Niebezpieczne zakątki
Są miejsca, gdzie rośliny nie mają łatwego życia. O ile latem radzą sobie tam nie najgorzej, okresy przejściowe i zima dają się im we znaki. Nie rezygnujmy jednak z ich uprawy, lecz poprawmy te niekorzystne warunki.
W nocy zimne powietrze zawsze spływa w dół i zatrzymuje się w zagłębieniach terenu, tworząc tzw. zmrozowiska. W takich miejscach łatwo o przymrozki - najczęściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Konsekwencją tego są wiosną opóźnienia w rozwoju roślin, a jesienią szybsze ich zamieranie. Pościnane mrozem kwiaty czy warzywa zdarzają się tu częściej niż gdzie indziej. Surowy klimat ogródków usytuowanych w różnego rodzaju nieckach i dolinach da się złagodzić, odpowiedno je urządzając.
Za gorąco
Niebezpieczne dla roślin w zimie są miejsca odkryte, łatwo nagrzewające się w dzień. Cierpią tu między innymi zimujące byliny, gatunki o zimozielonych liściach (grozi im susza fizjologiczna), a także drzewa z cienką korą (wszystkie młode okazy i nawet starsze, np. buki, graby, magnolie czy platany). Brak dostatecznej izolacji powoduje kolejno nagrzewanie się drewna i krążenie w nim soków, które zamarzają w nocy, co prowadzi z kolei do pękania pni, czyli powstawania tzw. listw mrozowych (patrz zdjęcie). Jak temu zapobiec?
ze słomy (patrz zdjęcia).
- Więcej o:
Przegląd zimowych okryć
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Oranżerie - ogród zimowy