Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Robot koszący trawę to pomysł na idealny trawnik

Katarzyna Jodłowska, MP

Roboty coraz częściej towarzyszą naszemu życiu - pomagają nam sprzątać , gotować, pracować, a także zajmować się naszym ogrodem. Roboty koszące sprawiają, że możemy się cieszyć pięknym trawnikiem bez wysiłku.

Robot koszący Miimo
Robot koszący Miimo
Fot. Honda

Trawnik bez wysiłku

Wymagająca współczesna codzienność narzuca szybkie tempo życia, dokładne planowanie obowiązków praktycznie "na styk" i coraz więcej ludzi marzy o efektywnym odpoczynku, który doda energii na kolejny tydzień. Ucieczka na łono natury jest jednym z najlepiej sprawdzonych form odpoczynku, dlatego enklawa relaksu we własnym ogrodzie, na działce, a nawet na przydomowym trawniku cieszy się coraz większym powodzeniem. Ogród i trawnik, by sprawiały przyjemność, muszą być systematycznie pielęgnowane. Dla niektórych praca w ogrodzie czy chodzenie za kosiarką jest formą wypoczynku i wręcz sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej, inni zdecydowanie wolą przeznaczyć czas na swoje ulubione aktywności i poszukują rozwiązań zapewniających im możliwość "zjedzenia ciastka i posiadania ciastka" czyli zyskania więcej wolnego czasu i posiadania zadbanego trawnika bez osobistego wysiłku. Dla tych ostatnich, szansą na odzyskanie wolnego czasu i cieszenia się nim w swoim ogrodzie jest robot koszący systematycznie tworzący idealny trawnik.

Jaką kosiarkę wybrać?

Robot koszący Miimo
Fot. Honda

Robot koszący zmienia styl życia

W dzisiejszym życiu najbardziej cenną rzeczą jest czas - wolny czas. W  poszukiwaniu wolnego czasu z pomocą przychodzi najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawników - robot koszący, który samodzielnie, nieustannie kosi trawę, nawet po milimetrze, jednocześnie ją odżywiając drobno pociętym pokosem pozostawionym na powierzchni.

Jaką kosiarkę kupić do małego ogrodu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Nasze propozycje na każdą kieszeń

"Robot koszący to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków, który może na zawsze zmienić styl życia. Dzięki niemu okazuje się, że można mieć piękny, gęsty trawnik, po którym chodzenie boso sprawia przyjemność i przywraca relaksującą bliskość z naturą, a jednocześnie jego pielęgnacja w ogóle nie absorbuje naszej uwagi. Robot koszący, zasilany trwałym akumulatorem litowo-jonowym, inteligentny, samodzielny i niezawodny to najwygodniejsza forma koszenia. To nie jest już futurystyczny pomysł na pielęgnację trawy, lecz praktyczny element codziennego życia, który warto mieć, by cieszyć się wolnym czasem. Warto jeszcze pamiętać, że taki robot koszący to wyjątkowo punktualny i obowiązkowy asystent, który często staje się członkiem rodziny. Jest także bardzo wygodnym narzędziem dla profesjonalistów świadczących usługi pielęgnacji zieleni." - mówi Igor Biały, Manager Honda Miimo w Aries Power Equipment.

Robot koszący co to jest

Robot koszący to samojezdne urządzenie, które umożliwia precyzyjne koszenie dzięki możliwości ustawiania wysokości koszenia z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone do różnej powierzchni ogrodu. np. : od 400 - 1 500 m2, od 800 - 3 000 m2 lub od 1 000 - 4 000 m2. Najnowsze modele oferują obsługę w stylu smart - jest zarządzany za pomocą smartfona poprzez Bluetooth, co umożliwia także przechowywanie danych w chmurze. Można je tak zaprogramować by kosiły trawnik podczas naszej nieobecności. Są bardzo ciche (47 dB(A). Mogą pracować bez przerwy gdyż po wyczerpaniu akumulatora samodzielnie ładują się w bazie dokującej. Na rynku dostępne są również modele solarne.

Jak przygotować kosiarkę do wiosny

Robot koszący Miimo
Fot. Honda

Robot koszący trawę - jak wygląda jego praca?

Robot koszący do pracy potrzebuje zdefiniowanej i zaadaptowanej przestrzeni, trawnika stworzonego na stabilnym podłożu oraz konfiguracji, dzięki czemu stale i wytrwale, niezależnie od warunków atmosferycznych, przycina trawę na wyznaczonym terenie, o określonych porach dnia lub nocy, nie zakłócając spokoju życia rodzinnego. Zarządza też ładowaniem akumulatora w stacji dokującej bez  pomocy człowieka. Podstawowym warunkiem jego pracy jest instalacja przewodu granicznego służącego do określania stref koszenia. Dzięki sygnałom emitowanym przez przewód, minikomputer robota koszącego kieruje ścieżkami koszenia, a robot wie gdzie i jak ma się poruszać, gdzie zawrócić i wie jak dotrzeć do bazy dokującej najkrótszą drogą.

Jak dbać o kosiarkę

Robot koszący - jak przygotować trawnik

"Dobrze przygotowane podłoże pod trawnik oraz odpowiednio dobrana mieszanka trawy mają zasadnicze znaczenie dla wyglądu trawnika. Należy pamiętać, że przygotowany grunt powinien być dobrze przepuszczalny dla wody, a jego skala kwasowości powinna mieścić się w przedziale pH 5,5-6,5.  Trzeba również pamiętać o odpowiedniej suplementacji nawozowej - właściwie dobrany i zbilansowany nawóz odżywi i wzmocni trawę. Istotną rolę pełnią również inne zabiegi, takie jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie czy wałowanie dobierane w zależności od potrzeb trawnika. Na etapie przygotowywania  nawierzchni warto pomyśleć również o siatce przeciw kretom i gryzoniom. Robot koszący może pracować na terenie o urozmaiconym ukształtowaniu, również na wzniesieniach o pochyłości do 47 %, ale efekt idealnie równo skoszonej trawy najlepiej widać na dobrze wyrównanym podłożu." - dodaje Igor Biały.

Robot koszący Miimo
Fot. Honda

Robot koszący - o czym warto pamiętać

Każdy ogród i trawnik można sprawnie zaadaptować do prostych wymagań robota koszącego, ale najwygodniej jest tę przestrzeń tworzyć już na etapie planowania ogrodu, ponieważ strefy koszenia powinny być połączone przejściami o szerokości przynajmniej 1 m, a miejsca z nasadzeniami kwiatowymi, krzewami, itp. na obszarze trawnika powinny mieć ok. 3 m szerokości i być w całości otoczone przewodem granicznym. Decydując się na samodzielny montaż instalacji robota koszącego warto pamiętać o optymalnym napięciu przewodu granicznego na całej długości, wyznaczeniu punktu początku pracy, otoczeniu przewodem wszystkich stałych przeszkód na trawniku, jak drzewa, klomby, studzienki. Przy elewacjach domu, ogrodzeniach i wszelkich elementach małej architektury ogrodowej (murki ozdobne) rekomendowane jest oddzielenie ich od trawnika pasem o szerokości ok. 25 cm wyłożonym płytkami. Dla zapewnienia wygody pracy robota, a także wszystkich użytkowników ogrodu, w tym tych najmniejszych, warto wydzielić przewodem granicznym  cały kącik zabaw dla dzieci, gdzie robot miałby trudności w swobodnym poruszaniu się pomiędzy piaskownicą, zjeżdżalnią a huśtawką.

Skomentuj:

Robot koszący trawę to pomysł na idealny trawnik