Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja trawnika wiosną - odchwaszczanie i walka z mchem

red.

Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy trawa zaczyna bujnie i szybko rosnąć. Jednak wraz z zielonymi źdźbłami na murawie pojawiają się żółte kwiaty mniszków, koniczyna, a później strzeliste kwiatostany babki lancetowatej, które wyrastają spomiędzy rozet sztywnych liści.

ZNISZCZONY TRAWNIK MECH FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (53) - 9.2003 PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 2/2005 - TRAWNIK - 6.2005
Zniszczony trawnik - mech
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Poza podstawowymi dla tego okresu zabiegami pielęgnacyjnymi, czyli nawożeniem, cotygodniowym koszeniem i podlewaniem zaczyna się więc usuwaniem chwastów oraz mchu. Gdy chwastów jest mało lub powierzchnia murawy niewielka można wykorzystać do tego celu specjalne narzędzia (noże lub długi odchwaszczacz do mniszka). Jednak na większej powierzchni skutecznie pozbędziemy się niechcianych gatunków wykorzystując środki chemiczne.

Gdzie rośnie mniszek i jak z nim walczyć? Mniszek lekarski (Taraxacum officinale ) rozsiewa się na słonecznych trawnikach. By choć na 1-2 lata pozbyć się go z ogrodu trzeba go usunąć zanim rozwiną się nasiona, które wiatr roznosi po okolicy. Dlatego po preparaty należy sięgnąć najpóźniej w pierwszej połowie maja. "Substral Mniszek" stosuje się tylko raz w roku. Środek ten działa na korzenie, niszczy je. Nowe rośliny w danym miejscu wyrosną dopiero, gdy nadlecą z wiatrem nowe nasiona. Do walki z mniszkiem i koniczyną nadaje się również specjalny "Nawóz z odchwaszczaczem" o długim działaniu. Środek ten dostarcza trawie potrzebnych składników pokarmowych na okres 100 dni i jednocześnie, dzięki zawartości substancji odchwaszczającej niszczy (wysusza) korzenie roślin dwuliściennych.

Co zrobić, gdy na trawniku pojawi się mech? Mech rozrasta się często na murawie założonej w cieniu drzew lub wysokiego ogrodzenia, tam gdzie jest zbite podłoże o kwaśnym odczynie. Jeżeli nie poprawimy jakości ziemi (najlepiej przeprowadzić aerację lub wertykulację) mech może z czasem wyeliminować trawę. Rozwojowi zarodników mchu możemy zapobiec rozsypując na powierzchni trawnika specjalny nawóz z dużą dawką siarczanu żelaza. Środek ten można stosować już od kwietnia, gdy jest wilgotno i temperatura osiąga w ciągu dnia ponad 15 st Celsjusza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pielęgnacja trawnika wiosną - odchwaszczanie i walka z mchem