Co zrobić ze starymi pestycydami
W piwnicy znalazłem przeterminowane środki ochrony roślin. Co z nimi zrobić? Gdzie wyrzucić, by nie zatruwały środowiska? Jacek W.


Problemem jest utylizacja pozostałości zarówno płynnych, pozostających w opryskiwaczu jak i stałych - niewykorzystanych w terminie ważności - oraz opakowań.
Bez względu na postać skażonych pozostałości niedopuszczalne jest ich zakopywanie lub spalanie we własnym zakresie, wylewanie do systemów ściekowych, kanałów, rzek i zbiorników wodnych lub składowanie zagrażające czystości gleby i wody. Odpowiedzialność za bezpieczne zagospodarowanie pozostałości ponosi zawsze ich użytkownik.
Po zakończeniu oprysku i zużyciu zawar-tości opakowania należy je trzykrotnie przepłukać wodą, a popłuczyny wlać do opryskiwacza. Resztki cieczy użytkowej oraz popłuczyny z opryskiwacza, po uprzednim kilkakrotnym rozcieńczeniu należy wypryskać na rośliny. Opakowania po pestycydach podlegają zwrotowi do sprzedawcy.
Jeżeli nie zużyjemy zakupionych środków w terminie ważności, musimy pamiętać, że są one klasyfikowane jako odpady niebezpieczne (ustawa z 27 kwietnia 2001r. o odpadach, DzU nr 185, poz. 1243 z 2010 r.), nie można więc wyrzucać ich do pojemników przeznaczonych na odpady komunalne, ale przekazać odbiorcy posiadającemu zezwolenie na odbiór i utylizację środków ochrony roślin. Informację o adresach i telefonach służb utylizacyjnych można uzyskać w najbliższym Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Więcej o:
Jesienne nawożenie roślin. Nawozy organiczne i wapnowanie
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną
Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Czy należy ciąć złotokapy?
Drzewa do małego ogrodu
Jak się pozbyć sopli i śniegu z dachu oraz balkonu
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?