Matthiola longipetala
Kategoria
rośliny jednoroczneKolor liści
szaro-zieloneOdczyn gleby
obojętnyPora kwitnienia
latoStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweLewkonia dwurożna, maciejka (Matthiola longipetala, M. bicornis) to gatunek jednoroczny, wysiewany wprost do gruntu. Jak wygląda maciejka? Roślina o rozgałęzionych łodygach, które w dolnej części pokładają się, a w górnej są wzniesione. Liście małe, lancetowate, pokryte szaro popielatym kutnerem. Kwiaty drobne, liliowo-różowe, zebrane w luźne grona. W ciągu dnia kwiaty są zamknięte i otwierają się dopiero pod wieczór, wydzielając intensywny, przyjemny zapach.
Wieczorem, gdy rozwiną się niepozorne, jasnofioletowe kwiatki, wokół roztacza się zapach, który urzeka każdego.
Rozmiary: Wysokość 30-40 cm.
Kiedy kwitnie maciejka: Od czerwca do września.
Maciejka jakie stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione. Ziemia piaszczysto-gliniasta, żyzna, umiarkowanie wilgotna i ciepła.
Maciejka jak podlewać: Podlewamy regularnie, umiarkowanie.
Pielęgnacja: Mało wymagająca roślina, łatwa w uprawie.
Przesadzanie: Maciejka nie znosi przesadzania.
Rozmnażanie:
Maciejka kiedy siać? Wysiew nasion pod koniec kwietnia wprost do gruntu. Maciejka jak siać w doniczce? Do skrzynek możemy wysiewać w maju, w rozstawie 20-30 cm. Najlepiej wysiewać maciejkę kilkakrotnie co dwa tygodnie, co przedłuży okres kwitnienia. Jak długo wschodzi maciejka? - wysiana wprost do gruntu ukorzenia się po 2 tygodniach.
Najczęstsze choroby i szkodniki: Mszyce, pchełki. Dlaczego maciejka usycha? Zgnilizna podstawy łodygi i mozaika.
Zastosowanie: Roślina ozdobna uprawiane głównie ze względu na zapach. Maciejki sadzi się przy ławkach, altanach, pod oknami, na balkonie i wszędzie tam, gdzie można rozkoszować się ich zapachem.