Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon od strony południowej: jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać

red.

Mam balkon od strony południowej, na IV piętrze. W ubiegłym roku niestety nie udało mi się uratować moich roślin. Jak o nie prawidłowo dbać, aby wytrzymały wysoką temperaturę?

Odpowiada Agnieszka Gertner - założycielka pracowni Mój Projekt Ogrodu, członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów (OSTO):


Strona południowa daje najwięcej słońca i ciepła, lecz ma to duży wpływ na przesuszanie się roślin, podlewanie powinno odbywać się rano, gdy promienie słoneczne nie padają jeszcze na rośliny lub wieczorem. Podlewanie w czasie największego słońca może spowodować spalenie liści lub więdnięcie kwiatów. Przy bardzo wysokich temperaturach, szczególnie w godzinach południowych, ustawić rośliny tak, aby miały choć trochę cienia.

 

Na nasłonecznionym balkonie dobrze sprawdzą się donice ceramiczne lub drewniane. Nie zaleca się stosowania plastikowych pojemników. Materiał plastikowy bardzo dobrze pobiera ciepło i oddaje je do gleby, w której sadzone są rośliny. Dzięki temu procesowi rośliny ogrzewane są z góry słońcem i dodatkowo z wszystkich stron przez ścianki pojemnika. Dobrze więc zastąpić takie donice ceramicznymi - ich porowate ścianki oddychają, dzięki czemu oddają powietrze do korzeni.

 

Proponuję jak wyżej, w dni bardzo upalne, przenosić rośliny w miejsca bardziej zacienione chociaż na kilka godzin, systematyczne podlewać tak, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia się gleby w ciągu dnia.

 

 

W tym roku chciałabym posadzić nasturcje na balkonie - strona południowa. Czy to dobry pomysł? Poproszę o wskazówki, jak je pielęgnować.


Strona południowa jest dobrą stroną na sadzenie nasturcji. Nasturcja jest wrażliwa na przesadzanie, więc zaleca się sadzenie jej w miejscach docelowych od razu. Miejsce nasłonecznione spowoduje szybszy rozwój i kwitnienie. Należy pamiętać o systematycznym podlewaniu, gdyż przesuszanie może narazić je na ataki mszyc.  Ponadto nawożenie nasturcji również powinno być umiarkowane, gdyż nadmiar substancji mineralnych może spowodować zahamowanie wzrostu kwiatów.

 

Inne rośliny, które przetrwają wymagające warunki na nasłonecznionym balkonie to m.in. pięciornik krzewiasty, kocanka ogrodowa, aksamitka rozpierzchła, eszeweria, rozchodniki i rojniki, trawy, kosodrzewina, lawenda lub portulaka.

 

Chcesz zapytać eksperta? Polub fanpage PIĘKNY OGRÓD i weź udział w czacie z ekspertem. Czat odbywa się w środy, od 9:00 do 13:00 co dwa tygodnie. Kolejny już 22 maja!

Skomentuj:

Balkon od strony południowej: jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać