Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tajniki uprawy truskawek

dr Józef Gwozdecki, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach

Truskawki i poziomki możemy uprawiać na podwyższonych grządkach okrytych czarną folią, w ozdobnym warzywniku tuż przy kuchennym wyjściu do ogrodu lub na rabatach bylinowych.

Truskawka 'Selva'
Truskawka 'Selva'
Fot. www.markiewicz.pl
Najwcześniej owocujące odmiany przykrywamy włókniną lub folią perforowaną - uzyskamy wówczas owoce już pod koniec maja. Ułożenie wcześniej pod folią przewodów do nawadniania kroplowego zapewnia wilgoć nawet w lata suche i sprawi, że owoce będą większe. Przy umieszczaniu sadzonek w podłożu pamiętajmy o tym, że minimalna rozstawa dla truskawek wynosi 40 x 25 cm, dla poziomek 30 x 20 cm. Lepiej jednak pozostawić roślinom nieco więcej miejsca, aby ograniczyć gnicie owoców. Kiedy sadzić truskawki? Najlepiej wiosną lub jesienią. Sadzonki umieszczamy w odchwaszczonym podłożu, w dołkach zaprawionych torfem. Należy zapewnić im słoneczne stanowisko.

Truskawki znakomicie czują się na rabatach bylinowych, w słonecznym warzywniku oraz w dużych donicach. Na grządkach, tarasach i balkonach sprawdzą się głównie odmiany tradycyjne oraz modne odmiany owocujące na rozłogach, tzw. truskawki pnące i zwisające, np. 'Ostara'.

Grupy odmian. W Polsce zarejestrowano 49 odmian truskawek. Najbardziej popularne odmiany przedstawiamy w tabelce. Przy zakładaniu grządki warto wiedzieć, że istnieją odmiany wczesne owocujące już pod koniec maja, odmiany średnie wytwarzające owoce na przełomie czerwca i lipca oraz późne - czyli owocujące do drugiej połowy lipca. W ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajdziemy również truskawki powtarzające owocowanie, których owocami możemy delektować się aż do pierwszych przymrozków.

Polecane odmianywczesne:Honeoye, Kama, Kent, Salut
średnie:Elkat, Senga Sengana, Onebor
późne:Bogota, Florence, Pandora
powtarzające:Diamante, Ostara, Selva

Skomentuj:

Tajniki uprawy truskawek