Abies koreana
Kategoria
drzewa iglasteOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
żyznaWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
do 4 mZastosowanie
rośliny ogrodoweTo drzewo doskonale nadaje się do małego ogrodu. Rośnie wolno, osiągając jedynie 3-4 metry wysokości. Jego główny walor to krótkie, ciemnozielone igły, które na spodzie mają kredowobiałe paski. Ładne są też szyszki - nieduże (do 7 cm długości) i fioletowe - na gałązkach pojawiają się już po kilku latach od posadzenia drzewka. Jodła koreańska dobrze rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Lubi podłoże żyzne i wilgotne.
Ze względu na efektowny stożkowaty pokrój najlepiej sadzić ją jako pojedynczy okaz. Nadaje się do ogrodów japońskich oraz miejsc reprezentacyjnych (np. do przedogródków i na klomby).
Rozmiary: Po 30-40 latach dorasta do 3-4 m wysokości i 1,2 m szerokości.
'Silberlocke'- odmiana wolno rosnąca, osiąga do 5-6 m wysokości, igły krótkie i tak silnie wygięte, że ukazują jasnoszare spody przez co roślina ma srebrzyste zabarwienie.
'Tundra' - odmiana wolno rosnąca o płaskokulistym pokroju, osiąga 0,5-1 m wysokości, pędy krótkie i cienkie, igły ciemnozielone, występuje w formie piennej.
'Aurea' - odmiana wolno rosnąca, początkowo o pokroju płasko kulistym lub nieregularnym, z czasem szeroko-stożkowym, igliwie złocisto-żółte.
Wymagania Podłoże żyzne i zasobne, dobrze zdrenowane o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste.
Uprawa i pielęgnacja Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. W przypadku odmian o żółtym lub jasnym zabarwieniu należy unikać stanowisk silnie nasłonecznionych ze względu na ryzyko poparzenia igieł.
Gatunki można pozyskać z nasion lub odmiany przez szczepienie na pniu.
Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości.
Podlewanie i nawożenie Podłoże wilgotne.
Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyca, obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.
Zastosowanie Jodła koreańska wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach.
Gatunek zimozielonego, karłowego drzewa o regularnym i szeroko-stożkowym pokroju. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu kredowobiałe. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Młode rośliny mające około 1 m wysokości, zawiązują liczne, bardzo efektowne, wzniesione i cylindryczne, purpurowo-niebieskie szyszki.
Jak sprawdzić jakość sadzonki w pojemniku? Wystarczy wyjąć bryłę korzeniową razem z drzewkiem z doniczki, jeśli oczywiście sprzedawca na to pozwoli. Jeśli tworzy ona zwartą całość i widać dużo młodych korzonków oplatających ją, to znaczy, że roślina była hodowana w donicy od sadzonki. Taka jodła ma dużą szansę przeżyć jeszcze wiele sezonów. Jeśli jednak po wyjęciu z doniczki ziemia się rozsypuje, szanse są nieduże, ale przecież zawsze można spróbować... Najlepiej jednak byłoby kupić iglaka w doniczce jesienią, w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.
Jodła Koreańska to drzewo wolno rosnące o bardzo regularnym pokroju do 10 m. Cena sadzonek zależy od ich wielkości. Sadzonki są dostępne w pojemnikach. Sadzonka 20 cm to koszt ok.50 zł.