Paprocie domowe

Alicja Gawryś

10.12.2009 WARSZAWA SESJA KWIATY WE WNETRZU, paprocie
Ciemnotka sierpowata (Pellaea falcata) 2| Paprotnik chiński (Polystichum tsus-simense) 3| Asplenium (Asplenium nidus) 'Osaka'
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Ciemnotka sierpowata (Pellaea falcata)

Błyszczące, ciemnozielone liście to atut tej paproci. Roślina ma rozłożysty pokrój i dorasta do 40-50 cm wysokości. Najlepiej rośnie w miejscach ze światłem rozproszonym. Potrzebuje podłoża zawierającego wapń. Podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Dobrze znosi suche powietrze.

Paprotnik chiński (Polystichum tsus-simense)

Tę paproć można uprawiać w mieszkaniu albo na stałe posadzić na rabacie. Wyrasta do 30 cm wysokości, ma drobne, ząbkowane liście. Nie potrzebuje dużo światła ani bardzo wilgotnego powietrza, nie wolno jednak dopuścić do przesuszenia podłoża, w którym rośnie. W domu zimą ustawiamy ją w chłodnym pomieszczeniu.

Asplenium (Asplenium nidus) 'Osaka'

Paproć asplenium ma długie liście. W domu dorasta do wysokości 60 cm. Może stać w miejscu oddalonym od okna o kilka metrów. Podlewamy ją umiarkowanie, miękką (np. przegotowaną) wodą. Jako jedna z nielicznych paproci znosi suche powietrze, chociaż lepiej się rozwija, gdy jest w nim sporo wilgoci. Lubi dość wysokie temperatury (20-25oC latem, a zimą 18-20oC).

Difenbachia (Diffenbachia) 'Camilla'

Roślina ma wzniesione pędy i duże liście. Może osiągnąć ponad metr wysokości. Ustawiamy ją w widnym miejscu, lecz chronimy przed silnymi promieniami słonecznymi. Uprawiamy w temperaturze 18-20oC. Podlewamy umiarkowanie, przesadzamy do podłoża o odczynie kwaśnym.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Cenimy go za duże dekoracyjne liście i podobne do żagli kwiatostany, które zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty, zależnie od odmiany, osiągają 30 do 80 cm wysokości. Dobrze się czują w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Latem podlewamy je dość obficie, zimą oszczędnie, letnią wodą.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) 'Sonata'

To jedna z odmian po-pularnej paproci. Jej liście osiągają 40-60 cm długości i lekko się przewieszają, tworząc szeroką kępę. Roślina powinna stać w niewielkiej odległości od okna, lubi bowiem światło rozproszone. Podlewamy ją w taki sposób, by korzenie nie przeschły. Uprawiamy w temperaturze pokojowej, często zraszamy.

Nefrolepis wyniosły (N. exaltata) 'Corditas'

Ta odmiana ma liście drobno po-wcinane, w jasnym odcieniu zieleni. Osiągają one 30-40 cm długości, a roślina ma lekką budowę. Odpowiada jej rozproszone światło i temperatura 18-24oC. Lubi spryskiwanie wodą. Podłoże powinno być przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym, stale dość wilgotne.

Paprocie - zdrowa dekoracjaSkomentuj:

Paprocie domowe