Siedem hitów 2005
Lubimy nowości. Dlatego na kwiatowej scenie pojawiają się coraz to inne gatunki i odmiany. Oto siedem roślin,
Kalanchoe Calandiva
Nowa seria odmian kalanchoe Blossfelda o pełnych, różowych i czerwonych kwiatach. Rośliny kwitną miesiącami. Potrzebują sporo światła i niezbyt dużo wody. Suche powietrze im nie szkodzi. Wiosną i latem zasilamy je nawozem do kaktusów lub podwójnie rozcieńczonym do roślin kwitnących. Po kwitnieniu skracamy pędy, by się rozkrzewiły. Jeśli jesienią przez 6 tygodni od 17
do 8 rano będziemy zasłaniać rośliny ciemnym kapturkiem, znów zakwitną.
Cibora różnolistna
Nazywa się ją powszechnie papirusem, choć ten prawdziwy to inny gatunek. Cibora różnolistna (Cyperus alternifolius) za młodu wygląda jak trawa. Jest wówczas przysmakiem kotów, czasem więc pojawia się w sprzedaży jako tzw. kocia trawka. Gdy kwitnie, tworzy parasole liści (do 50 cm wysokości) z niewielkimi kwiatostanami. Potrzebuje sporo rozproszonego światła. W odróżnieniu od innych cibor nie powinna stale stać w wodzie, lubi natomiast wilgotne podłoże, składające się z torfu i gliniastej ziemi. Może przebywać w ciepłym pokoju cały rok, choć zimą woli chłód (około 14°C). Wiosną zaczynamy zasilać ją nawozem wieloskładnikowym. Najlepiej robić to raz w tygodniu, stosując o połowę mniejszą dawkę niż zalecana dla innych roślin.
Kluzja
Właśnie rozpoczyna karierę jako roślina doniczkowa. Kluzja(Clusia) przypomina nieco fikusy, jednak nie rozgałęzia się mocno i rozkłada gałązki w jednej płaszczyźnie, dzięki czemu łatwo ją ustawić w pobliżu ściany. Rośnie wolno, po pewnym czasie z pędów wypuszcza korzenie, którym powinniśmy umożliwić zagłębienie się w podłoże. Wystarcza jej niewiele światła. Natomiast w miejscu dobrze oświetlonym może zakwitnąć. Kwiaty ma podobne do kamelii (2-3 cm średnicy). Lubi umiarkowanie wilgotne powietrze i podłoże.
Nawozimy ją wiosną i latem o połowę mniejszymi dawkami niż inne rośliny. Cały rok powinna stać w cieple.
Pachira
Odpowiada jej wysoka temperatura (nawet zimą nie powinna spadać poniżej 18°C). Choć roślina potrzebuje dużo światła, to wiosną i latem nie powinna stać w pełnym słońcu. Zadowala się niewielką ilością wody, którą magazynuje w zgrubiałych pniach.
Lepiej więc znosi krótkie przesuszenie niż zalanie. Natomiast gdy brakuje jej wilgoci w powietrzu, zrzuca liście, toteż w suchych
pomieszczeniach trzeba ją zraszać przegotowaną wodą. Można splatać jej pędy, tworząc z kilku roślin zgrabne drzewko.
Zielistka 'Bonnie'
Zielistka (Chlorophytum) to roślina uniwersalna, nad podziw prosta w uprawie. Potrafi długo przeżyć bez wody, bo magazynuje ją w bulwiastych korzeniach. Jej liście ujmują żywą zielenią rozjaśnioną jasnym pasem. Z jej kęp przewieszają się długie pędy, na których rozwijają się gwiaździste kwiatki, a później kępy rozmnóżek. Nowa odmiana 'Bonnie' jest nieco "zakręcona" - ma pofałdowane liście i pędy. Najładniej rośnie w miejscu, gdzie jest dużo rozproszonego światła, a w powietrzu nieco wilgoci. Dochowamy się ładnej dużej kępy, jeśli "wychodzącą" z doniczki roślinę przesadzimy do większego pojemnika.
Szlumbergera 'Zaraika'
Nowa odmiana szlumbergery (grudnika) jest w sprzedaży niemal cały rok (ogrodnicy mogą sterować jej kwitnieniem). Kwiaty utrzymują się prawie 2 miesiące. Później roślina powinna odpocząć - nienawożona, w prawie suchej ziemi. Latem podlewamy ją umiarkowanie i zasilamy nawozem do kaktusów oraz zapewniamy jej sporo światła. By ponownie zakwitła, jesienią, gdy nocą temperatura spada do kilku stopni, ustawiamy ją na dworze, nie nawozimy i prawie nie podlewamy. Po 2 tygodniach wnosimy roślinę do domu, zaczynamy dokarmiać i podlewać. Przed świętami znów zakwitnie.
Guzmania 'Denis'
Odmiana mieszańcowa, która wyróżnia się pięknym, intensywnie zabarwionym kwiatostanem. Potrzebuje dużo światła, ale latem nie powinna stać na słońcu. Zimą odpowiada jej temperatura 18-20°C, poniżej 16°C zaczyna chorować. Nie lubi też kontaktu z zimnym parapetem. Wodę wlewamy do środka rozety; latem często - tak, żeby nasady liści były stale mokre, zimą rzadziej, pozwalając im nieco obeschnąć. Jeśli w pomieszczeniu jest sucho, guzmanię stawiamy na podstawce z warstwą kamyków częściowo zalanych wodą - częste zraszanie liści sprzyja bowiem chorobom grzybowym. Zanim rozeta z przekwitłym kwiatostanem zaschnie, roślina tworzy nowe odrosty. Gdy nieco podrosną, można je oddzielić i rozsadzić do doniczek wypełnionych torfem zmieszanym z ziemią. By zakwitły, należy zapewnić im latem dużo światła i dwukrotnie w ciągu sezonu zasilić rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.
- Więcej o:
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Oranżerie - ogród zimowy
Cytryna. Uprawa i pielęgnacja