Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modne kompozycje w skrzynkach balkonowych

Alicja Gawryś

Kto do tej pory nie obsadził skrzynek balkonowych, wciąż jeszcze może to zrobić. Warto puścić wodze fantazji i skomponować oryginalny zestaw różnych kwiatów.

Srebrzeń, fioletowe osteospermum i drobnokwiatowa bakopa posadzone w dużym pojemniku tworzą zgrabną kopułę.
Srebrzeń, fioletowe osteospermum i drobnokwiatowa bakopa posadzone w dużym pojemniku tworzą zgrabną kopułę.
Fot. Liliana Sokołowska
W balkonowych pojemnikach można oczywiście posadzić jeden sprawdzony gatunek i uzyskać piękny efekt. Ale może tym razem trochę poszalejemy i stworzymy kompozycje, jakich nie ma nikt inny, pełne różnych kolorów i form. Pamiętajmy tylko, by w jednym pojemniku znalazły się rośliny o podobnych wymaganiach, co bardzo ułatwi ich pielęgnację. Sadzonki posadźmy w taki sposób, by miały trochę miejsca na rozrośnięcie się, i po miesiącu nie przytłoczyły jedne drugich.

Ważne zasady

Do skrzynek zawieszonych na balustradzie balkonu najlepsze są rośliny o zwisających pędach - surfinie oraz inne petunie o długich pędach, a także uczep i plektrantus. Takie gatunki szybko utworzą obsypaną kwiatami zasłonę. Podobne formy sadzimy w wiszących koszach, montowanych u sufitu.

Tam, gdzie często wieje silny wiatr, lepsze będą niskie aksamitki, żeniszki i begonie stale kwitnące. Na podłodze balkonu lub tarasu można ustawić pod ścianą duże pojemniki. W nich z tyłu sadzimy gatunki wysokie: pacioreczniki, lwie paszcze, koleusy o barwnych liściach i inne gatunki o wzniesionym pokroju. Resztę przestrzeni wypełniamy roślinami, które szeroko się rozrastają - pelargonią rabatową, czy heliotropem. Na brzegach pojemników świetnie wyglądają formy o przewieszających się łodygach: begonia bulwiasta i jej mieszańce oraz werbena. Jeśli na balkonie panuje półcień, warto wybrać niecierpki lub begonie i uzupełnić kompozycje bluszczem i barwinkiem.

Dobieramy kolory

Nasze kompozycje mogą mieć kolorystykę utrzymaną w pastelach lub w mocnych barwach. Łatwo dobrać różne rośliny w zbliżonych odcieniach różu lub fioletu. Wiele jest także kwiatów słonecznych: żółtych i pomarańczowych.

Można też postawić na kontrasty, łącząc np. kwiaty niebieskie z żółtymi lub białe z czerwonymi. Efektownie wyglądają również zestawienia, w których panuje zupełne szaleństwo tęczowych barw.

Zwolennicy umiaru mogą odnaleźć wśród dostępnych na rynku odmian kwiaty białe i w subtelnych jasnych odcieniach - kremowych, błękitnych, lekko różowych. Wybierając dekoracyjne zioła (melisę, miętę, szałwię), wprowadzamy do pojemników zieleń w jej najrozmaitszych wariantach.

Finalny efekt zależy od naszych upodobań i wielkości pojemników, jakimi dysponujemy.

Zadbane - zawsze piękne

Nie ma nic bardziej żałosnego niż przywiędnięte i uschnięte rośliny na balkonie. Dlatego trzeba pilnować, aby podłoże w skrzynkach i donicach było stale wilgotne. Po ulewach jak najszybciej usuwamy nadmiar wody, bo dla wielu roślin i on bywa szkodliwy. Stale wycinamy zniszczone kwiaty, pędy oraz liście.

Regularnie zasilamy rośliny odżywkami dla roślin kwitnących lub balkonowych (jeśli w podłożu nie znajduje się nawóz o przedłużonym działaniu).

Czuwamy, by rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki i nie pojawiły się na nich grzyby chorobotwórcze. Usuwamy części z pierwszymi objawami, by choroba się nie rozniosła, a jeśli to nie pomoże, opryskujemy roślinę odpowiednim preparatem (na balkonie najlepsze są środki ekologiczne, nie szkodzące naszemu zdrowiu).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

Skomentuj:

Modne kompozycje w skrzynkach balkonowych