Bromelia kolorowa jak kakadu
Bromelia jest jak ptaki - stroi się w papuzie kolory i zamieszkuje gałęzie drzew w gorących, wilgotnych lasach. W mieszkaniach drzew nie ma, ale i tu możemy im przychylić nieba.
Bromelia w mieszkaniu
Bromelia skąd pochodzi?
Kwiat bromelia odmiany
Przechadzając się po kwiaciarniach możemy spotkać mnóstwo roślin zaliczanych do rodziny bromeliowatych bo gatunków są setki. Oto najbardziej popularne.
- tilandsje
- ananasy
- skrytokwiaty
- echmee
- bilbergie
- guzmanie
- frizee
Bromelia ananas
Bromelia frizea
Bromelia kwitnienie
Bromelia uprawa
Rozproszone światło odpowiada gatunkom o żywozielonych liściach, nieco silniejsze słońce znoszą te, które są pokryte srebrzystymi włoskami. Cieniste miejsca lubi frizea.
Podłoże z włóknistego torfu i drobnych kawałków kory służy większości bromelii, natomiast ananasy, bilbergie i skrytokwiaty potrzebują ziemi uniwersalnej zmieszanej z torfem i piaskiem.
Doniczki powinny być dość małe, z dużymi otworami w dnie. Bromelii w zasadzie się nie przesadza.
Zraszanie liści miękką wodą - może to być przegotowana i odstała "kranówka". Zielone i delikatne tillandsje zraszamy jak najczęściej, a szare i twardawe - raz lub dwa razy w tygodniu. Tillandsje przyczepione do muszli lub wiszące na sznurze można całe zanurzać w wodzie. Echmee, ananasy i bilbergie zraszamy, gdy jest wyjątkowy skwar. Dwa ostatnie rodzaje tolerują twardą wodę.
Napełnianie lejków rozet letnią miękką wodą w czasie upałów lub w mocno ogrzewanym pokoju. Dzięki temu rośliny będą miały więcej wilgoci. Po tygodniu wodę trzeba wymienić na świeżą, żeby stężenie minerałów w "kranówce" nie zwiększyło się w wyniku parowania. Lejki opróżniamy, gdy temperatura spadnie poniżej 20°C. Zimna woda powoduje bowiem choroby liści.
Oszczędne podlewanie - ziemię zwilżamy, gdy obeschnie na powierzchni.
Zasilanie płynnym nawozem do bromelii - wskazane jest wiosną i latem, co 3-4 tygodnie. Odżywkę rozcieńczamy w miękkiej wodzie (np. używanej do spryskiwania liści).
Właściwie zasilana bromelia po przekwitnięciu może długo rosnąć w otoczeniu swojego przychówku. W doniczce tworzy się w ten sposób dorodna kępa. Nie musimy więc roślin rozsadzać; dotyczy to szczególnie bilbergii zwisłej (B. nutans), której pojedyncze egzemplarze prezentują się gorzej niż rosnące gromadnie. Jej zróżnicowane wiekowo kępy mogą zakwitać co roku.
Bromelia choroby
Końce liści brązowieją Jest za sucho lub za gorąco. - Zaschnięte brzegi obcinamy, a rozety często spryskujemy. Latem doniczki z nasłonecznionego parapetu przenosimy do półcienia, natomiast zimą dalej od gorącego kaloryfera.
Na stojących w słońcu roślinach pojawiają się brązowe plamy. - Przypalenie. Rośliny odsuwamy od szyby. Plamy niestety pozostaną. By im zapobiec, należy wiosną rośliny stopniowo przyzwyczajać do coraz mocniejszego światła.
Rozety gniją od nasady. - Ziemia jest za wilgotna lub w lejku rozety zalega zimna woda. Takie rośliny są nie do uratowania.
Młode rozety nie ukorzeniają się po przesadzeniu. - Zbyt wcześnie zostały przesadzone. Może też być im za sucho. Z rozsadzaniem odrostów trzeba poczekać, aż będą sięgały przynajmniej do połowy macierzystego okazu. Jeśli nie mają korzeni, przez pierwszy miesiąc osłaniamy je bezbarwną folią, by nie traciły wilgoci.
Kilkuletnie rośliny nie chcą kwitnąć. - Prawdopodobnie brakuje im światła. Latem warto wystawiać je na balkon. Czasem pomaga dodanie szczypty siarczanu miedzi do wody, którą się podlewa lub zrasza rośliny.
Bromelia - jak zwiększyć kwitnienie
Przesadzanie i rozsadzanie bromelii
- Więcej o:
Cytrusy w doniczce
Zamiokulkas zamiolistny, kalanchoe, szlumbergera i inne odporne rośliny doniczkowe, które nie boją się kaloryferów
Storczyki kwitną w październiku - szukaj w sklepach ciekawych okazów
Takka - kwiaty doniczkowe
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy