Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Storczyk Wanda: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?

Red.

Masz okazałą kolekcję storczyków na parapecie, a marzysz o kolejnym? Może warto spróbować swoich sił w uprawie Wandy.

Wanda 'Natcha Peach' - odmiana z grupy Natcha.
Wanda 'Natcha Peach' - odmiana z grupy Natcha.
Fot. Shutterstock
Storczyk ten przez całe życie tworzy jeden długi pęd, który w warunkach domowych osiąga 1,5 m długości. Wąskie liście rozkładają się grzebieniasto po jego obu stronach. W naturze wandy rosną w lasach równikowych na terenie Indii oraz w pasie równikowym sąsiednich rejonów. Zasiedlają korony drzew. Najbardziej znany gatunek, Vanda coerulea, ma szafirowe płatki w białą kratkę, u innych zaś bywają one w innych kolorach i wzorach.

Wanda w doniczce

Mieszańce uzyskane w hodowli, noszące wspólną nazwę Vanda ×hybrida, mają kwiaty wielobarwne. Wyrastają one na cienkich łodyżkach z boku głównego pędu. Mają 4-12 cm średnicy i najczęściej szerokie płatki. Wanda kwitnie zwykle przez 4-8 tygodni (w okresie od lutego do maja), a po trzymiesięcznej przerwie - często ponownie. Storczyk ten może rosnąć bez doniczki i podłoża, z korzeniami przyczepionymi np. do kratek, jednak musimy mu zapewnić dużą wilgotność powietrza przez cały rok. Dlatego najlepiej uprawiać te rośliny w przydomowych oranżeriach, oknach kwiatowych bądź w wysokim wazonie z białego szkła, w którym łatwo możemy kontrolować wilgotność.

Podlewanie

Okazy bez podłoża podlewamy codziennie, zanurzając całe korzenie w wodzie na 15-30 min. Poza tym spryskujemy rośliny wodą. Jeśli mają stać na parapecie, sadzimy je w podłożu dla storczyków, ale część korzeni powietrznych powinna wystawać poza doniczkę. W pobliżu umieszczamy stale włączony nawilżacz pokojowy. Takie okazy podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. Wanda potrzebuje dużo światła i można ją ulokować przy południowym oknie, lecz przy silnej operacji słonecznej wymaga osłony (np. firanki). Najlepiej się czuje w temperaturze 24-32°C w dzień i 16-20°C nocą. Warto na całe lato wystawić ją na zewnątrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Storczyk Wanda: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?