Pielęgnacja trawnika wiosną - odchwaszczanie i walka z mchem
Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy trawa zaczyna bujnie i szybko rosnąć. Jednak wraz z zielonymi źdźbłami na murawie pojawiają się żółte kwiaty mniszków, koniczyna, a później strzeliste kwiatostany babki lancetowatej, które wyrastają spomiędzy rozet sztywnych liści.


Gdzie rośnie mniszek i jak z nim walczyć? Mniszek lekarski (Taraxacum officinale ) rozsiewa się na słonecznych trawnikach. By choć na 1-2 lata pozbyć się go z ogrodu trzeba go usunąć zanim rozwiną się nasiona, które wiatr roznosi po okolicy. Dlatego po preparaty należy sięgnąć najpóźniej w pierwszej połowie maja. "Substral Mniszek" stosuje się tylko raz w roku. Środek ten działa na korzenie, niszczy je. Nowe rośliny w danym miejscu wyrosną dopiero, gdy nadlecą z wiatrem nowe nasiona. Do walki z mniszkiem i koniczyną nadaje się również specjalny "Nawóz z odchwaszczaczem" o długim działaniu. Środek ten dostarcza trawie potrzebnych składników pokarmowych na okres 100 dni i jednocześnie, dzięki zawartości substancji odchwaszczającej niszczy (wysusza) korzenie roślin dwuliściennych.
Co zrobić, gdy na trawniku pojawi się mech? Mech rozrasta się często na murawie założonej w cieniu drzew lub wysokiego ogrodzenia, tam gdzie jest zbite podłoże o kwaśnym odczynie. Jeżeli nie poprawimy jakości ziemi (najlepiej przeprowadzić aerację lub wertykulację) mech może z czasem wyeliminować trawę. Rozwojowi zarodników mchu możemy zapobiec rozsypując na powierzchni trawnika specjalny nawóz z dużą dawką siarczanu żelaza. Środek ten można stosować już od kwietnia, gdy jest wilgotno i temperatura osiąga w ciągu dnia ponad 15 st Celsjusza.
- Więcej o: