Tojeść w ogrodzie - pielęgnacja
Tojeści nie należą do ogrodowej arystokracji - nie mają wielkich kwiatów ani wspaniałych liści. Jednak te skromne byliny, jeśli tylko zapewnimy im wilgoć, kwitną niestrudzenie przez całe lato.
Zagraniczne i krajowe
Kto raz posadzi tojeść, może mieć pewność, że będzie ona ozdobą ogrodu przez wiele lat. Należy bowiem do tych "przebojowych" roślin, które łatwo się rozrastają. Zawdzięcza to - zależnie od gatunku - podziemnym rozłogom bądź rozesłanym po ziemi pędom, które mają zdolność do zakorzeniania się.
Uprawiane w ogrodach ozdobne gatunki tojeści pochodzą z Azji lub Ameryki, ale są wśród nich także takie, które rosną dziko w Polsce.
Niektóre tojeści uprawia się w ogrodach od XIX wieku, inne dopiero niedawno trafiły do produkcji kwiaciarskiej, a kilka rarytasów, m.in. tojeść ciemnopurpurową (L. atropurpurea) i krótkokłosową (L. brachystachys), znajdziemy tylko w ogrodach kolekcjonerów.
Gdzie je posadzić
Kupując tojeść, warto wybrać kilka gatunków o różnym pokroju i powierzyć im różne funkcje w ogrodzie. Tojeści o wzniesionych pędach sadzimy przede wszystkim na rabatach pośród innych kwitnących latem bylin o podobnych wymaganiach, takich jak bodziszki (Geranium), pysznogłówki (Monarda), rdesty (Polygonum) i pierwiosnki (Primula).
Najwięcej zastosowań znajdziemy dla tojeści o płożących pędach. Rośliny te świetnie się sprawdziły w uprawie w pojemnikach zestawione z różnymi kwiatami sezonowymi, a także w wiszących doniczkach i koszach.
Niewiele im potrzeba
Tojeści nie sprawiają kłopotów w uprawie, warto jednak poznać ich wymagania, bowiem zadbane bujniej się rozrastają i obficiej kwitną.
- Więcej o:
Tojeść orszelinowata - Lysimachia clethroides
Tojeść kropkowana - Lysimachia punctata
Tojeść gęstokwiatowa - Lysimachia congestiflora
Tojeść rozesłana - Lysimachia nummularia
Tojeść ciemnopurpurowa - Lysimachia atropurpurea
Tojeść bukietowa - Lysimachia thyrsiflora
Tojeść orzęsiona - Lysimachia ciliata
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?