafter.com

Rośliny mogą rosnąć niemal w każdym pojemniku. Powinien być jednak wykonany z materiału odpornego na wilgoć, np. z ocynkowanej blachy, aluminium, plastiku. Jeśli wykorzystujesz inny materiał, np. drewno, dobrze jest je wcześniej zaimpregnować.  Czasami jednak wystarczy starą donicę tylko ozdobić, aby uzyskać niepowtarzalny pojemnik.

Doniczka podkreśla piękno kwiatu

Zanim zabierzesz się do pracy, pamiętaj, że doniczki są tylko dodatkiem do kwiatów, a nie odwrotnie. Mają podkreślić piękno rośliny, nie powinny więc z nią konkurować barwą, wielkością czy kształtem. Jeżeli więc przygotowujesz doniczkę do kwiatów obficie kwitnących, nie przesadzaj z kolorami i kształtem pojemnika -  najlepszym wyborem będą proste doniczki. Natomiast, gdy sadzisz rośliny, które nie kwitną, a ich ozdobą są tylko liście, wówczas możesz poszaleć z barwami albo zastosować nietypową fakturę. Gdy Twoje kwiaty będą stać na tarasie lub balkonie, doniczki powinny być cięższe, aby nie zdmuchnął ich wiatr.

Wybierz właściwą doniczkę

Zwróć uwagę również na potrzeby roślin. Nie przesadzaj kwiatów do wielkich donic, bo w zbyt dużym pojemniku wiele gatunków marnieje. Asparagus, paproć nefrolepis, sansewieria, peperomia, fiołek afrykański, zamiokulkas i kliwia wykształcają silne korzenie lub kłącza rozrastające się poziomo. Dobrze będą więc rosły w małych, jakby zbyt ciasnych doniczkach. Niskie doniczki, tzw. azaliowe, nadają się oczywiście dla azalii, ale też znakomicie będą się w nich czuć sukulenty. W wysokich doniczkach dobrze rosną palmy.

Doniczki na kwietniku

Jeśli masz kilka lub kilkanaście kwiatów,  przygotuj dla nich kwietnik. Dobierz go do stylu mieszkania. Kwietniki wykonane z drabin czy skrzyń pasują do stylu prowansalskiego, natomiast kwiaty w kolorowych misach przywołują na myśl Holandię. W nowoczesnych wnętrzach kwietnik powinien być minimalistyczny. Jeśli lubisz styl angielski, wykonaj kwietnik z naturalnych materiałów – z drewna, cegły czy kamieni.

Skomentuj:

Oryginalne doniczki i kwietniki (20 pomysłów)