Modne kompozycje w skrzynkach balkonowych
Kto do tej pory nie obsadził skrzynek balkonowych, wciąż jeszcze może to zrobić. Warto puścić wodze fantazji i skomponować oryginalny zestaw różnych kwiatów.
Ważne zasady
Do skrzynek zawieszonych na balustradzie balkonu najlepsze są rośliny o zwisających pędach - surfinie oraz inne petunie o długich pędach, a także uczep i plektrantus. Takie gatunki szybko utworzą obsypaną kwiatami zasłonę. Podobne formy sadzimy w wiszących koszach, montowanych u sufitu.
Tam, gdzie często wieje silny wiatr, lepsze będą niskie aksamitki, żeniszki i begonie stale kwitnące. Na podłodze balkonu lub tarasu można ustawić pod ścianą duże pojemniki. W nich z tyłu sadzimy gatunki wysokie: pacioreczniki, lwie paszcze, koleusy o barwnych liściach i inne gatunki o wzniesionym pokroju. Resztę przestrzeni wypełniamy roślinami, które szeroko się rozrastają - pelargonią rabatową, czy heliotropem. Na brzegach pojemników świetnie wyglądają formy o przewieszających się łodygach: begonia bulwiasta i jej mieszańce oraz werbena. Jeśli na balkonie panuje półcień, warto wybrać niecierpki lub begonie i uzupełnić kompozycje bluszczem i barwinkiem.
Dobieramy kolory
Nasze kompozycje mogą mieć kolorystykę utrzymaną w pastelach lub w mocnych barwach. Łatwo dobrać różne rośliny w zbliżonych odcieniach różu lub fioletu. Wiele jest także kwiatów słonecznych: żółtych i pomarańczowych.
Można też postawić na kontrasty, łącząc np. kwiaty niebieskie z żółtymi lub białe z czerwonymi. Efektownie wyglądają również zestawienia, w których panuje zupełne szaleństwo tęczowych barw.
Zwolennicy umiaru mogą odnaleźć wśród dostępnych na rynku odmian kwiaty białe i w subtelnych jasnych odcieniach - kremowych, błękitnych, lekko różowych. Wybierając dekoracyjne zioła (melisę, miętę, szałwię), wprowadzamy do pojemników zieleń w jej najrozmaitszych wariantach.
Finalny efekt zależy od naszych upodobań i wielkości pojemników, jakimi dysponujemy.
Zadbane - zawsze piękne
Nie ma nic bardziej żałosnego niż przywiędnięte i uschnięte rośliny na balkonie. Dlatego trzeba pilnować, aby podłoże w skrzynkach i donicach było stale wilgotne. Po ulewach jak najszybciej usuwamy nadmiar wody, bo dla wielu roślin i on bywa szkodliwy. Stale wycinamy zniszczone kwiaty, pędy oraz liście.
Regularnie zasilamy rośliny odżywkami dla roślin kwitnących lub balkonowych (jeśli w podłożu nie znajduje się nawóz o przedłużonym działaniu).
Czuwamy, by rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki i nie pojawiły się na nich grzyby chorobotwórcze. Usuwamy części z pierwszymi objawami, by choroba się nie rozniosła, a jeśli to nie pomoże, opryskujemy roślinę odpowiednim preparatem (na balkonie najlepsze są środki ekologiczne, nie szkodzące naszemu zdrowiu).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:
- Więcej o:
- balkon
Kwiaty cebulowe na balkonie - ślicznotki w skrzynkach
Rośliny na słonecznym balkonie
Iglaki na balkonie - jak to zrobić?
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon