W nowym stylu
Ogród znajduje się na niedużej działce o powierzchni 1000 m kw w willowej dzielnicy Warszawy. Właściciele chcieli stworzyć nowoczesny ogród, który był by ekologiczny i o nieco romantycznym charakterze.
Nowoczesna bryła budynku jasno wyznaczyła kierunek całego założenia. Ogród miał być reprezentacyjny i miał służyć rekreacji. Właścicielom, młodemu małżeństwu zależało, aby ogród sprawiał wrażenie jakby był u nich od zawsze tak więc do nowego projektu użyłem dużo roślin, które zastałem w ogrodzie a nowe egzemplarze kupowałem już paroletnie. Właściciele bardzo lubią świerki, wiec naprzeciwko tarasu stworzyłem wysepkę na której posadziłem świerki z całego ogrodu na miękkiej bluszczowej poduszce. Na dachu garażu miał powstać miniogródek, a w pobliżu tarasu kamienna ściana z tryskającą wodą.
Przed wejściem
Głównie wejście do domu od strony ulicy przysłania pas ogników szkarłatnych i berberysów o żółtych liściach. By uszczelnić ten nietypowy żywopłot, tuż za nim na terenie posesji zaplanowałem kolejny parawan z machonii pospolitej. W strefie frontowej nie ma zbyt wielu roślin. Zamiast tego zaplanowałem niezwykle atrakcyjną nawierzchnię z drobnych szarych granitowych kostek, ułożoną niezbyt gęsto tak by z czasem szczeliny wypełnił mech. Wejście akcentuje mała podwyższona geometryczna granitowa donica z kolumnowym grabem podsadzona barwinkiem. Z lewej strony budynku na całej jego długości znajduje się garaż w całości położony poniżej poziomu gruntu, z wjazdem o mocnym spadku. Wzdłuż niego w granitowej donicy rośnie rząd jałowców płożących. Po przeciwnej stronie dom osłania ściana z żywotników.
Pomysł na garaż
Właścicielom bardzo zależało na zaaranżowaniu zielonego dachu nad garażem i w komponowanie go w całość założenia. Od strony ogrodu, tuż przy tarasie, na froncie ściany garażowej zbudowano bardzo efektowną półokrągłą ścianę z kamiennego łupka z wodną kaskadą. Zarówno na ścianie jak i w niecce zamontowano oświetlenie, które po zmroku tworzy bardzo ciekawe wrażenia wizualne. Aby zachować ten "wodny" charakter zakątka, na dachu garażu powstała sucha rzeka o brzegach wyłożonych łupanym piaskowcem i drobnym żwirkiem imitującego strumień wody. Nocą kamyki oświetlają delikatne lampy zamontowanie na brzegach, co pogłębia kontrast kolorystyczny i podkreśla fakturę kamieni. Na dachu znajduje się kilka kwaterek zbudowanych z piaskowca w których rosną kosodrzewiny.
Do odpoczynku
Taras jest nieco podniesiony i wyłożony dużymi jasnymi płytami terrakoty. Głównym akcentem roślinnym na tarasie jest niezwykły okaz bonsai z sosny bośniackiej. Widok z tarasu rozpościera się na reprezentacyjną część ogrodu, którego dużą cześć stanowi okrągła aksamitna plama trawnika. W rogu ogrodu znajduje się drugi taras osłonięty z dwóch stron drewnianymi panelami. To tam właśnie właściciele urządzają grillowane przyjęcia i odpoczywają na bujanej ławie. Jak w każdym ogrodzie w którym właściciele lubią pielęgnować rośliny nie zabrakło składzika na narzędzia. Ukryto go w gąszczu sosen górskich i dodatkowo przykryto płaszczem z bluszczu tak by nie rzucał się w oczy.
Dla wygody
O odpowiednie nawodnieniem roślin dba system automatycznego nawadniania , a o odpowiednią ilość światła w nocy stalowe lampy z kloszami z mlecznego szkla, które pięknie rozprasza światło oraz wąż świetlny ukryty pod płytami kamiennymi na ścieżce.
Całość ogrodu stanowi spójną całość utrzymaną w stonowanych barwach, głównie zieleni, żółci i brązu piaskowca z dodatkami szarości kostki granitowej pasującymi do bryły elewacji budynku, do której nawiązuje także forma całego założenia ogrodowego.
- Więcej o:
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Oranżerie - ogród zimowy
Cytryna. Uprawa i pielęgnacja