Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera 'Sungold')

Ewa Łuczak

Cyprysik groszkowy 'Sungold' to piękny krzew iglasty o złocistych gałązkach.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis Pisifera 'Sungold'). Iglaki, krzewy iglaste
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis Pisifera 'Sungold'). Iglaki, krzewy iglaste
Fot. Ewa Łuczak / Agencja Promocji Zieleni
Cyprysik groszkowy pochodzi z Japonii. W swojej ojczyźnie drzewa rosną w parkach i w otaczających świątynie ogrodach. Bogata różnorodność form przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Rośliny są chętnie uprawiane i łatwo dostępne, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach. Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego. Wśród nich wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate, o cienkich, zwisających gałązkach, w zależności od odmiany zielone, żółte, a nawet dwubarwne.

Wygląd.

Chamaecyparis pisifera 'Sungold' to bardzo piękna, karłowa odmiana uzyskana w 1969 roku z siewki odmiany 'Filifera Aurea' w Kanadzie. Krzew o półkulistym, kopiastym pokroju dorasta po 10 latach uprawy do 0,5 m wysokości. Pędy sznurowate, łukowato wygięte, na końcach silnie rozgałęzione, tworzące frędzelkowate pęczki złocistożółtych gałązek o różnej długości. Same gałązki delikatne, nitkowato wydłużone i zwisające, pokryte igłami typu przejściowego - do połowy przylegające, później lekko odstające i ostro zakończone. Ciekawą cechą charakterystyczną odmiany jest zmienna barwa gałązek. Część z nich jest jednolicie żółta, inne mogą być mniej lub bardziej żółto-zielone. Różnice najłatwiej wychwycić, gdy obok siebie rośnie kilka lub kilkanaście egzemplarzy. Cenna zaletą cyprysika 'Sungold' jest odporność na poparzenia słoneczne.

Wymagania .

Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Na glebach wapiennych krzewy czują się źle i mogą chorować. Odmiana 'Sungold' wymaga miejsc silnie nasłonecznionych, bowiem intensywne, złociste wybarwienie gałązek mają jedynie okazy rosnące w pełnym słońcu. Krzewy bardzo dobrze rosną w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych i osłoniętych od wiatru, w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów. W zachodnich rejonach kraju i pasie nadmorskim zimują bez problemu, na wschodzie, jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, dobrze jest lekko okryć rośliny gałązkami świerka lub cieniówką. Najczęściej jednak natura sama zabezpiecza krzewy warstwą śniegu, i nie musimy się o nie martwić. Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, zwykle rosną zdrowo i stanowią piękna ozdobę ogrodu.

Zastosowanie.

Cyprysik Chamaecyparis pisifera 'Sungold' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Ciekawe wrażenie robią kompozycje z kilku, kilkunastu roślin zaaranżowanych w formie szachownicy. Efektownie prezentują się krzewy sadzone na obrzeżach murków, schodów lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate pędy.Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

Skomentuj:

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera 'Sungold')