Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różne gatunki choiny

Alicja Gawryś

Drzewo to może osiągnąć 20 m wysokości, ale są także odmiany karłowe, doskonałe do małych ogrodów.

10.09.2008 WARSZAWA ROSLINY OKAZY SYLWETKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY SZKOLKA KRZEWOW I DRZEW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI NZ.ROSLINY DRZEWA CHOINA KANADYJSKA ' YEDDELOH ' FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 11 (145) - 11 2010 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY DRZEWA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA
'YEDDELOH' to odmiana wolno rosnąca, osiągająca po 10 latach 0,5 m wysokości i podobną szerokość.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Wszystkie gatunki choiny (Tsuga) mają małe szpilki i szyszki. Drzewa te miło pachną, ponieważ zawierają żywicę, co charakteryzuje rośliny z rodziny sosnowatych, do której należą.

LIDERKA Z KANADY

Choina kanadyjska (T. canadensis) występuje w naturze na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych. W początkowym okresie rozwoju ma lekką budowę i rośnie powoli. Z wiekiem przybiera kształt szerokiego stożka o gęstej koronie, a jej dolne gałęzie sięgają aż do ziemi.

Ciemnozielone igły tego gatunku mają zróżnicowaną długość (od 3 mm do 2 cm). Na ich dolnej stronie zauważymy dwa białe paski. Niektóre igły wyrastają na gałązkach w przeciwnym kierunku niż pozostałe. Małe szyszki (1,5-2,5 cm) zwisają na krótkich szypułkach.

Forma drzewiasta (czyli naturalna) jest u nas często sadzona w parkach. Może również zdobić nasze ogrody, ale trzeba pamiętać, że po latach rozrośnie się wszerz. W naszych ogródkach większą karierę robią odmiany karłowe tego drzewa. Niektóre z nich mają zwisające gałązki, a zaszczepione na pniach (o różnej wysokości) lub uformowane przy podporach przyjmują ciekawe formy.

Jest też grupa odmian o kulistym bądź stożkowym pokroju, a kilka z nich ma barwne igły. Wymarzonym miejscem dla nich jest ogródek skalny, gdzie takie formy wprowadzają pożądane urozmaicenie.

PONĘTNE AZJATKI

Nie bójmy się wprowadzić do ogrodu pochodzącą z Japonii choinę różnolistną (T. diversifolia). Będzie z niej piękne drzewo o stożkowatym pokroju. Rośnie ono powoli i może osiągnąć 20 m. Wywodząca się również z Azji choina Siebolda (T. sieboldii) często rośnie jako wielopniowe drzewo lub krzew o wysokości kilku metrów.CO LUBIĄ CHOINY

Najbardziej odpowiednie są miejsca zacienione. Drzewa te mogą wprawdzie rosnąć także w pełnym słońcu, ale wówczas ich igły często płowieją. Dotyczy to szczególnie odmian choiny kanadyjskiej o białych i żółtych przyrostach, które trzeba sadzić w półcieniu.

Mrozy nie powinny zaszkodzić choinie, jej różne gatunki można więc sadzić bez większego ryzyka na terenie całego kraju.

Wszystkie choiny są wrażliwe na niedostatek wilgoci w powietrzu. Dlatego najlepiej rosną w pobliżu stawu lub oczka wodnego. Właściwy klimat zapewnia im także otoczenie innych drzew.

Również podłoże nie może być zbyt suche. Dlatego, gdy kilka dni nie ma opadów, choiny świeżo posadzone oraz odmiany karłowe trzeba regularnie podlewać. Drzewa te korzenią się dość płytko i szkodzi im udeptywanie ziemi wokół pnia.

Choiny dobrze znoszą cięcie.Czy wiesz, że... Na świecie występuje kilkanaście gatunków choiny. Niektóre, jak choina kanadyjska i karolińska, zamieszkują Amerykę Północną. Inne (np. chińska i różnolistna) rosną we wschodniej Azji.

EKSPERT POLECA

Artur Maj, właściciel szkółki Daglezja (www.daglezjaryki.pl) mówi:

Odmiany choiny kanadyjskiej polecam do małych ogrodów ze względu na odporność na mróz i łatwą uprawę.Bardzo ładna jest 'Pendula', która powinna być prowadzona do określonej wysokości przy podporze, bo wtedy uzyska malowniczy pokrój. Ciekawy pokrój, z pędami skierowanymi do góry, ma dość wolno rosnąca odmiana 'Jervis' o przyrostach 10-15 cm rocznie. 'Mount Rainier' i 'Everitt Golden' polecam ze względu na barwne igły oraz powolny wzrost. Pierwsza odmiana ma kształt spłaszczony i młode przyrosty w kolorze białym, druga przez cały rok utrzymuje żółty kolor igieł.Czy wiesz, że... Najwyższym gatunkiem choiny jest choina zachodnia (T. heterophylla). W USA i w Kanadzie, gdzie występuje, osiąga 70-80 m, w Polsce zazwyczaj około 20 m.DO MAŁYCH OGRODÓW

Choina górska 'Blue Star' ma wąskostożkowy pokrój, po 10 latach osiąga 1,2 m.

Choina kanadyjska 'Bennet' przybiera płaskokulisty kształt, dorasta do 30-40 cm.

Choina kanadyjska 'Cole's Prostrate' ma płożący pokrój, w wieku 10 lat osiąga 1 m szerokości.

Choina kanadyjska 'Minuta' tworzy zwarte kule o średnicy 50 cm.

Choina kanadyjska 'Jervis' wyróżnia się szerokopiramidalnym pokrojem, dorasta do 1,5 m.

Choina karolińska 'La Bar Weeping' ma silnie zwisające pędy, jest smukłym drzewkiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Różne gatunki choiny